Z cyklu broń ratuje życie: Dwóch kolegów wypiło za dużo i jeden użył rąk a drugi broni. Służby ustaliły przebieg zdarzeń i stwierdziły, że nic tu po nich.

FARGO (Dakota Północna) – Mężczyzna z południowego Fargo, który został zatrzymany za próbę zabójstwa po wielokrotnym postrzeleniu swojego najlepszego przyjaciela, został zwolniony z aresztu.

Prokuratorzy twierdzą, że strzały oddane zostały w samoobronie i nie planują postawić zarzutów Kyle’owi Lovaasowi.

“On ruszył na mnie jak szalony człowiek, a ja do niego strzeliłem” powiedział Lovaas sepleniąc do dyspozytora numeru alarmowego 911. Powiedział też dyspozytorowi, że oddał sześć strzałów z pistoletu.

Tin Nguyen, 24, został postrzelony w klatkę piersiową i brzuch. Na nagraniu z kamery słychać, jak detektyw komentuje, że Nguyen stracił tyle krwi, że jego serce się zatrzymało.

Lekarze w Sanford byli jednak w stanie przywrócić go do zycia.

Lovaas nie rozwodził się nad tym, co wydarzyło się w jego domu, poza tym, że powiedział iż doszło do bójki, a broń została użyta w obronie własnej.

Zażądał on adwokata i nie złożył żadnych zeznań na policji.

Po tym jak lekarze uratowali życie Nguyena, przedstawił on policji o wiele wyraźniejszy obraz całego zajścia.

Powiedział, że on i Lovaas pili godzinami przy ognisku w domu Lovaasa, i że Lovaas stał się bardzo pijany.

“On zachowywał się jak idiota. Próbowałem położyć go do łóżka”, powiedział Nguyen detektywowi.

Powiedział, że próba odłożenia pijanego gościa do spania przerodziła się w awanturę. Nguyen powiedział detektywowi, że zaczął używać ciosów UFC. Lovaas następnie wyciągnął broń i zażądał, aby Nguyen opuścił dom. Nguyen dodał, że sam próbował dobyć broni.

“Chwyciłem go w ten sposób i powaliłem go”, zeznał Nguyen detektywowi.

“Czy w ogóle dotknąłeś broni?” zapytał detektyw.

“Nie, on strzelił do mnie od razu, bo nie udało mi się go spacyfikować” – powiedział Nguyen.

Po porównaniu rozmowy Lovaasa z dyspozytorem numeru alarmowego ze szpitalnymi zeznaniami Nguyena, prokuratorzy stwierdzili, że nie będą w stanie obalić twierdzenia o samoobronie i zdecydowali się nie oskarżać Lovaasa. Początkowo został on zatrzymany za próbę zabójstwa i przebywał w więzieniu Cass County Jail przez niecałe 24 godziny.

“To była walka obustronna i istniało tutaj znaczące roszczenie do samoobrony” – powiedział asystent prokuratora stanowego powiatu Cass Ryan Younggren.

“Najważniejszą rzeczą w tej sprawie było oświadczenie które otrzymaliśmy od ofiary, a jego oświadczenie tak naprawdę potwierdziło wiele z tego co również powiedział podejrzany. Ponadto, gdy zapytano go o samoobronę, powiedział: ‘Sądzę, że to mógł być przypadek samoobrony'” – powiedział Younggren. “… Tego typu oświadczeń nie słyszymy często od ludzi którzy zostali postrzeleni.”

Podczas przesłuchania w szpitalu, Nguyen wielokrotnie pytał przesłuchującego oficera czy zostanie oskarżony za atak na Lovaasa. Prokuratorzy powiedzieli, że oskarżenie w tej sprawie nie zostanie wniesione.

Matt Henson (www.inforum.com)

tłumaczył MR