Europa szykuje się na zimowy kryzys energetyczny.

Niemcy naciskały w poniedziałek (19 września), aby zabezpieczyć kontrakty na skroplony gaz ziemny LNG u producentów tego paliwa z Zatoki Perskiej. Inne państwa europejskie, w miarę zbliżania się zimy, nakreśliły środki oszczędzania energii w świetle poważnie zredukowanych poziomów dostaw z kierunku wschodniego.

W tej chwili, gdy kluczowy gazociąg Nord Stream 1 z Rosji jest wyłączony, Berlin ogłosił, że ma na celu podpisanie umów dotyczących dostaw LNG w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, aby zaopatrzyć terminale które buduje. Hiszpania, Francja inne kraje nakreśliły plany awaryjne, aby przynajmniej spróbować uniknąć przerw w zasilaniu.

“Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rezerwy w Niemczech są wysokie i będziemy mieli trochę szczęścia z pogodą, to… mamy szansę na komfortowe przetrwanie zimy” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck po zwiedzeniu przyszłego terminalu LNG w północnych Niemczech.

Gwałtowny spadek dostaw z Rosji, która wcześniej zaspokajała około 40% zapotrzebowania Unii Europejskiej na gaz, spowodował, że rządy zaczęły szukać alternatywnych źródeł energii i wywołał obawy przed możliwymi przerwami w dostawach prądu i recesją.

Rosja o utrudnianie dostaw gazociągowych obwinia zachodnie sankcje nałożone na Moskwę za inwazję na Ukrainę. Europejscy politycy twierdzą, że Moskwa używa energii jako broni.

Niemieckie RWE powiedziało, że prowadzi “dobre i konstruktywne rozmowy” z Katarem na temat dostaw LNG, przed planowaną wizytą kanclerza Olafa Scholza w Zatoce Perskiej. Inny importer – Uniper powiedział, że nie osiągnął jeszcze porozumienia.

Niemcy będą mogły również liczyć na gaz płynący z Francji od około 10 października, powiedział szef francuskiego regulatora energii CRE, po ogłoszeniu przez prezydenta Emmanuela Macrona, że obie strony będą pomagać sobie w zaopatrzeniu w energię.

Chociaż dostawy przez gazociąg Nord Stream 1 zostały wstrzymane, to rosyjski gaz płynący do Europy przez Ukrainę, choć znacznie ograniczony, jest kontynuowany.

We Francji szefowa CRE Emmanuelle Wargon powiedziała, że jeśli wyścig grupy energetycznej EDF o naprawę dotkniętych korozją reaktorów jądrowych dozna opóźnień, to “wyjątkowe” środki tej zimy mogą obejmować lokalne cięcia energii elektrycznej.

“Ale nie będzie żadnych cięć gazu dla gospodarstw domowych. Nigdy” – powiedziała Wargon dla France Info.

‘To będzie trudna zima’

Po drugiej stronie Pirenejów, hiszpańska minister przemysłu Reyes Maroto powiedziała, że zobowiązanie przedsiębiorstw energochłonnych do zamknięcia w czasie szczytów zużycia jest rozważane w okresie zimy, ale tylko jeśli będzie to absolutnie konieczne.

Firmy otrzymają rekompensatę finansową, powiedziała w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji informacyjnej Europa Press, dodając, że nie ma potrzeby narzucania takich ograniczeń już teraz.

Z kolei Finowie zostali ostrzeżeni przez krajowego operatora sieci energetycznej Fingrid, że powinni być przygotowani na przerwy w dostawie prądu.

Odzwierciedlając zakłócenia spowodowane na całym kontynencie, fiński sprzedawca energii Karhu Voima Oy powiedział, że złożył wniosek o upadłość z powodu gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej.

Tymczasem w Niemczech, Habeck powiedział, że Berlin nie pozwoli na niewypłacalność dużych importerów gazu, takich jak VNG, podczas gdy rzecznik ministerstwa gospodarki powiedział, że trwają “skoncentrowane” rozmowy na temat pomocy podupadającemu importerowi Uniper.

Niemiecka gospodarka już się kurczy i prawdopodobnie w miesiącach zimowych jej stan się pogorszy, ponieważ zużycie gazu jest ograniczane lub racjonowane, powiedział bank centralny kraju w poniedziałek.

W Portugalii rząd był dość dosadny w swoich obawach.

“Z dnia na dzień może pojawić się problem taki jak brak dostaw gazu w planowanej ilości” – powiedział minister środowiska i energii Duarte Cordeiro, dodając, że Portugalia pracuje nad dywersyfikacją dostaw aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne.

“Portugalia przygotowuje się, podobnie jak cała Europa, na to, co będzie trudną zimą” – powiedział Cordeiro, wzywając Komisję Europejską do postępu w realizacji planów dotyczących wspólnej platformy zakupu gazu w UE i określenia cen importowych.

‘Cofnięcie się w czasie’

Europejskie magazyny gazu są obecnie wypełnione w 85,6%, a zapasy w Niemczech są bliskie 90% – wynika z danych Gas Infrastructure Europe.

“Zapasy surowca będą dalej budowane oraz wspierane przez finalizację planowanych prac konserwacyjnych i rosnące od tego tygodnia przepływy z kierunku norweskiego” – napisali w porannej nocie analitycy Energi Danmark.

Import węgla energetycznego w Europie w 2022 r. może być najwyższy od co najmniej czterech lat – ocenili analitycy.

“Europa się cofa” – powiedział Rodrigo Echeverri, szef działu badań w Noble Resources.

Frederic Simon (www.euractiv.com)

tłumaczył MR