Kanada: Dwóch szaleńców w kilka godzin zadźgało 10 osób i raniło 15. Pierwsza linia obrony miała telefony zamiast pistoletów.

REGINA, Saskatchewan – Kanadyjska policja poszukuje dwóch podejrzanych po serii ataków z użyciem noża mających miejsce w niedzielę (04.08), w okręgu First Nation w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. W wyniku ataków 10 osób straciło życie a 15 jest rannych.

Zabójstwa miały miejsce w wielu miejscach w rejonie James Smith Cree Nation i pobliskiej wsi Weldon, na północny wschód od Saskatoon.

Rhonda Blackmore, zastępca komisarza RCMP Saskatchewan, powiedziała, że niektóre z ofiar wydają się być celem podejrzanych, ale inni wydają się być zaatakowani przypadkowo. Nie potrafiła podać motywu.

“To przerażające, co wydarzyło się dziś w naszej prowincji” – powiedziała Blackmore.

Stwierdzono istnienie 13 miejsc zbrodni, w których znaleziono albo zmarłych albo rannych ludzi. Policja wezwała również podejrzanych do oddania się w ręce policji.

Blackmore powiedziała, że policja zaczęła otrzymywać raporty o o pchnięciach nożem na terenie First Nation przed godziną 6 ran. Szybko pojawiły się kolejne doniesienia o atakach, a w południe policja wydała ostrzeżenie, że pojazd w którym podobno znajdowali się dwaj podejrzani został zauważony w Reginie.

Ostatnie informacje jakie służby otrzymały od ludzi wskazywały, że podejrzani zostali zauważeni w stolicy Saskatchewan, Reginie, około południa. Od tego czasu takich obserwacji było więcej.

“Jeśli jest się w obszarze Regina, należy podjąć środki ostrożności i rozważyć znalezienie schronienia na miejscu. Nie opuszczać bezpiecznego miejsca. NIE PODCHODZIĆ do podejrzanych osób. Nie podwozić autostopowiczów. Zgłaszać podejrzane osoby, nagłe wypadki lub przydatne informacje na numer 9-1-1. Nie podawaj lokalizacji służb policji” – podała RCMP w komunikacie na Twitterze.

Doreen Lees, 89-letnia babcia z Weldon powiedziała, że ona i jej córka myślały, że widziały jednego z podejrzanych kiedy samochód przejechał przez jej ulicę wczesnym rankiem. Lees powiedziała, że jakiś mężczyzna podszedł do nich i powiedział, że jest ranny i potrzebuje pomocy. Mężczyzna ten uciekł po tym, kiedy jej córka stwierdziła, że trzeba wezwać pomoc.

“Nie chciał pokazać swojej twarzy. Miał dużą kurtkę na twarzy. Zapytaliśmy o jego imię, a on jakby mamrotał swoje imię dwa razy, ale nadal nie mogłyśmy go usłyszeć” – powiedziała. “Powiedział, że jego twarz została zraniona tak bardzo, że nie może jej pokazać”.

Powiedziała, że mężczyzna był sam i “wydawał się chwiejny”.

“Poszłam za nim kawałek aby zobaczyć czy będzie OK. Moja córka powiedziała `Nie idź za nim, wracaj tutaj”.

Mieszkanaka Weldon Diane Shier powiedziała, że była w swoim ogrodzie w niedzielę rano, kiedy zauważyła służby ratunkowe kilka ulic dalej. Shier powiedziała, że jej sąsiad został zabity. Nie chciała zidentyfikować ofiary z szacunku dla jego rodziny.

“Jestem bardzo zdenerwowana, ponieważ straciłam dobrego sąsiada” – powiedziała.

Poszukiwania podejrzanych były prowadzone, gdy fani zjechali do Reginy na coroczny mecz Labor Day pomiędzy Canadian Football League’s Saskatchewan Roughriders i Winnipeg Blue Bombers.

Policja w Reginie powiedziała w komunikacie, że z pomocą Mounties pracowała na kilku frontach, aby zlokalizować i aresztować podejrzanych i “rozmieściła dodatkowe środki dla bezpieczeństwa publicznego w całym mieście, w tym meczu na Mosaic Stadium”.

Alarm wydany po raz pierwszy przez Saskatchewan RCMP około 7 rano został godzinę później rozszerzony na Manitobę i Albertę, ponieważ dwaj podejrzani wciąż pozostawali na wolności.

Podejrzani zostali zidentyfikowani jako Damien Sanderson (31), oraz Myles Sanderson (30). Obaj mają czarne włosy i brązowe oczy i mogą poruszać się czarnym Nissanem Rogue.

Rzeczniczka władz Anne Linemann powiedziała w e-mailu, że “w odpowiedzi na nagły napływ ofiar ataków wezwano do szpitali dodatkowy personel”.

Mark Oddan, rzecznik z STARS Air Ambulance, powiedział, że dwa helikoptery zostały wysłane z Saskatoon i jeden z Reginy.
Dodał, że dwa przewiozły pacjentów do Royal University Hospital w Saskatoon, podczas gdy trzeci przewiózł pacjenta do Royal University ze szpitala w Melfort, w niewielkiej odległości na południowy wschód od Weldon.

“Dzisiejsze ataki w Saskatchewan są przerażające i łamią serce. Myślę o tych, którzy stracili bliską osobę i o tych, którzy zostali ranni” – napisał na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.

“Ściśle monitorujemy sytuację i wzywamy wszystkich do śledzenia informacji od lokalnych władz. Dziękujemy wszystkim dzielnym pierwszym respondentom za ich działanie na miejscu”.

W James Smith Cree Nation ogłoszono stan wyjątkowy.

The Washington Times (www.washingtontimes.com)

Aktualizacja : Jeden podejrzany nie żyje, drugi jest ciągle poszukiwany, liczba rannych wzrosła do 18-tu.

Jeden z dwóch podejrzanych w sprawie serii śmiertelnych ataków nożem w Saskatchewan został znaleziony martwy.

Damien Sanderson (31) został znaleziony martwy, z ranami które nie wyglądały na samookaleczenie, powiedziała Rhonda Blackmore, dowódca Saskatchewan RCMP.

Jego ciało zostało znalezione w mocno porośniętym trawą obszarze James Smith Cree Nation około 11:30 w poniedziałek (05.08), w pobliżu domu który policja sprawdzała w ramach śledztwa.

Policja nadal poszukuje jego brata, 30-letniego Mylesa Sandersona.

W atakach w niedzielę w różnych miejscach prowincji, w tym w James Smith Cree Nation, zginęło dziesięć osób. Liczba rannych wzrosła do 18. Żadna z tych liczb nie obejmuje braci Sandersonów.

Myles stoi przed trzema zarzutami morderstwa pierwszego stopnia; Damien został oskarżony o jeden zarzut morderstwa pierwszego stopnia. Obaj mężczyźni zostali również oskarżeni o próbę morderstwa i włamanie.

Policja powiedziała, że Myles mógł odnieść obrażenia, choć nie zostało to jeszcze potwierdzone.

“Chcemy aby o tym społeczeństwo wiedziało, ponieważ istnieje możliwość, że może on szukać pomocy medycznej…Nawet jeśli jest ranny, nie oznacza to, że nie jest nadal niebezpieczny” – powiedziała Blackmore.

Okazuje się, że Myles ma długą kartotekę kryminalną obejmującą przestępstwa przeciwko ludziom i mieniu.

Na pytanie, czy Myles jest podejrzany o śmierć Damiena, Blackmore powiedziała, że policja nie może jeszcze potwierdzić czy jest w to zamieszany.

“Jest to jedna z dróg dochodzeniowych którą idziemy”.

CBC News potwierdziło, że jedną ze zmarłych z James Smith Cree Nation jest Lana Head (49). Pozostawia po sobie córki Sable (31) i Sage (30). Były partner Head, Michael Brett Burns powiedział, że Head była komisarzem policji, oraz pracowała jako ochroniarz w Northern Lights Casino.

CBC News potwierdziła również, że wśród zmarłych jest 77-letni Wes Petterson z Weldon i Gloria Burns, 62-letnia pracownica służb ratowniczych. Burns została zabita w James Smith Cree Nation, gdy reagowała na wezwanie kryzysowe związane z morderczym szałem nożowników.

Policja w Saskatoon potwierdziła, że szukała Mylesa Sandersona od maja, kiedy ten przestał się spotykać z przydzielonym mu kuratorem i został zakwalifikowany jako “bezprawnie przebywający na wolności”.

Odbywał on prawie pięcioletni wyrok federalny za napaść, rabunek, nękanie i wypowiadanie gróźb. Otrzymał ustawowe zwolnienie…po czym zniknął (w Kanadzie też “soft on crime” – przyp. MR).

W poniedziałek, o godzinie 7:36 CST, szef policji w Reginie Evan Bray powiedział, że dwaj podejrzani są nadal na wolności, pomimo “ciągłych, nieustających działań prowadzonych przez całą noc” policji w Reginie i oficerów RCMP mających na celu ich zatrzymanie.

Blackmore powiedział, że setki pracowników Saskatchewan RCMP, od operatorów do głównych jednostek kryminalnych, pracowały nad śledztwem. Policja powiedziała, że nie ma żadnych wskazówek, że obaj mężczyźni podróżowali poza prowincję.

The Cree Nation i Weldon znajdują się w odległości 60 kilometrów od Prince Albert i około 20 kilometrów od siebie.

RCMP powiedział przed poniedziałkową odprawą, że dwaj mężczyźni prawdopodobnie znajdują się w czarnym Nissanie Rogue z tablicą rejestracyjną Saskatchewan 119 MPI.

Według policji, pojazd był ostatnio widziany w Reginie około 11:20 CST w niedzielę, choć nie zostało to potwierdzone.

Agencja Służb Granicznych Kanady powiedziała, że współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi organami ścigania, aby “zapewnić bezpieczeństwo granic, wywiad i egzekwowanie prawa.”

