Gdzie jest dym tam jest i ogień. Czy komunistyczny monolit w Chinach zaczyna pękać?

W sobotę 24.09 rano pojawiły się niepotwierdzone spekulacje, że prezydent Chin Xi Jinping został zamknięty w odosobnieniu w związku z potencjalnym zamachem stanu.

Ekspert ds. Dalekiego Wschodu Gordon Chang powiedział, że plotka jest prawdopodobnie “nieprawdziwa”, ale zauważył również, że w Chinach dzieje się coś niezwykłego, oraz że pojawiły się “zawirowania” wśród kierownictwa Komunistycznej Partii Chin.

“Brak wiadomości z #Chiny w ciągu ostatnich kilku godzin sugeruje, że plotki o zamachu stanu są nieprawdziwe, ale cokolwiek wydarzyło się wewnątrz #chińskich sił zbrojnych w ciągu ostatnich trzech dni – a najwyraźniej wydarzyło się coś niezwykłego – mówi nam, że wystąpiły turbulencje pomiędzy starszymi przywódcami #CCP”, tweetował Chang w sobotę rano.

“To wideo pokazujące kolumnę pojazdów wojskowych przemieszczających się do #Beijing pojawia się natychmiast po uziemieniu 59% lotów w kraju i aresztowaniach wyższych urzędników” – zatweetował Chang. “Jest dużo dymu, co oznacza, że gdzieś wewnątrz #CCP jest pożar. #Chiny są niestabilne.”


W Chinach pojawiły się doniesienia o uziemieniu lotów, a nawet wstrzymano pociągi i autobusy jadące do stolicy kraju – Pekinu – podał w sobotę Newsweek. (www.newsweek.com)


Internetowe plotki sugerowały, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza potencjalnie rozpoczęła pucz przeciwko Xi, ale pojawiły się też doniesienia o planowanych ćwiczeniach wojskowych które doprowadziły do uziemienia lotów.

Emerytowany gen. brygady Blaine Holt powiedział gospodarzowi Newsmax “America Right Now” Tomowi Basile: “Widzieliśmy wszystkie te plotki, które się pojawiły...WeChat mówi te same rzeczy, ale jak na razie zgadzam się z Gordonem Changiem: Jest to prawdopodobnie nieprawda. Jednak to co widzimy, to coś co dzieje się wewnętrznie w Chinach i myślę, że to w minimalnym stopniu pokazuje, iż Komunistyczna Partia Chin ma wewnętrzne tarcia. Widać też wojnę informacyjną przeciwko tym frakcjom przed najbliższym plenum KC, które zasadniczo miało za zadanie uczynić Xi Jinpinga przewodniczącym do końca życia…Wiele jeszcze przed nami, ale jest to bardzo interesujący i potencjalnie niebezpieczny czas w Chinach”.

Były ambasador Kurt Volker powiedział, że próba puczu “byłaby bardzo zaskakującą wiadomością”.

“Myślę, że udaje mu się rządzić Chinami ze zbyt wielką kontrolą, aby coś takiego się stało. Byłoby to naprawdę niezwykłe” – powiedział Volker.

Chiny niedawno ostrzegły USA przed “niebezpiecznymi sygnałami” dotyczącymi Tajwanu, wyspiarskiego kraju nad którym Chiny wciąż mają nadzieję zachować wpływy, oraz obszaru o którym niektórzy spekulowali, że może być celem inwazji podobnej do tej jaką Władimir Putin przeprowadził na Ukrainie.

“Jeśli spojrzeć na chińskie interesy, czyli sposób w jaki Chiny patrzą na sprawy ekonomiczne, nie są one napędzane przez interesy Rosji”, powiedział Volker. “Chiny widzą siebie jako rosnącą, rozwijającą się potęgę – nie słabnącą. Zdecydowanie chcą odzyskać Tajwan ale wierzą też, że czas jest po ich stronie.”

Eric Mack (www.newsmax.com)

tłumaczył MR