Mini Beryl.

Niewiele wariantów karabinka AK działa na wyobraźnię tak jak AKS-74U. Zaprojektowany z myślą o uzbrojeniu sił operacji specjalnych i załóg pojazdów w kompaktową broń palną strzelającą amunicją karabinową, AKS-74U jest zasadniczo skróconą wersją rosyjskiego AK-74. Reputacja tej broni jeśli chodzi o skuteczność w walce nie jest ugruntowana, jednak nie można zaprzeczyć atrakcyjności kompaktowego karabinka w kalibrze 5,45×39 mm. Tutaj w USA, wielu entuzjastów cieszy się posiadaniem ciekawych elementów historii wojskowości, takich jak AKS-74U. Niestety, większość komercyjnie dostępnych klonów semi-auto kosztuje przeciętnie ponad 3000 dolarów. Kolejną przeszkodą w posiadaniu klonów AK-74U w USA jest spadająca dostępność amunicji 5,45×39 mm, do której broń ta jest przystosowana.

Co więc należy zrobić, gdy pojawi się chęć posiadania tak intrygującego wariantu kałasznikowa przypominającego klasyczny 74U? Jeszcze stosunkowo niedawno odpowiedź była niejasna. Idealna platforma na rynek amerykański musiałaby mieć podobnie krótką lufę jak 74U, ale być w najpopularniejszym kalibrze 5,56 NATO. Ponadto przydałoby się, aby taki karabinek był wyceniony bardziej rozsądnie niż podobne konstrukcje w przeszłości. Na szczęście firma Arms of America stanęła na wysokości zadania i dostarczyła na amerykański rynek właśnie taką ofertę. Jest to konstrukcja wyprodukowana w Polsce przez Fabrykę Broni Radom.

Nazwa FB Radom jest dobrze znana w Europie od wielu lat i staje się coraz bardziej znana w Stanach Zjednoczonych. Producent ten przez lata produkował wiele rodzajów wojskowej broni palnej. Wiele zdjęć polskich sił zbrojnych przedstawia żołnierzy noszących broń palną wyprodukowaną właśnie przez FB Radom. Wśród tych broni jest linia Beryl, zmodernizowany karabinek w stylu AK, pierwotnie występujący w kalibrze 5,56 NATO. Podobnie jak AK-74, jednym z wariantów Beryla był jego kompaktowy wariant do specjalistycznych zastosowań. Platforma ta nosi nazwę Mini Beryl i jest oferowana na rynku amerykańskim jako półautomatyczny, wielkogabarytowy pistolet.

Podobnie jak wersja wojskowa używana przez niektóre jednostki polskich sił zbrojnych, pistolet Mini Beryl jest zbudowany według ścisłych standardów z wysokiej jakości komponentów. Krótka, mierząca 9,375″ lufa jest kuta na zimno i powinna zapewnić doskonałą trwałość. Pistolet jest standardowo wyposażony w solidne polimerowe wstawki, które wyglądają całkiem dobrze. Elementy polimerowe dobrze się sprawdzają, jednak użytkownicy którzy pragną klasycznego wyglądu AKS-74U będą również będą zadowoleni, gdyż Mini Beryl może być zakupiony opcjonalnie w drewnianym wykończeniu.

Mini Beryl Custom Bundle to pakiet dostępny w ofercie firmy Arms of America. To właśnie ta firma podjęła inicjatywę sprowadzenia pistoletów Mini Beryl do Stanów Zjednoczonych. W momencie pisania tego tekstu, Mini Beryl Custom Bundle jest w sprzedaży w cenie $1,400. W tej cenie otrzymujesz elegancki, polski AK w stylu Krinkov (pewpewtactical.com) w kalibrze 5.56 NATO i drewnianym wykończeniu. Elementy drewniane występują w czterech kolorach do wyboru, a w zależności od dostępności oferowane są również dwie opcje kolby. Oryginalne polimerowe elementy są dołączone do zestawu, gdybyś chciał je zmienić w przyszłości. Dodatkowo do zestawu można dokupić montaż Attero Arms Bravo Mount. Montaż ten pozwala na zastąpienie fabrycznej szyny Beryla nisko profilowym mocowaniem do celowników kolimatorowych wykorzystujących wzór montażu Aimpoint T2.