Federacja Suwerennych Narodów Rdzennych (FSIN), która reprezentuje 74 społeczności Pierwszych Narodów w Saskatchewan, w tym James Smith Cree Nation, dołączyła do kolejki organizacji składających kondolencje James Smith Cree Nation po “niewypowiedzianej przemocy, która pochłonęła życie niewinnych ludzi.”

To jest właśnie dewastacja z którą mamy do czynienia, gdy szkodliwe, nielegalne narkotyki wdzierają się do naszych społeczności, i żądamy, aby wszystkie władze przyjęły wytyczne od wodzów i rad oraz ich członków, aby stworzyć bezpieczniejsze i zdrowsze warunki dla naszych ludzi”, powiedział szef FSIN Bobby Cameron w niedzielnym oświadczeniu.

FSIN powiedział też, że jest w kontakcie z rządem federalnym, który zobowiązał się do udzielenia wsparcia społecznościom.

Przed ostatnią odprawą policji w poniedziałek premier Justin Trudeau przemówił do kraju, składając kondolencje poszkodowanym.

“Na ten rodzaj przemocy, lub jakikolwiek inny rodzaj przemocy nie ma miejsca w naszym kraju” – powiedział Trudeau (jakie to piękne, biurokratyczne pustosłowie – przyp. MR).

Trudeau powiedział, że rząd federalny nadal ściśle monitoruje sytuację i rozmawiał z przywódcami James Smith Cree Nation.

Powiedział, że rozmawiał również z gubernatorem Saskatchewan Scottem Moe i dodał, że Ottawa wesprze stan niezbędnymi zasobami “w tym kryzysowym czasie”.

Trudeau powiedział, że “będziemy nadal pracować jako partnerzy w nadchodzących tygodniach, miesiącach i latach poprzez żałobę i uzdrowienie”.

W tweecie opublikowanym w niedzielę wieczorem, Indigenous Services Minister Patty Hajdu powiedziała, że dotarła do wodzów i liderów aby zmobilizować wsparcie “tak szybko jak to możliwe”.

Indigenous Services Canada powiedział CBC w e-mailu, że pracuje z Narodem Cree, FSIN i Northern Inter-Tribal Health Authority (NITHA), aby “zidentyfikować i zapewnić usługi zdrowotne i wsparcie na miejscu, w tym wsparcie psychiczne dla członków James Smith Cree Nation i sąsiednich społeczności.”

NITHA jest organizacją świadczącą usługi zdrowotne dla ludności rdzennej, która obsługuje 33 społeczności First Nation, w tym James Smith Cree Nation.

W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, Moe nazwał ataki “przerażającymi poza wszystkim, co ktokolwiek z nas mógłby sobie wyobrazić.” Premier powiedział, że Saskatchewan szuka możliwości zapewnienia bezpieczeństwa i opieki osobom poszkodowanym i wezwał mieszkańców do przekazania policji wszelkich pomocnych informacji.

Saskatchewan Health Authority (SHA) wprowadził Code Orange po niedzielnym napływie pacjentów w stanie krytycznym.
Według SHA, 13 pacjentów ciągle pozostaje w szpitalu.

Czterech pacjentów jest w stanie krytycznym, dziewięciu jest w stanie stabilnym, a czterech zostało wypisanych do domu.

Kanadyjski Czerwony Krzyż w wydanym w poniedziałek mailowym oświadczeniu powiedział, że wysyła pracowników do tego obszaru, aby “zapewnić wsparcie członkom rodzin i społeczności dotkniętej” przez ataki.

CBC News (www.cbc.ca)

tłumaczył MR

Kanada schodzi na psy. To społeczeństwo daje się siłą powalić na kolana przez populistyczny rząd i ulizanego premiera tego rządu. Dwóch gości biega z nożami i w sposób całkowicie niezakłócony atakuje ludzi, organizując coś co można nazwać jedynie masowym zabójstwem. Odpowiedzi ze strony atakowanych brak, jak to w przykładnym, “bezpiecznym”, rozbrojonym społeczeństwie. Kanadyjczycy nie mają praktycznie w ogóle broni krótkiej. Właśnie wprowadzono zakaz importu broni tzw. “szturmowej”, a to pewnie nie koniec obmyślanych przez władze “udogodnień” dla legalnych posiadaczy broni. Teraz, w obliczy tragedii, politycy mogą tylko składać kondolencje i łączyć się w bólu. Jednak ta sytuacja niczego ich nie nauczy, dalej będą forsować antyludzkie przepisy i systemowo skazywać praworządnych obywateli na bycie ofiarą.

Miesiąc temu w jednym z parków narodowych w okolicach Vancouver facet zastrzelił szarżującego na niego niedźwiedzia ze strzelby kaliber 20 i wygląda na to, że będzie miał teraz poważne kłopoty prawne (gunwatch.blogspot.com). Według Nowego K andyjskiego Ładu pewnie powinien dać się zabić tak jak posłusznie zrobiły to osoby atakowane przez nożowników w James Smith Cree Nation.
Jak to mówią obecnie monarchowie – “nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy” – nie będziesz miał też prawa do obrony… ani przed złym człowiekiem, ani przed złym rządem.

MR