Znowu Kanada: Służby przytomnie zauważają, że wprowadzone dla zwykłych ludzi restrykcje dotyczące pistoletów nie obejmą jednak broni nielegalnej.

Kanadyjscy eksperci policyjni ostrzegają posłów, że proponowane przez nich przepisy ograniczające dostęp do broni krótkiej nie rozwiązują prawdziwego problemu, związanego z istnieniem równoległego świata nielegalnej broni palnej.

Komitet Bezpieczeństwa Publicznego Izby Gmin spotkał się 27 października, aby kontynuować procedowanie ustawy C-21.

Evan Bray, szef policji w Reginie i współprzewodniczący Komitetu Specjalnego ds. broni palnej Kanadyjskiego Stowarzyszenia Szefów Policji (CACP), powiedział, że ograniczenie legalnego posiadania broni krótkiej nie rozwiąże w żaden znaczący sposób prawdziwego problemu związanego z pistoletami.

To “nielegalna broń palna, nielegalna broń krótka, pozyskana ze Stanów Zjednoczonych, doprowadziła do niepokojącego obecnego trendu w przemocy z użyciem broni. Ta przemoc jest w dużej mierze związana z gangami ulicznymi i bardziej wyrafinowanymi zorganizowanymi grupami przestępczymi”, powiedział.

Bray dodał, że CACP popiera uznanie nowych przestępstw związanych z bronią palną, wzmożone kontrole graniczne i wzmocnione kary, aby pomóc w powstrzymaniu działalności przestępczej i zwalczaniu przemytu i nielegalnego handlu bronią palną. Takie środki zmniejszą liczbę “nielegalnej broni palnej, która znajduje drogę do kanadyjskich społeczności i jest używana do popełniania przestępstw”.

Brian Sauvé, prezes Krajowej Federacji Policji, powiedział, że proponowane przepisy są wymierzone “przede wszystkim” w legalnych właścicieli broni palnej, którzy zawsze przestrzegali rządowych przepisów.

“Namawiamy rząd Kanady do poszerzenia swoich horyzontów, ponieważ Bill C-21 skupia się na wąskim zagadnieniu jakim jest broń palna jako narzędzie, a nie na działalności przestępczej która jest z nią związana” – powiedział Sauvé.

Jeśli skupimy się tylko na jednym narzędziu, nie wyeliminujemy sytuacji w których “przestępca będzie nadal atakował ofiary i uprawiał swój przestępczy proceder za pomocą różnych innych narzędzi” – powiedział.

W latach 2016-2021 Violent Crime Index we wszystkich prowincjach wzrósł o 30 procent, podczas gdy Crime Severity Index wzrósł o 10 procent.

Sauvé powiedział, że jurysdykcje o najwyższych wskaźnikach przestępczości z użyciem broni palnej mają również stosunkowo wysokie wskaźniki przestępczości w ogóle. Zmniejszenie przemocy związanej z bronią palną jest kluczową kwestią i powinno być priorytetem dla rządu, powiedział.

“Kanada ma już ścisły system licencjonowania zakupów broni palnej, a proponowane zmiany nie odnoszą się do kwestii przestępczości zorganizowanej, działalności gangów czy nielegalnego przemytu broni, czyli systemowych przyczyn przestępczości. Nie traktują one również o pojawiających się nowych zagrożeniach, takich jak broń drukowana na drukarkach 3D czy broń-widmo” – powiedział Sauvé do posłów.

“Mamy tutaj możliwość stworzenia unikalnego systemu, aby poradzić sobie z tym problemem poprzez wzmocnienie kontroli granicznych, wprowadzenie bardziej dotkliwych kar w celu zwalczania przemytu i handlu nielegalną bronią palną. To właśnie jest w stanie zmniejszyć ilość nielegalnej broni palnej obecnej w kanadyjskich społecznościach, a także częstotliwości jej użycia do popełnienia przestępstw kryminalnych”.

Rządowa “blokada” na broń krótką weszła w życie 21 października. Oprócz ustawy C-21, rząd federalny wprowadził również program wykupu broni palnej, w którym właściciele broni palnej typu “szturmowego” są zobowiązani do oddania swojej broni rządowi po ustalonej odgórnie cenie.

Konserwatywny poseł Dane Lloyd zapytał w tym miejscu, czy nowe federalne przepisy dotyczące broni doprowadzą do tego, że zasoby policji zostaną przekierowane z walki z nielegalną przestępczością z użyciem broni, na walkę z legalnymi właścicielami broni którym trzeba będzie ją systemowo odebrać?

“Podejrzewałbym, że tak będzie”, powiedział Sauvé. “To dorzuci nam dodatkowej pracy”.

20 października, szef policji w Edmonton Dale McFee powiedział komisji, że proponowane przez rząd federalny ustawodawstwo dotyczące transferu broni krótkiej może w rzeczywistości w bardzo krótkim czasie zwiększyć intensywność przestępczości. (www.theepochtimes.com)

Bray ostrzegł również, że praworządni właściciele broni mogą za chwilę stać się przestępcami, jeśli po zakończeniu okresu amnestii nie będą obowiązywały, ustanowione priorytetowo, przepisy wyłączające.

“Jeśli nie nada się równoległym pracom legislacyjnym wystarczająco wysokiego priorytetu, to myślę, że będzie to miało efekt odwrotny do zamierzonego i w rzeczywistości spowoduje rozliczne problemy wokół tej kwestii” – powiedział.

Rachel Emmanuel (www.theepochtimes.com)

tłumaczył MR

Nie wiadomo czy ludzi z opcji politycznych rozwiązujących fundamentalne problemy społeczne jednym słowem czy hasłem – „zrobimy, wybudujemy, sprowadzimy, skonfiskujemy”, mają gen myślenia życzeniowego zaszyty w sobie od początku, i z tego powodu tak dobrze nadają się do przeprowadzania akcji będących misiami na miarę naszych możliwości, czy ten gen jest w nich dopiero hodowany przez politycznych protektorów?

Jakby nie było, tacy ludzie nie lubią słuchać praktyków, których sensem życia jest rozwiązywanie rzeczywistych problemów w rzeczywisty sposób. Panowie tacy jak Evan Bray, Brian Sauvé czy Dale McFee przychodzą na przesłuchanie rządowej komisji i walą im prawdę prosto w oczy. Pokazują że problem nie leży w wymyślonej przez nich rzeczywistości. Czy ci ustawodawcy będą umieli wznieść się ponad poziom własnych mrzonek i zacząć działać tam gdzie faktycznie zaczynają się problemy, czyli tam, gdzie w obawie o słupki poparcia bardzo boją się zapuszczać?

Pożyjemy – zobaczymy. Póki co, w Kanadzie przestępcom zostanie dostarczonych bardzo wiele miękkich celów do obrobienia. Teraz na pewno warto im będzie mieć ze sobą jakąś bazookę.

MR