Zima w Europie będzie ciekawa.

“Here Comes the Sun” to jeden z wielkich hitów Beatlesów z albumu Abbey Road, napisany przez George’a Harrisona w wiejskim domu jego przyjaciela Erica Claptona. To były ciężkie dni dla George’a, a jeden z wersów piosenki, “Little darlin’, it’s been a long, cold, lonely winter” może odnosić się tak samo do życia George’a w Anglii w 1969 roku, jak i do nadchodzącej zimy w Europie.

Teraz świeci słońce, ponieważ na północnej półkuli wciąż panuje lato, ale już niedługo. Do tych którzy interesują się przyszłością docierają bardzo liczne wiadomości. Z Euronews, “Rządy europejskie starają się znaleźć sposób na ochronę gospodarstw domowych i firm odczuwających wpływ gwałtownego wzrostu cen energii, które osiągnęły rekordowy poziom”.

Oilprice.com również o tym pisał:

W zeszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł, że Francja kończy swoją "erę obfitości" i powiedział, że nadchodzą ciężkie czasy.

Premier Belgii powiedział, że Europa będzie miała pięć trudnych zim w najbliższych latach z powodu niedoboru energii.  Nie ma żadnego doraźnego rozwiązania tego problemu.

Europejskie magazyny gazu wypełniają się przed czasem i być może uda się przetrwać nadchodzącą zimę, ale widma końca kłopotów dla kontynentu jak na razie na horyzoncie nie widać.

Biały Dom zwrócił na to uwagę, jednak pomimo tak zwanego skupienia wysiłków na rzecz złagodzenia tego bałaganu, przeforsował swój “zielony nowy ład”, ironicznie nazwany “ustawą o redukcji inflacji”, która tylko pogorszy sytuację.

"Jesteśmy zaniepokojeni potencjalnymi brakami energii w Europie w miarę zbliżania się zimy" - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. "Jest to coś na czym będziemy się koncentrować gdy jesień zmieni się w zimę. Będziemy ściśle współpracować z sojusznikami i partnerami, aby złagodzić wszelkie niedobory które mogą się pojawić".

Europa płaci cenę za to, że ich przywódcy słuchali klimatycznych łajdaków, w tym Ala Gore’a, księcia Karola i zabawnej szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg. Próbując być świętszym od papieża, Europa podjęła decyzję o “przejściu na zielone” mając najwyraźniej nadzieję, że można przedefiniować prawa fizyki i prawa natury. To co nastąpiło potem było do przewidzenia.

Jak donosi Fox Business:

Eksperci obwiniają politykę zielonej energii za pełnowymiarowy kryzys energetyczny w Europie: 'Ostrzeżenie dla USA'

'W Europie nastąpiło niedoinwestowanie w paliwa kopalne', powiedział analityk z firmy badawczej Rystad Energy

Elon Musk był dosadniejszy w swojej ocenie mówiąc: “Cywilizacja rozpadnie się” bez ropy i gazu. Czy “rozpadająca się cywilizacja” to nieoczekiwany efekt uboczny, czy cecha charakterystyczna zachodniego parcia na zieloną energię?

Teraz mamy Niemców zbierających drewno na opał do ogrzewania swoich domów, tak jak robili to przed wiekami. I Polaków czekających całymi dniami w długich kolejkach po węgiel niezbędny do ogrzania się podczas nadchodzącej zimy. Starsi Polacy mogą przypomnieć sobie opowieści swoich dziadków, którzy robili tak sto lat temu. Wydaje się, że to co było znane z przeszłości stało się teraźniejszością. Europa nie skacze w przyszłość, ale osuwa się w mroki przeszłości.

Niemcy, kierując się wskazówkami energetycznymi Grety i księcia Karola, postanowiły porzucić czystą i niezawodną energię jądrową na rzecz zanieczyszczania powietrza poprzez spalanie drewna opałowego. To jest właśnie dzisiejszy postęp w dziedzinie ochrony środowiska. Amerykańskie Biuro Energii Nuklearnej słusznie zauważa,

Energia jądrowa chroni jakość powietrza. Energia jądrowa jest źródłem czystej energii o zerowej emisji. Wpływ energii jądrowej na klimat jest niewielki.

Poza produkcją ogromnych ilości energii bez emisji dwutlenku węgla, energia jądrowa wytwarza więcej energii elektrycznej na mniejszej powierzchni niż jakiekolwiek inne źródło odnawialne.

Energia jądrowa wytwarza minimalną ilość odpadów. Paliwo jądrowe jest niezwykle gęste energetycznie.

