Strzelanina w Paryżu – kolejny przykład nieskuteczności rozbudowanej polityki gun control.

23.12.2022r. – Napastnik otworzył ogień w centrum Paryża, zabijając trzy osoby i raniąc cztery inne.

Świadkowie powiedzieli, że napastnik wziął za cel kurdyjski dom kultury i restaurację, a prokuratorzy powiedzieli, że przyjrzą się możliwemu motywowi rasistowskiemu.

Podejrzany (69 lat), został szybko aresztowany i wkrótce okazało się, że został niedawno zwolniony z więzienia.

(tyle chyba w temacie tego, czy napastnik używał legalnie posiadanej broni palnej – przyp. MR)

Władze zaapelowały, aby ludzie unikali obszaru w Strasbourg-Saint Denis w 10. dzielnicy Paryża.

Nie ma potwierdzonego motywu strzelaniny, ale paryska prokurator Laure Beccuau potwierdziła, że podejrzany został właśnie zwolniony, rok po tym, jak zaatakował mieczem namioty w obozie migrantów w Paryżu.

Tamten incydent miał miejsce na Bercy 8 grudnia 2021 roku. Nie było jasne, dlaczego sprawca został zwolniony.

Burmistrz miasta Alexandra Cordebard powiedziała, że podejrzany został również ranny w strzelaninie i że trzy miejsca znalazły się pod ostrzałem: kurdyjski dom kultury, restauracja i salon fryzjerski. W salonie postrzelono dwie osoby.

“Szliśmy ulicą i usłyszeliśmy strzały” – powiedział BBC świadek, Ali Dalek. “Odwróciliśmy się i zobaczyliśmy ludzi biegających na lewo i prawo”. “A potem, pięć lub sześć minut później, ponieważ znamy ludzi, którzy pracują w salonie fryzjerskim, weszliśmy tam i zobaczyliśmy, że aresztowali faceta – starszego mężczyznę”.

Inny świadek powiedział, że słyszał siedem lub osiem strzałów z broni. Dwie osoby ranne w strzelaninie są podobno w stanie krytycznym, a dwie inne zostały poważnie ranne.

Policja zatrzymała podejrzanego bez oporu i podobno zarekwirowała broń użytą w ataku. Prokuratorzy powiedzieli, że wszczęli śledztwo w sprawie zabójstwa. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo pochwaliła policję za zdecydowane działanie.

Do ataku doszło prawie 10 lat po zamordowaniu w styczniu 2013 roku w Paryżu trzech kurdyjskich kobiet.

Na ulicy w pobliżu stacji metra Château d’Eau znajduje się kilka restauracji i sklepów, a także centrum kultury. Alexandra Cordebard powiedziała, że jest to bardzo zaludnione miejsce.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin powiedział, że zmierza do Paryża, aby odwiedzić miejsce “dramatycznej strzelaniny”, dodając, że jego myśli są z przyjaciółmi i rodzinami ofiar.

BBC News (www.bbc.com)

Fragmenty za DailyMail:

Strzelec to 69-letni emerytowany maszynista z Francji, który w zeszłym roku zaatakował obóz migrantów. Strzelał on na oślep w pobliżu Centrum Kultury Kurdyjskiej Ahmet-Kaya w tętniącej życiem części miasta w pobliżu Gare du Nord.

W salonie fryzjerskim bohaterskiemu oficerowi udało się wyrwać broń zabójcy, który został zwolniony z więzienia zaledwie 11 dni temu. Kule przelatywały w pobliżu stacji Eurostar, trafiając również w pobliską restaurację.

(Biorąc pod uwagę dość rygorystyczne przepisy dotyczące posiadania broni palnej przez cywili we Francji, wydaje się mało prawdopodobne aby skazany przestępca z oryginalną kartoteką, mógł w 11 dni zdobyć pozwolenie na broń – przyp. MR)

W grudniu ubiegłego roku ten sam napastnik rzekomo atakował mieczem sudańskie namioty migrantów w stolicy Francji. W tamtym wydarzeniu ranne zostały dwie osoby. Napastnik był też badany w sprawie dwóch oddzielnych prób zabójstw w 2016 i 2021 roku. 

Po ataku, policyjne źródło podało, że ‘był on znany policji z bardzo złej strony’.

“Widzieliśmy, jak stary biały mężczyzna wszedł, a następnie zaczął strzelać w kurdyjskim centrum kultury, potem poszedł do znajdującego się obok salonu fryzjerskiego” powiedział pracownik pobliskiej restauracji. 

Jack Newman (www.dailymail.co.uk)