Bill Gates zmienia zdanie. Teraz jedzenie mięsa nie jest już przyczyną efektu cieplarnianego.

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates wypowiedział się ostatnio w wywiadzie (www.realclearpolitics.com), że tak zwany problem zmian klimatycznych nie zostanie rozwiązany poprzez powstrzymanie ludzi od pragnienia posiadania ładnych rzeczy lub jedzenia mięsa. Jest to w bezpośredniej sprzeczności z jego oświadczeniem z lutego 2021 roku, że “Ameryka i inne bogate kraje powinny przejść na 100% syntetyczną wołowinę”, aby wesprzeć redukcję emisji gazów cieplarnianych (GHG).

“Każdy, kto twierdzi, że wmawianie ludziom aby przestali jeść mięso lub przestali chcieć mieć ładny dom, zasadniczo zmieni ludzkie pragnienia, myślę, że jest to zbyt trudne”, powiedział Gates dla Bloomberga. “Można zrobić z tego argument, ale nie sądzę, że jest to na tyle realistyczne aby odgrywało główną rolę”. powiedział Gates w podcaście Bloomberg’s Zero.

To stwiedzenie jest dla Gatesa ogromnym krokiem wstecz w swoim myśleniu, które prezentował na początku 2021 roku reklamując swoją książkę pt. “Jak uniknąć katastrofy klimatycznej”. Stwierdził wtedy podczas wywiadu w MIT Technology Review: “Uważam, że wszystkie bogate kraje powinny przejść na 100% syntetyczną wołowinę” (www.technologyreview.com). Była to jego odpowiedź na pytanie o to, jak ograniczyć emisję metanu. “Można przyzwyczaić się do różnicy w smaku, a producenci twierdzą, że z czasem będzie smakować jeszcze lepiej. Ostatecznie, ten zielony wkład jest na tyle skromny, że można zmienić zachowania ludzi lub użyć konkretnych regulacji w celu całkowitej zmiany popytu.”

Założeniem książki było to, że zmniejszenie emisji metanu, jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie, poprzez produkcję i spożywanie w 100 procentach syntetycznej wołowiny, obniżyłoby emisję gazów cieplarnianych (GHG) na całym świecie. Ale nawet wtedy Gates przyznał, że byłoby to trudne zadanie. Jednym z rozwiązań była zmiana paszy dla krów: “Jest ten jeden związek, który daje 20% redukcję [emisji metanu], ale niestety te bakterie [w ich układzie pokarmowym, które produkują metan] są niezbędną częścią procesu rozkładania trawy. I tak, nie wiem, czy będzie tam jakieś naturalne podejście. Obawiam się, że syntetyczne alternatywy białkowe [takie jak jak burgery na bazie roślin] będą wymagane przynajmniej w przypadku produkcji wołowiny.”

Gates dodał, że plan bezmięsności dla “najbiedniejszych 80 krajów” nie będzie wykonalny, zauważając, że “będziemy musieli użyć genetyki zwierząt, aby dramatycznie podnieść dla nich ilość dostępnej wołowiny w przeliczeniu na emisję.”

Wielu zwolenników zmian klimatycznych, takich jak Gates, wierzy, że przejście na bardziej roślinne odżywianie przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jednak ich hipokryzja została zdemaskowana, przynajmniej według organizacji takich jak Global Food Justice Alliance (https://www.globalfoodjustice.or), która opowiada się za “dietami gęstymi w składniki odżywcze, które wspierają zdrową populację i ekosystem.”

Daily Mail poinformował: “Analiza z 2017 roku wymieniona na stronie internetowej GFJA pokazuje, że usunięcie wszystkich zwierząt gospodarskich z USA obniżyłoby emisję gazów cieplarnianych w tym kraju tylko o 2,6%. Niezależne badanie pokazuje, że substytuty mięsa mają wyższy ślad węglowy niż naturalna wołowina pozyskiwana z bydła.”

Częścią powodu, dla którego Gates wycofuje się z nakłaniania bogatych krajów do przejścia na syntetyczne mięso jest to, że jego duże inwestycje w firmy takie jak Beyond Meat, Hampton Creek Foods i Nature’s Fynd przynoszą straty. Tylko w tym roku firma Beyond Meat straciła 100 milionów dolarów przychodów, a cena jej akcji spadła o 74 procent. Wydaje się, że brakuje publicznego zainteresowania produktami tej firmy. W końcu, jeśli masz zamiar jeść mięso, dlaczego nie jeść prawdziwego mięsa, a nie jakiegoś opartego na roślinach tajemniczego substytutu?

Jak każdy dobry marksista, Gates zmienia teraz swoje preferencje i dzielnie współpracuje z rządem federalnym, aby zmusić Amerykanów do zmiany strategii mającej przynieść zwycięstwo w walce ze zmianami klimatycznymi. Gates przyznał się w podcaście do swojego zaangażowania w forsowanie ustawy o redukcji inflacji, która przeznaczyła prawie 370 miliardów dolarów na pomoc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

“Angażuję rządy, a ta ostatnia ustawa, byłem osobiście zaangażowany w tą sprawę, w wiele rzeczy które zostały w niej zapisane. Pracowałem z kluczowymi senatorami w ostatnim miesiącu, aby została uchwalona” – powiedział.

W wywiadzie dla Bloomberga Gates powtórzył, że jego zdaniem ograniczenie emisji gazów cieplarnianych będzie większym osiągnięciem niż wygranie II wojny światowej. “Prosimy społeczeństwo, aby przestało naciskać na kwestie, które mogą trwać dłużej niż zmiany klimatyczne. Ta elektrownia węglowa, i te miejsca pracy, i ta elektrownia na gaz ziemny, i ten sposób wytwarzania cementu. Prosimy społeczeństwo o odejście od tego”.

Gates dodał: “Ostatecznie, jeśli nawet bogate kraje zostałyby całkowicie wymazane, to jest to tylko mniej niż jedna trzecia emisji. Gdyby nas wszystkich po prostu w ogóle nie było w tej układance. A te [pozostałe] dwie trzecie emisji są kluczowe, jeśli chodzi o konsumpcję, mieszkalnictwo, transport i wykorzystywane produkty. Tak więc, istnienie bogatych krajów … a nawet całkowite ich usunięcie, nie jest rozwiązaniem tego problemu.”

Dobrą wiadomością jest tutaj fakt, że Bill Gates i jego kolesie od zielonego szaleństwa zaczynają dawać wiarę temu, że ich szybujące w przestworzach cele redukcji emisji GHG są oparte na kłamstwie. Oni są jak sprzedawcy oleju z węża, tylko działają w XXI wieku, kiedy ludzie już tego nie kupują.

David Kelly (thenewamerican.com)

tłumaczył MR