W Nowej Zelandii miłująca pokój premier skonfiskowała ludziom broń. Teraz wskaźniki przestępczości z użyciem broni są tam na rekordowym poziomie. Co poszło nie tak?
- Autor: Maciej Rozwadowski
- 14 września 2022
- 1 Komentarz
Wskaźniki obrażeń i zgonów spowodowanych przez broń palną osiągnęły w Nowej Zelandii nienotowany kiedykolwiek wcześniej poziom.
Dane ujawnione przez policję na mocy ustawy o informacji publicznej wskazują 10 zgonów z powodu morderstwa lub nieumyślnego spowodowania śmierci, w okresie od początku do 31 lipca 2022r. W całym 2021 roku takich incydentów było łącznie 11.
Przypadki odniesienia obrażeń również wzrastają w rekordowym tempie i są na dobrej drodze do przekroczenia po raz pierwszy 300 odnotowanych incydentów związanych z bronią palną. W 2021 roku policja odnotowała 298 przypadków odniesienia obrażeń związanych z bronią, najwięcej w historii.
Dzieje się tak pomimo spadającej z roku na rok liczby przestępstw związanych z bronią palną odnotowywanej przez oficjalne statystyki.
W 2021 roku policja zanotowała 3683 przestępstw związanych z bronią palną, co stanowi spadek o 7 procent w stosunku do roku poprzedniego. Do 31 lipca br. liczba ta nadal utrzymuje się na niższym poziomie (chociaż tylko o 1 procent).
Dane te świadczą o rosnącej skłonności ludzi do użycia broni przeciwko innym ludziom.
Problem ten jest szczególnie widoczny w Auckland.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba policyjnych interwencji związanych z bronią palną wzrosła o 4% w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. Liczba przypadków odniesienia obrażeń w wyniku użycia broni wzrosła aż o 74 procent.
Jeśli porównać ostatnie 12 miesięcy do danych notowanych dekadę wcześniej, nastąpił 53-procentowy wzrost przestępstw z użyciem broni i 327-procentowy wzrost obrażeń spowodowanych przez broń.
Radny miasta Auckland – Alf Filipaina – powiedział, że nie był zaskoczony liczbami, gdyż dane te potwierdzają jedynie widoczne w społeczeństwie rosnące poczucie zagrożenia.
Urzędnik powiedział, że wzrost przestępczości z użyciem broni palnej zbiegł się z prowadzoną przez Australię polityką, polegającą na deportacji, na mocy paragrafu 501 australijskiej ustawy migracyjnej, Nowozelandczyków którzy zostali uznani w Australii za zagrożenie z powrotem do kraju (www.aat.gov.au).
Innym czynnikiem związanym z wzrostem przemocy jest rozkwit nowych gangów, takich jak Comancheros.
Ben Strang (www.msn.com)
tłumaczył MR