W Sejmie trzeci projekt zmiany ustawy o broni i amunicji :)

2022-07-20 12:49 (PAP) Solidarna Polska składa projekt dotyczący ułatwienia w dostępie do broni m.in. dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy

Solidarna Polska złożyła w środę projekt noweli ustawy o broni i amunicji. Nasz projekt nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej m.in. dla żołnierzy, także Obrony Terytorialnej, i członków organizacji proobronnych – mówiła posłanka Anna Maria Siarkowska.

Wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie wskazywał, że poselski projekt nowelizacji Ustawy o broni i amunicji powstał we współpracy z ekspertami i ma na celu wzmocnienie obronności narodowej. “Wprowadzamy w tym projekcie nową przesłankę dostępu do broni w postaci przesłanki obrony narodowej, a także racjonalizujemy wiele przepisów w zakresie dostępu do broni, w tym w szczególności znacząco ułatwiając dostęp do broni dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy” – mówił.

Posłanka Solidarnej Polski Anna Maria Siarkowska (klub PiS) podkreślała – nawiązując do wojny na Ukrainie – że ludzie nie mogą być bezbronni, zwłaszcza, gdy bezpieczeństwo w Europie jest tak bardzo zagrożone. Zwracała uwagę, że po agresji Rosji na Ukrainę “Litwa bardzo szybko wyciągnęła wnioski z obecnej sytuacji i zmieniła przepisy o dostępie do broni funkcjonariuszy sił zbrojnych, członków organizacji proobronnych i obrony terytorialnej”. “Zrobiła to w ciągu kilkunastu dni od agresji Rosji na Ukrainę. Polska niestety do tej pory tych przepisów w żaden sposób nie zmieniała” – zauważyła.

Siarkowska zaznaczyła, że projekt Solidarnej Polski nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale “racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej przede wszystkim dla żołnierzy sił zbrojnych, Obrony Terytorialnej i członków organizacji proobronnych”.

Jak tłumaczyła, status żołnierza zawodowego, żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz status żołnierza aktywnej rezerwy będzie umożliwiał posiadanie broni typu wojskowego. “To służby mundurowe, które są odpowiedzialne w pierwszej kolejności za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom muszą mieć możliwości posiadania tego typu broni, w taki sposób ażeby mogli ci ludzie tej broni w czasie wojny szybko użyć. Nasz projekt odpowiada na tę potrzebę” – przekonywała.

Siarkowska przyznała, że wcześniej złożono inne projekty dotyczące dostępu do broni – Partii Republikańskiej i Kukiz’15 i wyraziła nadzieję na współpracę z pozostałymi środowiskami politycznymi w tej kwestii.

Zaznaczyła też, że Solidarna Polska jest otwarta na uwagi do projektu, zwłaszcza ze środowisk proobronnych i zapraszała do konsultacji przedstawionej propozycji. “Jesteśmy otwarci na uwagi, można je przesyłać na adres mojego biura poselskiego” – mówiła Siarkowska.

W marcu grupa posłów PiS i Kukiz’15 złożyła już w Sejmie poselski projekt nowej ustawy o broni i amunicji, który ma na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń palną i odejście od “uznaniowości” organu wydającego pozwolenie. Projekt zakłada ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych – zwolnienie z badań i egzaminów.

z kolei na początku czerwca Partia Republikańska poinformowała o przygotowaniu projektu, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni. Jak informowali politycy ugrupowania, chodzi w nim o dostęp dla organizacji, które swój statut zarejestrują w MON, MSWiA lub w ministerstwie sportu. (PAP)

Kilka tygodni temu, jak już były dwa projekt zmiany ustawy o broni i amunicji w Sejmie – oba z poparciem niektórych posłów z klubu PiS, powziąłem wiedzę o tym, że jeszcze pani poseł Siarkowska chce pojawić się na scenie ze swoim projektem. To oczywiście nie projekt pani poseł, a jak mi mówią, dokument pochodzący od Firearms United.

Republikanie od pana Bielana, którzy złożyli swój projekt, oceniali w rozmowach ze mną, że jeżeli pani Siarkowska złoży kolejny projekt, to wszystkie projekty zostaną pogrzebane. Tak sobie myślę, że tow. prezes popuka się w głowę i będzie rozgrywał jednych przeciwko drugim, tak aby cel swój osiągnąć. Klub PiS nie jest jednomyślny w sprawie dostępu do broni. Towarzysze ekstremalnie lewicowi narodowisocjaliści otaczający tow. prezesa by chcieli aby wszystko było państwowe, też posiadanie broni. Republikanie od pana Bielana złożyli bardzo rozumny projekt ustawy – miałem nadzieję, że przejdzie. Kukiz z poparciem jeszcze innych pisowców też złożył dobry projekt i na koniec pani Siarkowska ze swoim projektem, który tak naprawdę też znajdzie zwolenników.

Wkrótce przeczytam i skomentuję, może.

Download (PDF, 1,35MB)

Trzy projekty ustawy na temat broni i amunicji to zdecydowanie za dużo, nawet jak na potrzeby zupełnie rozbrojonego narodu polskiego. 🙂 Jeżeli oni (posłowie, politycy) w zaciszu gabinetów się nie potrafią dogadać w tej zdawałoby się pilnej dla Polaków sprawie, to złożenie kolejnego projektu co zmieni? Nie znam się co prawda na polityce i gierkach z tym związanych, ale jeżeli jedno środowisko tzw. zjednoczonej prawicy (poprawnie pisane: zjednoczonej lewicy) składa trzy projekty na ten sam temat, to coś tu nie za bardzo jest OK. Nie uważacie?

No cóż, Polskę uznaję za kraj stracony i upadły, a ta sprawa mnie tylko w tym utwierdza. Już dzisiaj wiem, że nic z pozytywnych zmian ustawy o broni i amunicji nie będzie, chociaż wszystkie trzy projekty jak czytam mają niosą dobre zmiany. Mówię wam dom wariatów przy tym to całkiem normalne miejsce. W ramach tego proponuję posłom PiS takie oto wyzwanie. Niech będą trzy ustawy o broni i amunicji w Polsce. Ustawa Republikanów dla tych do się z tym projektem będą utożsamiać, ustawa Kukiza dla tych co im się będzie podobała no i ustawa Solidarnej Polski dla tych co im będzie to prawo pasowało. Dzielna polska policja będzie miała wybór – o, to będzie prawdziwy pluralizm!

Uzupełnienie.

Bardzo mi się podoba jako podsumowanie tego projektu, takie oto zdanie:

Złożenie aż trzech, dość odbiegających od siebie wniosków to po prostu legislacyjny sabotaż tej całej idei upraszczania dostępu do broni.