US Army daje dobre rady swoim żołnierzom w Niemczech jak oszczędzać energię zimą. Te praktyczne wskazówki mogą przydać się każdemu…

ANSBACH, Niemcy (12 sierpnia 2022) – Wielu słyszało już, że Niemcy rozważają racjonowanie energii elektrycznej i gazu ziemnego tej jesieni i zimy z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego napaścią Rosji a Ukrainę. Jak to wpłynie na jakość życia żołnierzy armii amerykańskiej w Ansbach?

Unia Europejska (UE) stoi w obliczu potencjalnego kryzysu bezpieczeństwa energetycznego z powodu znacznie zmniejszonych dostaw gazu z Rosji i poważnym ryzykiem całkowitego wstrzymania przepływu paliwa gazowego. Do tej sytuacji państwa członkowskie muszą się natychmiast przygotować w sposób skoordynowany i w duchu solidarności, zgodnie z komunikatem prasowym Rady Unii Europejskiej z 26 lipca.

U.S. Army Garrison (USAG) Ansbach Directorate of Public Works (DPW) Energy Office już rozważa wiele scenariuszy, aby załoga bazy była przygotowana i zabezpieczona.

“Komisja UE zaleca przyjęcie ograniczenia zużycia gazu ziemnego o 15% w okresie od 1 sierpnia i w całym sezonie grzewczym (do 31 marca 2023 r.)”, powiedział Brad Jennings, kierownik ds. energii DPW. “Pracujemy z naszymi partnerami energetycznymi w IMCOM-E (Installation Management Command-Europe), aby określić potencjalne implikacje tej redukcji zużycia energii dla garnizonu”.

Instalacje USAG Ansbach polegają wyłącznie na lokalnych niemieckich dostawcach w zakresie zasilania, ogrzewania i zapotrzebowania na wodę. Pomimo istnienia w Niemczech tych wszystkich paneli słonecznych i wiatraków, duży procent energii wykorzystywanej do ogrzewania w UE jest importowany… w dużej mierze z Rosji.

Zimą 2021 roku koszty energii w UE były około trzy do pięciu razy wyższe niż w roku poprzednim. Według DPW Energy, zasilanie instalacji garnizonowych jest w Europie droższe niż w Stanach Zjednoczonych.

“Nasi niemieccy partnerzy podlegają zestawowi niemieckich przepisów dotyczących sytuacji awaryjnych w zakresie energii” – powiedział Jennings. “Przy potencjalnej utracie dużej części dostępnej energii, lokalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej są zobowiązane do przestrzegania niemieckiego energetycznego planu awaryjnego”.

W niemieckim planie pogotowia energetycznego nie każdy otrzyma całą moc i całą wodę której potrzebuje, wyjaśnił Jennings. Zgodnie z niemieckim planem, najbardziej wrażliwa infrastruktura będzie obsługiwana w pierwszej kolejności. Szpitale, ośrodki opieki nad osobami starszymi, czy krytyczne przedsiębiorstwa takie jak sklepy spożywcze będą mogły kontynuować swoją działalność, chociaż z pewnymi koniecznymi ograniczeniami.

“Jesteśmy priorytetowym klientem w oparciu o nasze wynegocjowane kontrakty energetyczne” – powiedział Jennings. “Istnieje możliwość, że będziemy musieli przyjąć duże cięcia w dostępnej mocy i ogrzewaniu”.

“Prawdopodobnie wszyscy musieliśmy kiedyś obejść się bez prądu i wody przez krótkie okresy … może nawet do tygodnia lub dwóch po huraganie lub innej katastrofie naturalnej, ale to jest inna historia…W sytuacji gdy nasi dostawcy mediów nie będą w stanie dostarczyć 100% naszego normalnego zapotrzebowania, mamy duże możliwości ograniczenia zużycia energii w naszej społeczności”.