Wykończenie Mini Beryla w zestawie jest wygodne i przyjemne dla oka. Model użyty do testów był wyposażony w głęboko czerwony wariant kolorystyczny. Jak to bywa w przypadku wielu karabinów AK, drewniana część przednia nie jest radełkowana, ale posiada dwa zgrubienia na dłonie, które poprawiają kontrolę broni podczas użytkowania. Pistoletowy chwyt posiada poziome nacięcia, które mimo gładkiego wykończenia dają solidny uchwyt. Do testów użyto kolby SB Tactical SOB47. Kolba ta zapewnia stabilną platformę strzelecką dla wielkogabarytowego pistoletu. Spośród dwóch opcji kolb dostępnych w ofercie firmy, SOB47 jest solidniejsza i warto rozważyć właśnie ją. Jednak podczas gdy SOB47 może być w pełni wystarczająca, druga z opcji, SB Tactical AKTF, może w niektórych wypadkach być lepszym rozwiązaniem. W przypadku tego konkretnego pistoletu możliwość złożenia kolby jest ewidentną zaletą. Ponadto – to dla tych którzy chcą być bliżej klasycznego Krinkova – kolba AKTF jest estetycznie podobna do standardowej trójkątnej składanej kolby.

Manipulatory w Mini Berylu są ulepszone w stosunku do standardowych odpowiedników AK. Dźwignia bezpiecznika manualnego posiada trzy obszerne półki, które pozwalają na łatwiejszy dostęp do przełącznika z użyciem jednego palca dla strzelców praworęcznych. Dla strzelców leworęcznych wgłębienia te ułatwiają szybkie ustawienie selektora w pozycji ognia podczas ćwiczeń. Przechodząc do umieszczonego przed osłoną spustu zwalniacza magazynka, użytkownicy zauważą, że spłaszczony kształt dźwigni zwalniacza magazynka Mini Beryla jest łatwy do aktywowania zarówno palcem jak i nowym magazynkiem. Rozszerzona część dźwigni umieszczona jest niżej niż w niektórych innych zwalniaczach magazynka w konstrukcjach AK co sprawia, że łatwiej jest trafić w nią przy szybkim przeładowaniu.

Unikalne tyle przyrządy celownicze Mini Beryla są umieszczone w kanale szyny akcesoryjnej. Przyrządy posiadają dwa ustawienia: klasyczna szczerbinka na 100 metrów, i przeziernik na 300 metrów. Ustawienie na 100 metrów zapewnia bardziej tradycyjny obraz szczerbinki w stylu AK, natomiast ustawienie na 300 metrów zapewnia dobrą selekcję celu i większą precyzję. Obie opcje tylnych przyrządów mogą być użyte nawet po zamontowaniu optyki na szynie. Jeśli użytkownik chce używać kolimatora, a nie chce dodatkowej masywnej szyny, może zdecydować się na wspomniany wcześniej montaż Attero Arms. Montaż Attero pozwala na zamontowanie optyki bezpośrednio do Mini Beryla, w miejsce całej szyny i tylnych przyrządów. Jest to bardzo popularna opcja, wśród tych którzy preferują małe kolimatory, takie jak Holosun 403C.

