Polityka “Witajcie” w Szwecji doprowadziła do lawiny brutalnej przestępczości. Zdolności obronne zwykłych ludzi pozostają na poziomie zwierzyny leśnej.

Rozprzestrzeniająca się brutalna zorganizowana przestępczość przyprawia centrolewicowy rząd o mocny ból głowy. Rok 2022 będzie prawdopodobnie najgorszy pod względem przemocy z udziałem gangów. Przestępczość pozostawała na czele obaw wyborców przed wyborami które odbyły się 11 września.

OREBRO, 12 sierpnia (Reuters) – W ciągu ośmiu majowych dni br., w dzielnicy miasta Orebro zostali zastrzeleni trzej młodzi mężczyźni. Jest to jedynie cząstka fali przemocy gangów rozprzestrzeniającej się z dużych szwedzkich miast do małych miasteczek. Zjawisko to było na pierwszym miejscu listy obaw wyborców przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Zabójstwa miały miejsce w dzielnicy Varberga, około 3 km od malowniczego centrum, położonego w środkowej Szwecji, Orebro. W dzielnicy mieszka około 3300 osób, z których wiele jest chrześcijanami pochodzenia syryjskiego.

Jest to jeden z 61 obszarów w Szwecji, wszystkie z dużym odsetkiem imigrantów, wymienionych przez policję jako obszary wysokiego ryzyka wzrostu przemocy ze strony gangów. Rząd twierdzi, że przestępczość gangów, napędzana przez handel narkotykami, jest związana ze słabym poziomem integracji dużej społeczności imigrantów w Szwecji.

“Mieszkałem w Orebro i kiedyś kochałem tę okolicę, ale teraz myślę, że mogę być zmuszony się stąd wynieść” – powiedział Asa Ahlgren, 65 lat, emerytowany pracownik socjalny.

Ahlgren jest przyjacielem rodziny pierwszej ofiary, 30-letniego mężczyzny z syryjskiej społeczności, a jego mieszkanie wychodzi na parking na którym został zabity.

Policja nie podała nazwiska ofiary, ale powiedziała, że nie był on wcześniej łączony z jakimkolwiek przestępstwem.

Policja powiedziała, że trzy zabójstwa w stylu egzekucyjnym w Orebro – które jest domem dla około 130 000 osób – wydają się być związane z działalnością gangów, ale żaden podejrzany nie został zatrzymany. Służby odmówiły podania dalszych szczegółów, powołując się na trwające śledztwo.

Przestępczość zorganizowana nie jest w Szwecji niczym nowym.

W ubiegłym roku Szwedzka Krajowa Rada Zapobiegania Przestępczości opublikowała raport, z którego wynika, że spośród 22 krajów europejskich posiadających porównywalne dane, tylko Chorwacja miała w ciągu ostatnich czterech lat więcej zgonów związanych z bronią palną na głowę mieszkańca.

O ile kiedyś przemoc z użyciem broni palnej ograniczała się głównie do zdominowanych przez imigrantów przedmieść trzech największych szwedzkich miast – Sztokholmu, Göteborga i Malmo – o tyle w ostatnich miesiącach coraz częściej ma ona miejsce również w mniejszych miejscowościach.

Jak dotąd w tym roku w Szwecji zastrzelono 44 osoby, z czego prawie wszystkie w związku z podejrzeniem o przestępstwa popełnione przez gangi, podaje policja. Dla porównania, w całym 2021 roku ofiar strzelanin było 46.

Ponad połowa strzelanin w tym roku miała miejsce poza trzema głównymi miastami, średnia z ostatnich lat wynosiła około 35 procent. Jest tak ponieważ wiele gangów rozszerzyło swoją działalność na cały kraj.

Mattias Forssten, szef policji w Orebro, powiedział, że liczba gangów w mieście wzrosła do 10-15 i stały się one znacznie bardziej brutalne. Większość z nich ma jakiś związek z grupami przestępczymi w dużych miastach, powiedział.

“10 lat temu najwyżej kogoś pobili, potem przeszli do strzelania sobie w nogi. Teraz strzelają sobie w głowę”, powiedział Forssten, dodając, że przemoc była często spowodowana wojnami związanymi z handlem narkotykami.

W miarę jak przestępczość się rozprzestrzeniała, po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia takich badań znalazła się ona na szczycie listy obaw wyborców. Zgodnie z raportem Instytutu Społeczeństwa, Opinii i Mediów Uniwersytetu w Göteborgu, 41% ankietowanych stwierdziło, że przestępczość jest ich największym zmartwieniem.