Uznając znaczenie kontynuowania misji w Europie, Armia amerykańska przeprowadza inwestycje mające na celu uczynienia garnizonu bardziej wydajnym energetycznie. Instalowane jest nowe oświetlenie LED, które obejmie większość budynków garnizonu. W planach jest zainstalowanie paneli słonecznych, aby umożliwić podtrzymanie podstawowych instalacji nawet jeśli niemieccy partnerzy użyteczności publicznej nie będą mogli zaspokoić wszystkich potrzeb energetycznych bazy.

“Jednym ze sposobów w jaki dostawcy mogą ograniczyć zużycie energii jest kontrola temperatury gorącej wody, którą wysyłają do naszych grzejników” – powiedział Jennings. “Zasadniczo nasze grzejniki miałyby obniżoną temperaturę, co spowodowałoby obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden do trzech stopni Fahrenheita”.

Wiele zależy od tego jak niskich temperatur doświadczymy tej zimy. “W przypadku zakłócenia dostaw ciepła w domach i budynkach, DPW, współpracując z naszymi niemieckimi dostawcami usług komunalnych, może dokonać pewnych korekt temperatur w budynkach.

“Będzie to skutkowało zauważalnym odczuciem niższej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych i miejscach pracy. Ponadto, temperatura wody w prysznicach i kranach również może zostać obniżona”.

Istnieje kilka prostych zasad, których należy przestrzegać w przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawach ciepła i energii.


– Załóż dodatkowe ubranie lub dodatkowy koc… nawet będąc w pomieszczeniu.

– Zadbaj o zminimalizowanie przeciągów generowanych przez otwarte drzwi i okna.

– Kontroluj wilgotność powietrza w pomieszczeniu, otwieraj okno tylko na kilka minut dziennie. Wilgoć będzie potęgowała odczucie zimna.

– Pilnuj aby podczas nieobecności w domu kaloryfer lub termostat był zakręcony.

– Natychmiast zgłaszaj awarie kaloryferów lub innych urządzeń grzewczych.

– Ogranicz do minimum długie, gorące prysznice poprzez obniżenie temperatury i ciśnienia wody oraz ograniczenie czasu kąpieli do pięciu minut lub mniej. Bierz szybkie prysznice zamiast długich kąpieli.

– Używaj zimnej wody zamiast gorącej w sytuacjach gdy jest to możliwe.

– Nie pozwól, aby woda płynęła z kranu podczas mycia zębów lub mycia naczyń w zlewie.

– Upewnij się, że pralki i zmywarki są pełne przed ich włączeniem.

– Odłączaj niepotrzebne lub rzadko używane urządzenia, takie jak dodatkowe lodówki lub chłodziarki do wody.

“Wszyscy przyjeżdżamy do Niemiec przywożąc ze sobą pewne wyuczone maniery energetyczne” – powiedział Jennings. “Nie można nas winić, że pochodzimy z krainy dobrobytu. Ale jeśli możemy, należy przygotowywać się już teraz na to co może być bardzo trudnym sezonem zimowym.”

Biuro przeprowadziło ostatnio rozmowy z niemieckimi dostawcami mediów i zostało poinformowane, że kooperanci zrobią wszystko, aby utrzymać potencjalne zakłócenia w dostawach energii na minimalnym poziomie dla wszystkich swoich klientów.

Dani Johnson (www.army.mil)

tłumaczył MR

Cały czas słyszymy, że niczego nie zabraknie. Nie zabraknie węgla, gazu, paliwa, nawet pieniędzy nie zabraknie. Mówią nam to przedstawiciele władzy. Jednocześnie przedwczoraj był dzień znamienny, zmarł człowiek którego jednym z najbardziej znanych cytatów było stwierdzenie rząd się sam wyżywi (pl.wikiquote.org). Obawiam się, że u podstaw tych wszystkich obietnic i zapewnień składanych ludziom na progu zimy leży właśnie to przekonanie. Może być ono tak samo aktualne dzisiaj jak było w 1982 roku. Dlatego też, kierując się dawno zaimplementowaną i codziennie utrwalaną nieufnością do rządu …

Warto przygotować się na nadchodzący czas. Bo może ktoś tam na górze wpadnie na pomysł, żeby wszystkie koce i śpiwory wysłać potrzebującym w Nowym Jorku.

MR