Z cyklu broń ratuje życie: Ojciec dostaje telefon, że do domu jego dziecka włamuje się bandyta. Nie dzwoni po służby, bierze pistolet i idzie załatwić sprawę.

WAYNE COUNTY, W.Va. (WSAZ) – Emerytowany nauczyciel szkoły średniej, który ubiega się o urząd radnego, jest chwalony w swojej okolicy za złapanie podejrzanego oskarżonego o próby włamania do domów.

“Emocje były niebotycznie wysokie, po prostu strach”, powiedziała Katelyn Kelly. “W momencie ataku nie wiesz jakie są intencje napastnika, co chce zrobić”.

Kelly mieszka na Rice Avenue w Prichard. Mówi, że przed 9 rano usłyszała, że ktoś otwiera drzwi jej samochodu. Wyjrzała przez okno i zobaczyła mężczyznę wchodzącego na jej ganek.

“Wyglądał na trochę nieogarniętego” – powiedziała Kelly.

Kelly mówi, że położyła córkę w swoim pokoju, wtedy mężczyzna próbował wtargnąć przez frontowe drzwi.

“Pies był tuż obok i skoczył na niego” – powiedziała Kelly.

Wtedy mężczyzna przeszedł przez podwórko w kierunku domu jej sąsiada i otworzył drzwi budynku gospodarczego. Zadzwoniła na 911 i do sąsiada.

Emerytowany nauczyciel i kandydat do Izby Reprezentantów z 28. okręgu Mark Ross mieszka w pobliżu i otrzymał telefon informujący, że widziano podejrzanego zmierzającego w kierunku domu jego córki.

Ross mówi, że w tym czasie jego żona niańczyła ich wnuki, podczas gdy jego córka miała wizytę u lekarza.

“Ta informacja sprawiła, że sprawa stała się dla mnie osobista” powiedział. “Nikt na pewno nie będzie zagrażał moim wnukom”.

Ross chwycił swój pistolet i poszedł do domu córki aby zbadać sprawę. Mówi, że zauważył podejrzanego, który próbował dostać się do domu przez piwnicę.

“To wtedy powiedziałem mu, żeby lepiej położył się na ziemi”, powiedział Ross. “Zaczął uciekać”.

Ross nakłonił w końcu podejrzanego aby położył się na ziemi przed domem.

“Ciągle mówiłem mu, aby pozostał na ziemi i nie ruszał się”, powiedział.

Ross mówi, że trzymał podejrzanego, 29-letniego Roya Warda, na muszce około pół godziny, aż w końcu przybyła Policja Stanowa Zachodniej Wirginii i go aresztowała.

“Nie zamierzam stać z boku i pozwolić na to aby bandyci i narkotyki przejęły naszą społeczność”, powiedział.

“Napastnik z pewnością zdążyłby uciec, gdyby Ross nie był tutaj i nie zrobił dla nas tego co zrobił” – powiedziała Kelly. “Bardzo dziękujemy Rossowi, na szczęście bandyta nie jest już na wolności i nie może robić tych samych rzeczy innym ludziom”.

“Jesteśmy dość daleko od posterunku policji i szeryfa, musimy sami dbać o nasze społeczności”, powiedział Ross.

Ward jest oskarżony o próbę popełnienia przestępstwa. Policja stanowa mówi, że miał również zarzuty za jazdę bez uprawnień.

Ross, Republikanin, już raz zasiadał w Izbie Delegatów Zachodniej Wirginii. Został mianowany przez gubernatora w 2000 roku.


O samym incydencie Ross powiedział: “Tu nie chodzi o politykę. Nigdy nie chodziło o politykę. Chodzi o robienie tego co musi być zrobione.”

Po przejściu na emeryturę Ross nadal pracuje jako nauczyciel zastępczy w Wayne County.

Ward przebywa obecnie w areszcie Western Regional Jail.

Eric Fossel (www.wsaz.com)

Tak wygląda niedoszły włamywacz trzymany na muszce przez obywatela, w oczekiwaniu na przybycie służb.

MR