Zakazy, pozwolenia, licencje….nic z tych rzeczy. Pistolet z deski i rurek położył koreańskiego policjanta.

Historia z 2016 roku.

Wyprodukowane chałupniczo, wielolufowe pistolety typu matchlock lub “cigarette pistols” zostały użyte w ataku na koreańskiego policjanta

19 października, 2016 roku, 46-letni podejrzany o nazwisku Seong zaczął atakować ludzi. Miał różne rodzaje broni, w tym pistolety domowej roboty, bombę, młotek i noże. Na kostce nosił elektroniczne urządzenie dozorowe.

Z Korea JoongAng Daily (koreajoongangdaily):

Były skazaniec wpadł w szał zabijania w północnym Seulu w dzielnicy Gangbuk w środę wieczorem używając broni którą sam wyprodukował, śmiertelnie postrzelił policjanta zanim został zatrzymany.

Były skazaniec miał na sobie rodzaj kamizelki kuloodpornej i hełmu oraz miał ze sobą 16 innych pistoletów domowej roboty, bombę i siedem noży.

Podejrzany, 46-latek o nazwisku Seong, miał na kostce elektroniczne urządzenie śledzące, gdy zaczął atakować ludzi w pobliżu tunelu Opaesan w Beon-dong. Miał on na koncie wyroki więzienia za napaści seksualne.

Seong rzekomo strzelił do przechodnia z pistoletu domowej roboty i spudłował, choć wystrzelony pocisk trafił innego przechodnia. Seong następnie zatłukł pierwszego napotkanego przechodnia młotkiem.


Choć zdarzenie to miało miejsce sześć lat temu, warto je odnotować jako kolejne morderstwo z użyciem broni palnej domowej roboty. Możliwe, że zabójca byłego premiera Japonii wiedział o tym morderstwie i się nim inspirował.

Inny artykuł mówi, że podejrzany miał sześć pistoletów (en.yna.co.kr).

Zabójca podobno zrobił też bombę. Miał na sobie “kuloodporną” kamizelkę używaną w grach paintballowych. Kamizelka podobno skutecznie zatrzymała trzy pociski wystrzelone przez policjantów. Miał też na sobie kask, pochodzenie tego gadżetu nie zostało podane.

Artykuł z Korei nie podaje w jaki sposób inicjowany był w tej broni domowej roboty materiał miotający. Artykuł opisuje jedynie mechanizm jako zwykły zamek lontowy, lub jakąś wyrafinowaną konstrukcję rusznicy, które były odpalane podobną metodą.

Nowoczesne materiały sprawiają, że taka broń palna jest łatwa do wyprodukowania w domu. Są one najprostszym typem broni palnej, z tym że są wielolufowe. Najwcześniejsza broń palna była jednostrzałowa. Prostym unowocześnieniem tej konstrukcji jest zastosowanie zapłonu elektrycznego, takiego jaki zastosowano w domowej roboty dwulufowym pistolecie użytym do zamachu na byłego premiera Abe w Japonii w lipcu tego roku.

Jeden z 17 pistoletów domowej roboty skonfiskowanych podejrzanemu w tej sprawie wydaje się mieć sześć lub siedem luf. Jeśli średnia liczba luf na pistolet wynosiła cztery, podejrzany miałby dostępnych prawie 70 strzałów. Nie była potrzebna drukarka 3D ani programowalna frezarka. Wydaje się, że cała praca została wykonana podczas noszenia przez zabójcę elektronicznego urządzenia dozorowego na kostce.

Pistolety te są podobne w konstrukcji do “papierośnic” które można oglądać w muzeum australijskiej piechoty. Te pistolety również były wielostrzałowe. Zostały one skonfiskowane w Timorze Wschodnim.

Trójlufowy pistolet “papierosowy” odkryty przez siły australijskie w Timorze Wschodnim


Ten trójlufowy pistolet ma bardziej wyrafinowany chwyt i został wyprodukowany z użyciem spawarki. Należy zwrócić uwagę na trzy otwory lontowe w pobliżu zamka. Spust wydaje się tutaj być jedynie atrapą. Materiałem pędnym były podobno zmielone główki zapałek.

Podobne pistolety były i mogą być nadal produkowane na Filipinach, znane są jako pistolety “papierosowe” lub paltiks. (www.facebook.com)

Zakładając, że kantówka użyta w koreańskich pistoletach jest zbliżona do amerykańskiego standardu 1 1/2 cala, lufa może mieć kaliber dziewięć lub dziesięć milimetrów.

Jeden strzał z takiego pistoletu podobno trafił w bok koreańskiego policjanta, przestrzelił ramię i uszkodził oba płuca, zabijając go.

Matchlocks mogą być prymitywne, ale są śmiertelnie niebezpieczne. Hiszpańscy konkwistadorzy podbijali nimi imperia.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR