Pieniądze podatników wydaje się łatwo. Władza w NY zapłaciła 21k USD za “wykupienie” 110 karabinków wydrukowanych na drukarce 3D.

28 sierpnia 2022 r., w Utica w stanie Nowy Jork, prokurator generalna Letitia James wypłaciła ponad 21 tys. dolarów w kartach podarunkowych za wydrukowane w 3D “pistolety duchy”. Pistolety zostały stworzone przez prywatną osobę na kosztującej 200 USD drukarce 3D, którą otrzymała w prezencie na święta.

Letitia James przypisała sobie zasługi za “ghost guns buyback” w Utica. “Buyback” to termin typowo orwellowski, bo broń, która jest zwracana nigdy nie była własnością rządu. James nie wspomniała o masowym wykupie broni drukowanej w 3D, choć wspomniała o 177 sztukach “ghost guns” (ag.ny.gov).

Człowiek który podarował władzom te zabawki przyjął w rozmowie z dziennikarzami pseudonim operacyjny “Kem”. Kem stwierdził, że otrzymał $21,000 w kartach podarunkowych za 110 pistoletów drukowanych w 3D, które wytworzył a następnie oddał podczas “skupu”.

Pani prokurator generalna powiedziała, że podczas akcji zebrano 177 “pistoletów-duchów”. Wygląda więc na to, że więcej niż jeden “Kem” wykorzystał to wydarzenie by zdobyć trochę waluty, którą Letitia James tak szczodrze rozdawała.

Jeśli na imprezie w Utica oddano w sumie 177 “ghost-gunów”, w tym 110 oddanych przez Kema. to pozostaje jeszcze 67 sztuk oddanych przez innych. Biorąc pod uwagę sukces Kema, te 67 plastikowych zabawek przyniosło pomysłowym osobom kolejne 13 400 dolarów zysku. To był złoty strzał dla Kema i innych anonimowych osób. Dostali pieniądze, wykazali trochę aktywizmu na rzecz praw człowieka i jednocześnie pokazali chytrość lub perfidię Letitii James.

Większość innych jednostek broni które zostały zwrócone wydaje się być raczej zwyczajna. Oto zdjęcie z biura Letitii James:

Trzy “karabiny szturmowe” widniejące na zdjęciu to karabinek Hipoint, jakiś AR15 w kalibrze .22 oraz przerobiony sztucer Ruger Ranch z dużą lunetą i aftermarketową kolbą.

Co najmniej cztery egzemplarze broni krótkiej to pistolety pneumatyczne/CO2. Jest też około tuzina antyków i kilka wyprodukowanych w czasach nowożytnych replik rewolwerów kapiszonowych i czarno-prochowych. Jednym z prawdziwych antyków wydaje się być rewolwer Allen i Wheelock Sidehammer. Wyprodukowano tylko około tysiąca sztuk tej broni, z powodu pozwu o naruszenie patentu ze strony Smith & Wesson. Są one bardzo poszukiwanymi pistoletami kolekcjonerskimi. Żaden nie został wyprodukowany po 1862 roku. Ten rewolwer ma więc co najmniej 160 lat.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR