Finlandia: głosy z ludu domagają się przywrócenia możliwości samoobrony z użyciem broni palnej.

Grupa specjalistów ds. bezpieczeństwa wezwała rząd Finlandii do przyznania członkom społeczeństwa prawa do zbrojnej samoobrony, twierdząc, że policja nie jest w stanie chronić indywidualnie wszystkich obywateli przed przemocą.

Grupa Citizens’ Initiative wezwała rząd do wprowadzenia reform umożliwiających poszczególnym obywatelom uzyskanie licencji na noszenie broni palnej w celach samoobrony argumentując, że wielu z nich może być zagrożonych przemocą, a policja może nie być w stanie im skutecznie pomóc.

“Jeśli spojrzysz na sytuację w Szwecji, to można zauważyć, że trend mający miejsce w Finlandii zmierza w tym samym kierunku. My również mamy wiele gangów ulicznych które są wiązane ze sprawami o morderstwo. To samo w sobie wskazuje, że poziom bezpieczeństwa cały czas się pogarsza” – powiedział lider grupy Seppo Vesala dla Yle (yle.fi).

Vesala dodał, że wojna na Ukrainie i możliwość rosyjskiej agresji w kierunku Finlandii również odegrały dużą rolę w formułowaniu postulatów grupy. “Myślę, że jest możliwe iż Rosja może rozpocząć nieco bardziej konkretną operację hybrydową w kierunku Finlandii. Ta myśl jest jedną z podstaw tego czego się domagamy”.

Według Vesali, jego grupa życzy sobie, aby Finlandia powróciła do bardziej liberalnej polityki w zakresie samoobrony, stwierdzając, że w latach 90-tych wiele osób było w stanie zdobyć licencje na broń palną w celu samoobrony.

Grupa stwierdza jednak, że chce aby pozwolenie na broń palną do samoobrony było obwarowane większymi wymogami niż pozwolenia na broń do innych celów, takich jak polowanie.

Niektórzy, jak fiński superintendent policji Jari Taponen, odrzucili żądania grupy, nazywając je “absurdem”.

“Więc niektórzy “specjaliści od bezpieczeństwa” sugerują, że obywatele mają prawo do noszenia broni w obronie własnej? Absurdalna propozycja” – napisał Taponen w poniedziałek na Twitterze.

“Jeśli broń mogłaby być noszona w celu ochrony w nagłych wypadkach, to noszący ją powinien być w stanie rozpoznać kiedy i w jakiej sytuacji użycie broni byłoby dozwolone. Wątpię w zdolność cywilów do podjęcia takiej decyzji pod presją” – powiedział.

Przepisy dotyczące broni palnej różnią się znacznie w Unii Europejskiej, przy czym niektóre kraje, takie jak Czechy, mają liberalną politykę, która pozwala na posiadanie broni palnej do celów samoobrony.

W zeszłym roku czeski Senat głosował nad zmianą Karty Podstawowych Praw i Wolności, aby dodać do niej prawo do samoobrony z użyciem broni. Stało się to po kampanii petycyjnej pod którą zebrano ponad 100 000 podpisów.

Cris Tomlinson (www.breitbart.com)

Uzupełnienie za yle.fi :

“Ulice nie stały w ogniu”

Zgodnie z zapisami starej ustawy o broni palnej, która obowiązywała do lat 90-tych, obywatele Finlandii mogli uzyskać pozwolenie na noszenie broni w celu obrony własnej. W tym czasie dość powszechne było na przykład noszenie broni przez taksówkarzy w celu samoobrony.

“Jeszcze w latach 90. około siedmiu procent pozwoleń na broń to były pozwolenia do obrony własnej, wtedy ulice nie płonęły. W każdym razie nie chodzi tu o prawo do swobodnego noszenia broni” – podkreślił Vesala, dodając, że proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim lepszą ochronę osób takich jak pracownicy branży usługowej, którzy mogą być zmuszeni do samotnej pracy podczas nocnych zmian.

W projekcie inicjatywy obywatelskiej przyznano również, że w ostatnich latach stosunek Finów do broni palnej stawał się coraz bardziej negatywny, zwłaszcza w następstwie strzelanin w szkołach w Jokela w listopadzie 2007 r. i Kauhajoki we wrześniu 2008 r.

W związku z tym w inicjatywie podkreślono, że wymogi stawiane osobom wnioskującym o pozwolenie na broń do samoobrony powinny być wyższe, niż w przypadku broni do celów łowieckich.

Pozwolenia na broń do samoobrony są powszechne w krajach UE.

Choć mówienie o pozwoleniach na broń do samoobrony może brzmieć ekstremalnie, w 20 krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązują przepisy, które pozwalają obywatelom na uzyskanie broni palnej do tego właśnie celu.

Vesala zwrócił uwagę, że nawet w Wielkiej Brytanii, gdzie nawet zdecydowana większość policjantów nie nosi broni, możliwe jest uzyskanie przez cywila pozwolenia na broń ze względu na samoobronę.

“Mimo że Wielka Brytania jest skądinąd krajem o surowych przepisach dotyczących broni, w Irlandii Północnej możliwe jest uzyskanie pozwolenia na broń do samoobrony” – ocenia Vesala, który sam jest policjantem od prawie 30 lat.

Inicjatywa obywatelska będzie wymagała 50 tys. podpisów, aby mogła zostać poddana debacie na sesji plenarnej Parlamentu. Jeśli to się nie uda, zwolennicy inicjatywy mają nadzieję, iż kwestia prawa obywateli do ochrony siebie, swojej własności i swoich bliskich stanie się przynajmniej przedmiotem szerszej debaty publicznej.

YLE.fi

tłumaczył MR