Broń ratuje życie, o ile ją posiadasz w czasie i miejscu zamachu – masowe morderstwo w Kopenhadze

2022-07-03 21:44 (PAP) Dania/ Policja: kilka ofiar śmiertelnych strzelaniny w centrum handlowym w Kopenhadze (opis)

W niedzielnej strzelaninie w centrum handlowym Fields w Kopenhadze zginęło kilka osób, a kilka zostało rannych – przekazał komendant policji w tym mieście Soren Thomassen . Wcześniej duńska policja informowała o kilku postrzelonych osobach. Nie podano dokładnej liczby zabitych i rannych.

„Nie wiemy jeszcze na pewno, ilu jest rannych lub zabitych, ale to bardzo poważne zdarzenie” – przekazała w mediach społecznościowych burmistrz Kopenhagi Sophie Haestorp Andersen.

Thomassen powiedział również, że zatrzymano 22-letniego obywatela Danii podejrzanego o otwarcie ognia do zgromadzonych w centrum handlowym osób. Policjant nie wykluczył, że mógł to być akt terroryzmu, zapewnił jednak, że nic nie wskazuje na to, by na miejscu strzelała więcej niż jedna osoba.

Główny szpital stolicy, Rigshospitalet, przyjął kilka rannych osób, powiedział agencji Reutera rzecznik szpitala, dodał, że wezwano dodatkowy personel, w tym chirurgów i pielęgniarki.

Kopenhaska policja napisała na Twitterze, że funkcjonariusze zostali wysłani do centrum handlowego Fields po doniesieniach o strzelaninie.

Lokalne media opublikowały zdjęcia przedstawiające uzbrojonych funkcjonariuszy policji na miejscu zdarzenia, a także ludzi uciekających z centrum handlowego.

Policja zaleciła ludziom w centrum, aby pozostali na miejscu i czekali na pomoc funkcjonariuszy, a innym osobom, by trzymały się z dala od centrum handlowego i jego okolic. Poproszono również o przesyłanie materiałów filmowych i innych relacji z miejsca zdarzenia.

Duński pałac królewski poinformował na stronie internetowej o odwołaniu wydarzenia przygotowanego na zakończenie trzech pierwszych etapów wyścigu kolarskiego Tour de France, które odbyły się w Danii. Gospodarzem mieli być duński książę koronny Fryderyk i premier Mette Frederiksen.

Przełożona została też m.in. godzina rozpoczęcia występu brytyjskiego piosenkarza Harry’ego Stylesa, który miał wystąpić późnym wieczorem w sali koncertowej mniej niż milę od centrum handlowego, w którym doszło do tragedii.(PAP)

2022-07-03 21:56 (PAP) Dania/ Świadek śmiertelnej strzelaniny o sprawcy: młody agresywny mężczyzna z długą bronią

To był młody, agresywnie się zachowujący mężczyzna z długą bronią, przypominającą strzelbę – tak opisał w telewizji TV2 domniemanego sprawcę jeden ze świadków śmiertelnej strzelaniny, do której doszło w niedzielę w centrum handlowym Fields w Kopenhadze.

“Wyglądał na dumnego z tego, co zrobił” – oznajmił Mahdi Al-Wazni, który zrobił zdjęcie napastnikowi.

Jak opisał świadek, mężczyzna był ubrany w zielone krótkie spodnie z kieszeniami, koszulkę bez rękawów i niósł broń na plecach. Jego ubiór przypominał strój myśliwski lub wojskowy.

Według kopenhaskiej policji w związku ze strzelaniną zatrzymaną 22-letniego mężczyznę, rodowitego Duńczyka. Motyw na razie nie jest znany. W strzelaninie zginęło kilka osób, a kolejne zostały ranne – poinformowała policja nie podając dokładnej liczby ofiar.

Centrum handlowe Fields w Kopenhadze znajduje się w pobliżu Royal Areny, na której wieczorem zacznie się koncert brytyjskiego piosenkarza Harry’ego Stylesa. Z tego powodu w okolicy było dużo młodych ludzi.(PAP)

Teraz będą się spierać gadające głowy, przez nie wiadomo ile czasu, nad tym co było przyczyną tego morderstwa/zamachu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa istotne jest coś innego. Istotne jest to w jaki sposób zabezpieczyć się przed podobną sytuacją w przyszłości. Chodzi o rozwiązanie praktyczne, dotyczące indywidualnego człowieka, który może stać się ofiarą podobnego zamachu w przyszłości.

Wiem! Ogłoszą surowy zakaz posiadania broni. O, i już wszyscy wiemy, że w przyszłości takie morderstwo się nie powtórzy. No ale zaraz… przecież już obowiązuje zakaz mordowania i to pod groźbą surowej kary. Ten zakaz nie poskutkował. Ale zakaz posiadania broni będzie przestrzegany przez przestępców, z całą pewnością. Musi być tylko mocno stanowczy. Moment… przecież zakaz mordowania też był adresowany do przestępców, był stanowczy, od dawana obowiązujący i nie poskutkował. Powtarzam jeszcze raz, ale zakaz posiadania broń to coś innego, ten będzie przestrzegany.

Przekonałem nieprzekonanych? Mnie taki bełkot bez treści nie przekonuje. Moim zdaniem rozwiązanie jest dziecinnie proste, wyraża się w tytułowym zdaniu. Tyle, że to rozwiązanie, niezależnie od jego praktycznej skuteczności, nie będzie nigdy przez rządowych kacyków wyartykułowane.