Starając się być ekologiczni, Niemcy rezygnują z czystej energii jądrowej na rzecz brudniejszej alternatywy – drewna opałowego. Zdając sobie sprawę z głupoty swoich decyzji oraz z uzależnienia od rosyjskiej energii, Niemcy zmieniają swój pierwotny plan zamknięcia wszystkich elektrowni jądrowych i rozważają utrzymanie trzech elektrowni w ruchu, zamiast jak wcześniej planowano zamknąć je pod koniec tego roku. Myśl o “długiej, zimnej i samotnej zimie” otrzeźwia populistycznych niemieckich przywódców.

Sankcje na rosyjską energię w związku z wojną na Ukrainie nie pomagają. Rosja śmieje się z tego, mając niezliczoną ilość innych klientów na swoje ogromne zasoby energetyczne, podczas gdy Europa toruje sobie drogę do długiej, zimnej i samotnej zimy.

Jeśli Europejczycy chcą uciec do cieplejszego miejsca podczas mroźnej zimy, nawet to będzie kosztować więcej. Bloomberg donosi: “Ceny paliwa lotniczego rosną ponad dwa razy szybciej niż ceny ropy. Ograniczenia energetyczne Rosji przyczyniły się do niedoboru paliwa lotniczego.” Wygląda na to, że te rosyjskie sankcje nałożone przez cnotliwy Zachód szkodzą tylko Zachodowi, a nie Rosji.

Prezydent Trump ostrzegł Niemców o ich głupocie polityki energetycznej w swoim przemówieniu dla ONZ cztery lata temu. Jak zrecenzował Tucker Carlson w niedawnym monologu, Trump ostrzegł, że “Niemcy staną się całkowicie zależne od rosyjskiej energii, jeśli natychmiast nie zmienią kursu.” Niemiecka delegacja wtedy się śmiała, a teraz ci sami mogą szczękać zębami.

Czy Ameryka będzie obserwować i wyciągać wnioski z europejskiego szaleństwa, czy też pójdzie tą samą ścieżką energetycznej głupoty? W moim stanie, Kolorado, podążamy tą drugą ścieżką.

22 000 domów w Kolorado straciło niedawno kontrolę nad swoimi termostatami, jak donosi Denver 7 News,

Podczas letnich dni ważne jest, by utrzymać chłód w domu. Ale kiedy tysiące klientów Xcel w Kolorado próbowało regulować we wtorek swoje termostaty, okazało się, że nie mają kontroli nad temperaturą w swoich domach.

Nie był to efekt podwyżki cen prądu, po prostu zakład energetyczny wyłączył klimatyzację w ciągu upalnego dnia, powołując się na “nagły wypadek energetyczny”. Czy Europa i Ameryka powinny oczekiwać więcej takich “wypadków” podczas ostatnich dni lata i ponownie w zimie? Co jeśli mieszkańcy Kolorado stracą kontrolę nad swoimi termostatami podczas mroźnego, zimowego dnia? Gdy energia jest pod nadzorem politycznym, wszystko może pójść źle.

Letnie upały są może denerwujące, ale zimowe mrozy są śmiertelnie niebezpieczne. Badanie opublikowane w The Lancet wykazało, że “niska temperatura jest 20 razy bardziej śmiertelna niż upał”. Raport ten wsparł amerykańskie badania z National Center for Health Statistics, które wykazały, że “zimno zabija ponad dwa razy więcej Amerykanów niż gorączki”.

Pytanie: czy rządzą nami idioci, czy jest to część skoordynowanego planu pod hasłem “wielkiego resetu”?

Dwa poniższe nagłówki z Newsweeka sugerują zidiocenie. 25 sierpnia, “Kalifornia do 2035 roku wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych, które stany mogą być następne?”. Sześć dni później, 31 sierpnia, Newsweek bez żenady pisze, “Kilka dni po ogłoszeniu wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów spalinowych, Kalifornijczykom powiedziano żeby nie ładowali swoich samochodów elektrycznych”.

Kalifornia ma obecnie 18 milionów zarejestrowanych samochodów, z czego 13 procent to samochody elektryczne typu plug in. Kalifornia nie ma możliwości ładowania 2 milionów swoich samochodów podczas upałów i mrozów. Jak to wszystko ma działać, gdy na drogach będzie 18 lub 20 milionów pojazdów elektrycznych? Czy media boją się pytać? Czy Demokraci są w stanie odpowiedzieć?

Podczas gdy Europa i inne kraje rozwinięte idą w wiatraki, każdy obywatel powinien zacisnąć zęby, być optymistą i zebrać odpowiedni zapas chrustu przygotowując się do długiej, zimnej i samotnej zimy.

Brian C Joondeph (www.americanthinker.com)

tłumaczył MR