Kanadyjski reżim nie jest miłosierny dla starych i niepełnosprawnych. Poprosisz o wózek inwalidzki a możesz dostać bon na eutanazję.

Niepełnosprawny kanadyjski weteran, który złożył petycję do Veterans Affairs Canada (VAC) o windę dla wózków inwalidzkich do swojego domu, był zszokowany gdy urzędnik zasugerował, że zamiast tego może poddać się eutanazji.

Emerytowany kapral, pani Christine Gauthier (52) “została ranna w wypadku podczas szkolenia w armii w 1989 roku, doznając trwałego uszkodzenia kolan i kręgosłupa”, donosi Daily Mail. “Startowała ona w Igrzyskach Paraolimpijskich w 2016 roku i Invictus Games księcia Harry’ego w 2016 roku jako kajakarka, ciężarowiec i wioślarz”.

Najważniejsze jest to, iż ta kobieta pomimo swojej niepełnosprawności nie poddała się.

Zaczęła szukać pomocy u VAC w sprawie windy dla wózka inwalidzkiego w 2017 roku i spotkała się z wielokrotnymi odroczeniami jej sprawy.

“To mnie bardzo odizolowało, ponieważ muszę czołgać się po schodach na tyłku i pchać wózek inwalidzki przed sobą, aby móc dostać się do własnego domu” – powiedziała Global News.

Po dwóch latach bezowocnej walki o windę, urzędnik powiedział pani Gauthier przez telefon, “Jeśli sprawy są tak krytyczne w tym momencie i po prostu nie możesz tak dalej żyć, to wiesz, że możemy pomóc ci zejść z tego świata.”

“Nie mogę uwierzyć, że chcieli … dać mi zastrzyk, aby pomóc mi umrzeć, ale nie chcieli dać mi narzędzi, których potrzebuję aby normalnie żyć’,” wspomina Gauthier. “Ten komentarz który usłyszałam był naprawdę szokujący”.

Sprawa pani Gauthier jest co najmniej piątym takim incydentem, który wyszedł na jaw w ostatnich tygodniach.

“Minister spraw weteranów Lawrence MacAulay próbował zrzucić winę na jedną urzędniczkę, a jednak nawet jeśli tak jest, to raczej nie wzięła ona sobie tej przerażającej sugestii z powietrza, ale zaoferowała rozwiązanie totalne, które według ekspertów staje się zdecydowanie zbyt powszechne w Kanadzie” – napisał Tom Leonard z Daily Mail.

Leonard zauważył:

Kanada, kraj, który szczyci się swoją otwartością i tolerancją, ma najbardziej liberalne przepisy dotyczące eutanazji na świecie - a wyniki były szczerze przerażające.

W ubiegłym roku ponad 10 000 osób w Kanadzie - co stanowi ponad trzy procent wszystkich zgonów w tym kraju - zakończyło swoje życie poprzez eutanazję, co stanowi wzrost o jedną trzecią w stosunku do roku poprzedniego. W przyszłym roku Kanada ma zezwolić na kontrolowaną śmierć wyłącznie z powodów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Leonard przytoczył kilka przerażających historii Kanadyjczyków z chorobami nie zagrażającymi życiu, którym pracownicy służby zdrowia pomogli umrzeć. Wśród nich są:

  • 71-letni mężczyzna, który, hospitalizowany po upadku, został poddany eutanazji w ciągu miesiąca – z powodu “nieuleczalnej” choroby, która nie została wykryta w wyniku przeprowadzonej autopsji.
  • 25-letniej kobiety z porażeniem mózgowym, która “powiedziała, że lekarz szpitalny w Nowej Fundlandii faktycznie powiedział jej, że będzie ‘samolubna’, jeśli nie rozważy opcji eutanazji”.
  • mężczyzna z degeneracyjną chorobą mózgu, który potajemnie nagrał dyrektora szpitala ds. etyki (! ), który powiedział mu, że utrzymanie go w szpitalu będzie kosztować “półtora tysiąca dolarów dziennie” i zapytał, czy “jest zainteresowany pomocą w uśmierceniu”.

Kanadyjskie przepisy dotyczące eutanazji stanowią “prawdopodobnie największe egzystencjalne zagrożenie dla osób niepełnosprawnych od czasów nazistów”, powiedział Leonardowi profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej Tim Stainton.

Wiele z tego można zrzucić na karb uspołecznionej medycyny, która napędza popyt na opiekę zdrowotną, jednocześnie zmniejszając jej podaż poprzez kontrolę cen. W końcu system nie może nadążyć za popytem i usługi są ograniczane – począwszy od pacjentów z drogimi, przewlekłymi schorzeniami. To nie przypadek, że program eksterminacji nazistów wyrósł właśnie z istniejącego już wcześniej w Niemczech socjalizmu medycznego (thenewamerican.com).

Premier Justin Trudeau nazwał zalecenia VAC dotyczące eutanazji “absolutnie nie do przyjęcia” i przyrzekł zmienić protokoły, aby takie rzeczy nigdy więcej się nie zdarzały. Ale tak długo, jak państwo zajmuje się opieką nad ludźmi, system taki może nie spełniać standardów a do pacjentów mogą być kierowane sugestie, o ile nie żądania, by podejmowali decyzje o swojej eliminacji, a tym samym pozwalali systemowi utrzymywać się na powierzchni.

Ostatecznie jednak, jak to ujął Leonard, to “obniżenie wartości ludzkiego życia” jest przyczyną rosnącej akceptacji eutanazji w Kanadzie – i na całym Zachodzie. Naziści, choć szydzili z wiary, słusznie uznawali wysoki szacunek dla życia – w tym życia osób niepełnosprawnych – za produkt chrześcijaństwa. W miarę jak ludzie Zachodu porzucają wiarę, tracą również wiele z jej doczesnych korzyści.

Michael Tennant (thenewamerican.com)

tłumaczył MR