Choć bardzo lubię estetykę Mini Beryla z jego drewnianymi elementami, to zawsze najważniejsze są dla mnie właściwości użytkowe broni palnej. Kiedy poszedłem na strzelnicę z Mini Berylem, byłem mile zaskoczony jego charakterystyką ognia. Mini Beryl jest jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń, jakie miałem do tej pory z wielkoformatowym pistoletem. Trzyma się go wyjątkowo dobrze, z podobnym odczuciem odrzutu jak w przypadku Daniel Defense Mk18. Oznacza to, że Mini Beryl jest całkowicie stabilny podczas strzelania. Gdy jest używany na bliskim dystansie w szybkich i dynamicznych scenariuszach ujawnia cały swój potencjał. Szybkie strzelanie z Mini Beryla dało zaskakująco przyzwoite skupienie. Można to przypisać po części wadze Mini Beryla – 3 kg bez amunicji to nieco więcej niż Mk18. Spora waga połączona z doskonałym wyważeniem sprawia, że karabinek jest wystarczająco lekki aby z nim biegać, i wystarczająco ciężki aby pochłonąć niewielki odrzut naboju 5.56 NATO. Niesamowita stabilność broni i łatwość prowadzenia szybkiego ognia to najprawdopodobniej zasługa spustu. Spust jest lekki i zaskakująco gładki jak na spust wojskowego AK. Reset jest solidny i wyczuwalny, co dodatkowo pomaga strzelcowi w szybkim oddaniu strzału.

Podczas testów użyto wielu rodzajów amunicji .223 Rem. i 5.56 NATO. Większość amunicji testowej to 55-grainowa FMJ-tka firmy Buffalo Cartridge Company. Amunicja ładowana była do polimerowych magazynków FB Radom, dołączanych standardowo do Mini Beryla. W czasie testów Mini Beryl wykazał się 100-procentową niezawodnością zarówno przy amunicji .223 Rem. jak i 5.56 NATO. Nie było to zaskoczeniem, ponieważ jakość broni jest widoczna nawet na pierwszy rzut oka.

Podczas gdy wszystkie karabiny 5,56 NATO z krótszymi lufami są znane z tego, że ich balistyka na większym dystansie pozostawia dużo do życzenia, Mini Beryl zapewnia doskonałą celność na dystansach do których został zaprojektowany. Podobnie jak klasyczny AKS-74U, Mini Beryl nie powinien być postrzegany jako okrojony karabin, ale raczej jako wzmocniony pistolet w karabinowym kalibrze. Wyniki na kartonowych i stalowych celach IPSC w odległościach do 200 jardów były imponujące, zwłaszcza gdy zamontowano na nim kolimator Trijicon MRO. Z zamontowanym celownikiem red-dot, Beryl nie miał problemu z konsekwentnym trafianiem w cele oddalone o 200 jardów nawet z wolnej ręki. Chociaż strzelanie z Mini Beryla do tarczy 200-jardowej było niezłe, można przypuszczać że jest on zdolny do czegoś więcej i chciałbym w przyszłości przeprowadzić testy na dłuższych dystansach, aby zobaczyć jakie są prawdziwe granice tej konstrukcji.


Mini Beryl w zestawie z Arms of America może być najlepszą ofertą na rynku platform AK. Towar wydaje się być wart swojej ceny. Wypełnia on unikalną niszę na rynku i dostępny jest w konfiguracji niepodobnej do niczego innego oferowanego obecnie. Kolorowe drewno z pewnością zwróci uwagę na strzelnicy, o ile najpierw nie zrobi tego fala uderzeniowa pocisku 5.56 NATO wystrzelona z lufy o długości poniżej 10″.

Strzelanie z tego pistoletu jest po prostu przyjemne, i to jest prawdopodobnie jego największa zaleta. Brak odrzutu, retro wygląd i solidna konstrukcja sprawiają, że trudno go przebić. Ma o wiele więcej charakteru niż zwykłe konstrukcja AR, oraz pewien dystyngowany wygląd, którego brakuje w wielu konstrukcjach AK.

Aby uzyskać więcej informacji na temat FB Radom Mini Beryl Custom Bundles, wejdź na armsofamerica.com.

Sam Weitzner (www.americanrifleman.org)

tłumaczył MR