Stanowi to problem dla rządzących w Szwecji Socjaldemokratów, którzy ubiegają się o trzecią kadencję w wyborach 11 września ( Socjaldemokraci stracili miejsca w parlamencie na rzecz prawicy. Mocno prawicowi Szwedzcy Demokraci uzyskali największy przyrost miejsc w parlamencie. – en.wikipedia.org – przyp. MR).

Pomimo zaostrzenia przepisów dotyczących kontroli broni i przeznaczenia dodatkowych środków na policję, socjaldemokraci w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy nie byli w stanie powstrzymać wzrostu przestępczości zorganizowanej.

“Nie podjąłem jeszcze całkowitej decyzji, ale skłaniam się ku temu, aby po raz pierwszy od bardzo dawna nie głosować na Socjaldemokratów,” powiedział Niklas Andersson, 49, pracownik budowlany w Orebro. “Myślę, że możemy potrzebować nowych pomysłów, aby powstrzymać gangi. Byliśmy zbyt naiwni”.

Centrolewicowa koalicja – składająca się z Socjaldemokratów, Zielonych, Partii Lewicy i Partii Centrum – remisuje w sondażach przed wyborami z centroprawicowym blokiem złożonym z Umiarkowanych, Chrześcijańskich Demokratów, Liberałów i Szwedzkich Demokratów.

Według czerwcowego sondażu przeprowadzonego przez Novus, większość wyborców uważa, że opozycyjni Umiarkowani mają najlepszą politykę w zakresie prawa i porządku, a Szwedzcy Demokraci są popierani ze względu na ich skrajnie prawicową, nacjonalistyczną agendę dotyczącą imigracji,

“Przemoc i przestępczość to z pewnością słaby punkt tego rządu”, powiedział Nicholas Aylott, profesor nadzwyczajny nauk politycznych na Uniwersytecie Sodertorn.

Śmierć zbiera coraz większe żniwo.

Policja jako główne przyczyny wzrostu przemocy podaje wykluczenie społeczne, słabą integrację, rosnącą przepaść między bogatymi i biednymi oraz rosnącą konsumpcję narkotyków.

Bloki centrolewicowy i centroprawicowy konkurują ze sobą, proponując surowsze środki do walki z gangami.

“W ciągu ostatnich 20 lat w Szwecji doszło do powstania przestępczości zorganizowanej ściśle związanej z handlem narkotykami, tego wcześniej nie było”, powiedział agencji Reuters minister sprawiedliwości Morgan Johansson, socjaldemokrata.

Rząd wprowadził lub zaproponował szereg nowych środków, takich jak zatrudnienie większej liczby policjantów, ułatwienie elektronicznego nadzoru nad podejrzanymi przestępcami oraz surowsze wyroki za przestępstwa z użyciem przemocy i posiadanie broni. Opozycja chce iść jeszcze dalej.

Szwedzcy Demokraci uderzyli w czuły punkt wyborców, obwiniając za ich problemy imigrację, oraz brak integracji wielu z 2 milionów “nowych Szwedów”, którzy przybyli do kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Obwiniają oni byłych i obecnych premierów – takich jak były lider prawicy Fredrik Reinfeldt i Magdalena Andersson z Socjaldemokratów – za to co nazywają nieodpowiedzialną polityką imigracyjną.

“Fredrik Reinfeldt ich tu sprowadził, Magdalena Andersson dawała im zasiłki, a Szwedzcy Demokraci zamierzają ich zamknąć i wyrzucić z kraju” – powiedział w niedawnym wystąpieniu lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson.

Premier Magdalena Andersson przyznała wiosną tego roku, że Szwecja nie zdołała zintegrować ogromnej liczby imigrantów, których przyjęła w ciągu ostatnich dwóch dekad i że doprowadziło to do powstania równoległego społeczeństwa oraz w efekcie wzrostu przestępczości ze strony gangów.

Mniej więcej 20 procent ludzi z liczącej 10,5 mln aktualnej populacji Szwecji urodziło się za granicą – wynika z rządowych statystyk, a największą pojedynczą grupę etniczną stanowią Syryjczycy.

Oprócz odsyłania skazanych za przestępstwa azylantów do ich krajów ojczystych, Szwedzcy Demokraci chcą szerokiej inicjatywy odsyłania imigrantów, zarówno poprzez obcinanie świadczeń socjalnych jak i zachęcanie ich do wyjazdu.

Johan Ahlander i Simon Johnson (www.reuters.com)

tłumaczył MR

Tak się bawią chłopcy w Szwecji :

Ścisła kontrola broni. Ciekawe co napisał ten gość w podaniu o pozwolenie, że dostał promesę na samoczynnego kałacha?

MR