Zapytano burmistrza Florydy jak stan radzi sobie z plagą szabrowników po przejściu huraganu Ian. “Ty kradniesz, my strzelamy” odpowiedział.

Floryda odbudowuje się po huraganie Ian, natomiast gubernator stanu Ron DeSantis wydał moralny apel przeciwko szabrownictwu, który wydaje się mieć za sobą dość pokaźną siłę ognia.

Przemawiając w piątek (30.09) w pobliżu Fort Myers w zrównanej z ziemią społeczności Matlacha, republikański gubernator zrelacjonował pewien obraz który widział w Punta Gorda w sąsiednim hrabstwie Charlotte dzień wcześniej.

“Zabili deskami wszystkie sklepowe witryny, tam są ludzie którzy napisali na tych deskach ‘wy grabicie, my strzelamy'”, powiedział DeSantis. “Nie wolno dopuścić, aby bezprawie wykorzystało tę sytuację. Jesteśmy stanem praworządnym, to jest praworządna społeczność, więc nie myślcie że pójdziecie kraść i wykorzystacie ludzkie nieszczęście.”

Gubernator skomentował również hart ducha i odporność dotkniętych klęską żywiołową ludzi i rzucił hasło “wszystkie ręce na pokład” w kwestii praworządności.

Szeryf hrabstwa Lee, Carmine Marceno, powiedział, że długo rozmawiał z Prokurator Generalną Ashley Moody, która również była na miejscu zdarzenia.

“Nie zamierzamy tolerować – i mam tu na myśli zero tolerancji – żadnych ludzi którzy myślą, że będą prosperować na mieszkańcach tego hrabstwa lub stanu, kiedy przed chwilą przyjęliśmy przerażający cios od natury. Mogę zagwarantować, że tak się nie stanie” – powiedział Marceno.

Później, w St. Augustine, DeSantis powiedział, że zadeklarował dyrektorowi Division of Emergency Management Kevinowi Guthrie wsparcie stanowe, w przypadku gdy ludzie przypłyną łodziami aby spróbować “splądrować” domy na wyspach, które zostały odizolowane od stałego lądu.

“Mogę powiedzieć, że w stanie Floryda nigdy nie wiadomo co może czaić się w czyimś domu” – powiedział DeSantis. “Gdybym był na twoim miejscu nie chciałbym ryzykować przykrej niespodzianki, biorąc pod uwagę, że jesteśmy stanem Drugiej Poprawki”.

Również w piątek Moody wrzuciła na Twittera wideo pokazujące ludzi, którzy podobno zostali aresztowani za szabrowanie w Fort Myers Beach.

“Floryda nie będzie tolerować szabrowników wykorzystujących (huragan Ian) do żerowania na bezbronnych mieszkańcach stanu. Zostaną oni aresztowani i poprosiłam prokuratorów stanowych, aby starali się o jak najdłuższy areszt przedprocesowy, aby utrzymać ich w zamknięciu, tak aby nie mogli popełnić nowych przestępstw” – napisała na Twitterze.

DeSantis często podkreślał, że Floryda jest stanem “prawa i porządku”, szczególnie w wystąpieniach u boku szeryfów z Florydy. Stwierdzenie to często ma konotacje polityczne, ale dla mieszkańców których domy i społeczności zostały zdewastowane, jest to prawdopodobnie pocieszające przesłanie.

Hasło namalowane na zabitej deskami witrynie przywołuje na myśl powiedzenie “kiedy zaczyna się plądrowanie, zaczyna się strzelanie”, spopularyzowane przez zmarłego szefa policji w Miami Waltera Headleya. To powiedzenie pojawiło się podczas szału brutalnych przestępstw w sezonie wakacyjnym w 1967 roku i ponownie podczas zamieszek w Miami w 1968 roku, okresów niepokoju podczas wzmożonych działań ruchów praw obywatelskich w latach sześćdziesiątych.

Stwierdzenie “you loot, we shoot” nie jest nowe w kontekście huraganu. Było ono przywoływane, gdy huragan Harvey uderzył w Houston i w Nowym Orleanie po huraganie Katrina. Ale są też tacy, którzy widzą w tym zwrocie podsycanie przemocy i podziałów.

Już w środę, w dniu w którym Ian szalał w pobliżu Cayo Costa, w Fort Myers odnotowano grabieże. Tego dnia w hrabstwie Lee zarządzono wieczorną godzinę policyjną.

Około 85% odbiorców z hrabstwa Lee jest pozbawionych prądu, według statystyk opublikowanych przez Florida Public Service Commission. To, częściowo, wymagało przekazywania ludziom informacji w sposób bezpośredni.

Służby mają na miejscu wszelkie niezbędne jednostki, aby dostarczyć wodę pitną, informacje i zapewniać bezpieczeństwo.

“Najważniejsze jest zapewnienie zaopatrzenia i bezpieczeństwa, jak zawsze”, powiedział Marceno. “Gwarantujemy, że będziemy tutaj w pełnej sile, a każda osoba która popełni ten przerażający błąd, każda osoba która myśli, że zrobi coś jednemu z mieszkańców w moim hrabstwie, ma zagwarantowane bardzo szybkie aresztowanie, natychmiast i bez żadnej tolerancji”.

Renzo Downey (floridapolitics.com)

tłumaczył MR