Jak bardzo trzeba mieć “zryty beret” aby w dzisiejszych czasach uważać, że łatwiejszy dostęp do broni zmniejszy poczucie bezpieczeństwa?

2022-10-25 06:48 (PAP) Sondaż dla “Rz”: według 57,3 proc. badanych łatwiejszy dostęp do broni zmniejszy poczucie bezpieczeństwa

57,3 proc. badanych uważa, że ułatwienie dostępu do broni palnej zmniejszy poczucie bezpieczeństwa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej”. 18,1 proc. będzie się czuć bezpieczniej.

Ankietowanych zapytano, w jaki sposób ułatwienie dostępu do broni palnej wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa. 57,3 proc. badanych uznało, że zmniejszy to ich poczucie bezpieczeństwa. 18,1 proc. będzie się czuć bezpieczniej. Według 15,4 proc. łatwiejszy dostęp do broni nie będzie miał wpływu na poczucie bezpieczeństwa, natomiast 9,2 proc. pytanych nie ma zdania.

Gazeta przypomina, że o liberalizacji dostępu do broni od wielu miesięcy dyskutują politycy Zjednoczonej Prawicy oraz ugrupowania Kukiz’15. Przedstawiają projekty nowelizacji ustawy o broni i amunicji.

Z badania wynika, że zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa po ewentualnej liberalizacji dostępu do broni najbardziej obawiają się zwolennicy opozycji (65 proc.), osoby o poglądach lewicowych (83 proc.), ale też kobiety (68 proc.) i ludzie młodzi – do 29. roku życia (74 proc.). Co ciekawe – zauważa dziennik – osoby te czerpią informacje o wydarzeniach w Polsce i na świecie przeważnie z Instagrama (83 proc.) lub TikToka (91 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 października br. na grupie 1100 respondentów metodą CATI.(PAP)

Poczucie to wrażenie o jakimś stanie rzeczy. Ktoś ma poczucie, że jest mądry, jak np. jeden z najmądrzejszych ludzi na świecie. Chyba jednak nie trzeba dowodzić, że to tylko poczucie niczym jak u wariata poczucie że potrafi latać, które jest bez związku z faktami. Podobnie jest z “poczuciem” bezpieczeństwa. Czuć nie oznacza mieć. Czuć nie oznacza mieć wyobrażenie zgodne z faktami.

Nauczyliśmy się w Polsce takiej głupoty, że zamiast rozmawiać o faktach rozmawiamy o wrażeniach czyli poczuciu, emocjonalnym wrażeniu o istnieniu jakiegoś stanu rzeczy. Nie lubię rozmawiać o emocjach, wrażeniach, w taki sposób aby nadawać im pozór faktów.

Posiadanie broni palnej przez przestrzegających prawa obywateli sprawia stan zagrożenia bezpieczeństwa albo nie sprawia stanu zagrożenia bezpieczeństwa. Fakt jest albo tego faktu nie ma. Tu poczucie nie ma żadnego znaczenia.

Nie mam żadnego współczucia dla ludzi, którzy będą ponosili konsekwencje swojej głupoty i wiary w brednie, idiotyzmy, odczucia, poczucia i złe wrażenia. Tak samo nie mam żadnego współczucia dla ludzi wierzących w socjalizm, będą kopani w dupę, przez życie i fakty, co do których nie mieli poczucia. Mieli poczucie, że są bogaci, a okazali się głupcami. Takie są fakty.