Australia to przykład książkowo wprowadzonego rozbrojenia ludzi. Jak widać kto chce mieć tam broń to ją ma, bez pozwoleń i rejestrów.

13.12.2022r. – Sześć osób, w tym dwóch policjantów, zostało śmiertelnie postrzelonych w wyniku wymiany ognia na odludnej australijskiej posiadłości.

Policjanci szukali zaginionej osoby w Wieambilla – 270 km (168 mil) na zachód od Brisbane, Queensland – kiedy zostali ostrzelani.

Po długiej wymianie ognia trzech podejrzanych zostało śmiertelnie postrzelonych przez policję. Motyw ich działania pozostaje niejasny, powiedziały władze.

Premier Anthony Albanese nazwał to “łamiącym serce dniem” dla Australii.

Czterej policjanci – którzy w Australii są uzbrojeni – początkowo udali się do posiadłości w poniedziałek po południu czasu lokalnego, po prośbie policji z Nowej Południowej Walii.

Oficerowie Matthew Arnold, 26, i Rachel McCrow, 29, zostali zastrzeleni, gdy zbliżali się do posiadłości. Inny oficer doznał “draśnięcia pociskiem”, a czwarty wycofał się bez fizycznych obrażeń, powiedziała policja.

Sąsiad, 58-letni Alan Dare, został zabity przez podejrzanych po udaniu się do nieruchomości w celu jej sprawdzenia.

Oblężenie posiadłości trwało przez wiele godzin i było związane z “bardzo dużą ilością broni”, zanim podejrzani – dwóch mężczyzn i kobieta – zostali zastrzeleni przez specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy.

Jeden z nich został zidentyfikowany jako Nathaniel Train, 46, były dyrektor szkoły i zaginiona osoba poszukiwana przez policję.

Pozostali to jego brat Gareth Train, 47, i żona Garetha, Stacey Train, 45, która była współwłaścicielką nieruchomości.

Komisarz policji z Queensland Katarina Carroll opisała atak jako “niewyobrażalną tragedię” i największą stratę w ludziach w pojedynczym incydencie od wielu lat.

“Ci funkcjonariusze nie mieli żadnych szans. Fakt, że dwóch wyszło z życiem jest cudem” – powiedziała po wizycie na miejscu zdarzenia we wtorek.

Ranny funkcjonariusz – nowicjusz zaprzysiężony zaledwie kilka tygodni temu – zdołał znaleźć schronienie i wezwać pomoc.

Podejrzani próbowali wykurzyć policjantów z ukrycia rozpalając ogień, powiedział szef Queensland Police Union Ian Leavers.

“Nie wiedziała, czy zostanie zastrzelona, czy spalona żywcem”, powiedział Australian Broadcasting Corporation (ABC).

“Wiem, że wysyłała wiadomości do bliskich, mówiąc, że była w punkcie w którym myślała, że jej czas nadszedł. Co przechodziło przez jej umysł jest trudne do pojęcia”.

Jednostka specjalistyczna przybyła później i przejęła operację.

Pan Arnold i pani McCrow byli stosunkowo nowi w policji, ale byli bardzo lubiani, powiedziała Carroll.

“Oboje w wieku poniżej 30 lat. Oboje mieli wspaniałe kariery i życie przed sobą,” powiedział komisarz reporterom.

Carroll powiedziała, że nie może skomentować możliwego motywu lub potwierdzić, czy policja została zwabiona do nieruchomości, powołując się na trwające śledztwo.

Kilka źródeł doniosło, że Gareth Train często udzielał się na forach internetowych, które promowały teorie spiskowe. W swoich wpisach wyrażał nieufność wobec policji i niesłusznie twierdził, że największa masowa strzelanina w kraju była rządową prowokacją mającą na celu rozbrojenie Australijczyków, podał The Guardian.

Australia wprowadziła jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących broni po tym, jak 35 osób zostało zabitych przez samotnego strzelca w strzelaninie w Port Arthur na Tasmanii w 1996 roku.

Od tego czasu miały miejsce tylko trzy masowe strzelaniny – zdefiniowane w Australii jako zdarzenia, w wyniku których zginęły co najmniej cztery osoby, nie licząc sprawców.

Przyczyny śmierci wszystkich ofiar zostaną zbadana przez koronera, a działania policji zostaną zbadane przez komisję standardów etycznych, zgodnie ze standardową praktyką.

Tiffanie Turnbull (www.bbc.com)

tłumaczył MR