Tajwan przeciwko chińskiej infiltracji. Zakaz używania chińskiej platformy społecznościowej dla urzędników i instytucji państwowych.

Zakazy używania chińskiej platformy TikTok skierowane do sektora publicznego ze względu na bezpieczeństwo narodowe pojawiły się zarówno na Tajwanie, jak i w kolejnych stanach USA po zeszłotygodniowym zakazie wprowadzonym w Południowej Dakocie.

Komisarz FCC USA pochwalił posunięcie Tajwanu jako “inteligentne”, a reprezentowane przez niego Ministerstwo Spraw Cyfrowych jako mające “silne poparcie”.

Publikując swoje gratulacje jako tweet z cytatem, Carr sugerował, że jego wysiłki z początku listopada aby współpracować z rządzoną centralnie masą ludową, znaną również jako Republika Chińska, miały wpływ na tą decyzję.

Przemawiając na Uniwersytecie Michigan w ostatni piątek, dyrektor Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) Chris Wray po raz kolejny podkreślił zagrożenia bezpieczeństwa związane z TikTok i ostrzegł przed jego używaniem.

Poza znanymi problemami z gromadzeniem danych przez firmę macierzystą TikToka – ByteDance – i potencjałem aplikacji jako narzędzia szpiegującego, Wray powiedział, że Pekin może mieć kontrolę nad algorytmem aplikacji, co pozwala na manipulowanie treściami i tym samym wpływanie na jej użytkowników.

TikTok jest znany ze swojej konstrukcji przypominającej brnięcie w króliczą norę. Cecha ta pozwala na wywoływanie ekstremizmu. “Użytkownik może pobrać aplikację podczas śniadania, a już podczas obiadu być karmiony jawnie białą supremacją i neonazistowskimi treściami”, powiedzieli w zeszłym roku Olivia Little i Abbie Richards o swoich badaniach nad zachowaniem aplikacji.

W zeszłym miesiącu tajwańska Rada ds. kontynentalnych poinformowała, że rząd zakazał korporacjom finansowanym przez Chiny prowadzenia platform internetowych na Tajwanie. Firma ByteDance nie posiada oddziału na Tajwanie.

Jednak aplikacje takie jak Tik Tok i Douyin są nadal łatwo ściągalne na Tajwanie, a dostawcy usług internetowych nie otrzymali zakazu udostępniania instalacji programu dla prywatnych użytkowników.

Nowy zakaz dla sektora publicznego wprowadzony na Tajwanie zabrania TikTok na telefonach komórkowych, tabletach i komputerach PC należących do państwa.

Podobny zakaz na urządzeniach należących do stanu uchwalił 29 listopada amerykański stan Dakota Południowa. Rozporządzenie wykonawcze z Południowej Dakoty zakazuje nie tylko korzystania z platformy, ale także pobierania aplikacji, a nawet samego odwiedzania strony na każdym państwowym urządzeniu z dostępem do internetu.

Podobne działania podjęło wojsko Stanów Zjednoczonych oraz Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA). W poniedziałek gubernator Karoliny Południowej, Henry McMaster, zastosował to samo rozwiązanie w swoim stanie.

We wtorek w ślad za nim poszedł amerykański stan Maryland, wydając w tej sprawie nadzwyczajną dyrektywę gubernatora Larry’ego Hogana.

Dyrektywa Hogana jest jednak bardziej kompleksowa niż inne, ponieważ dotyczy również Huawei Technologies; ZTE Corp; Tencent Holdings, w tym, ale nie tylko: Tencent QQ, QQ Wallet i WeChat; produktów Alibaby, w tym między innymi: AliPay; oraz rosyjskiej firmy Kaspersky zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

“Podmioty te prezentują niedopuszczalny poziom ryzyka cyberbezpieczeństwa dla państwa i mogą być zaangażowane w działania takie jak cyberszpiegostwo, inwigilacja podmiotów rządowych i nieuprawnione zbieranie wrażliwych informacji osobistych” – napisano w oświadczeniu stanu Maryland.

Dyrektywa wymaga od agencji stanowych usunięcia wszelkich produktów ze stanowych sieci, podjęcia środków zapobiegających ich instalacji oraz eliminacji dostępu sieciowego dla tych aplikacji w ciągu 14 dni od jej wydania.

“Jesteśmy rozczarowani, że wiele agencji stanowych, urzędów i uniwersytetów, które używały TikTok do budowania społeczności i łączenia się z wyborcami, nie będzie już miało dostępu do naszej platformy” – podał we wtorek właściciel TikToka (www.reuters.com).

Laura Dobberstein (www.theregister.com)

tłumaczył MR