Od 1 stycznia Alabama dołączyła do grona stanów gdzie ludzie mogą swobodnie nosić broń do samoobrony.

Mieszkańcy Alabamy obudzili się w niedzielę (01.01.2023r.) i okazało się, ża mają prawo nosić broń bez łaskawej urzędniczej zgody.  

Zmiana wprowadzona przez prawo stanowe uchwalone w zeszłym roku stanowi ważny kamień milowy: połowa z 50 stanów Ameryki pozwala teraz ludziom na noszenie broni bez uprzedniego ubiegania się o pozwolenie. 

Trzynaście lat temu tylko dwa stany – Vermont i Alaska – pozwalały swoim mieszkańcom na nieograniczone prawo do noszenia broni, opierając się na Drugiej Poprawce do Konstytucji jako zapisie stanowiącym ogólne pozwolenie do noszenia broni dla wszystkich.

Jednak od 2010 roku prawie dwa tuziny stanów poszło w ich ślady, a 11 z nich uchwaliło ustawy dotyczące konstytucyjnego noszenia broni w ciągu ostatnich trzech lat. 

Tenedencja ta z niezwykłą szybkością rozpowszechniła się w ustawodawstwie stanowym, wzbudzając z jednej strony entuzjazm obrońców praw do broni, a z drugiej obawy postępowców, dotyczące zwiększenia ilości broni na ulicach i wynikającego z tego prawdopodobnego wzrostu przemocy. 

“Jeśli jesteś praworządnym obywatelem, powinieneś w pełni móc korzystać ze wszystkich swoich konstytucyjnych praw” – powiedział Andi Turner, dyrektor legislacyjny Texas Rifle Association. “Połowa stanów Unii teraz to uznaje”.

Wydanie pozwolenia generalnie wymagają od wnioskodawców wykazania się umiejętnością bezpiecznego obchodzenia się z bronią, a także wykazania się znajomością często skomplikowanych przepisów dotyczących broni i użycia śmiercionośnej siły. 

“Widzieliśmy w ostatniej dekadzie wysoce skoordynowane wysiłki korporacyjnego lobby broni, zwłaszcza NRA”, powiedział Nick Wilson, badacz przemocy z bronią w Center for American Progress. “To była bardzo udana kampania dla lobby broni. Pomaga im to w osiągnięciu zysków. … Ale jest to bardzo niepokojące dla każdego, kto martwi się o bezpieczeństwo publiczne.”

Stanowe zmiany prawne zbiegły się z dwoma innymi trendami, które dobrze wróżą zwolennikom broni. Po pierwsze, pandemia COVID-19 spowodowała bezprecedensowy wzrost sprzedaży. Po drugie, osoby kolorowe i kobiety stanowiły większą część nabywców broni w okresie pandemii, co doprowadziło do większego zróżnicowania grupy posiadaczy broni, która tradycyjnie kojarzona była z białymi, konserwatywnymi mężczyznami. 

Przemoc z użyciem broni palnej również wzrosła od czasu rozpoczęcia pandemii. Wzrost odsetka zgonów w wyniku użycia broni wyniósł 20% w okresie od 2019 do 2021 roku, zgodnie z niedawnym badaniem opublikowanym przez JAMA Network Open. 

Duże reformy dotyczące broni, takie jak zakaz broni szturmowej czy powszechne sprawdzanie przeszłości, utknęły w martwym punkcie w Kongresie. Fala ustaw stanowych oznacza więc porażkę ruchu postępowego, który postrzega ten trend jako zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. 

“To nie przypadek, że w stanach, w których panuje bardzo liberalne podejście do broni w miejscach publicznych, odnotowuje się wyższe wskaźniki zgonów z powodu broni”, powiedział Adam Skaggs, główny doradca postępowej organizacji Giffords Law Center. 

W ciągu ostatnich pięciu lat naukowcy coraz częściej wykazywali, że rozluźnienie ograniczeń dotyczących noszenia broni ręcznej wiąże się również z takimi problemami jak zwiększona liczba kradzieży broni i incydentów drogowych, według profesora prawa Stanforda Johna Donohue.

Pozwolenie większej liczbie osób na noszenie broni utrudnia również pracę policji, powiedział Donohue – częściowo z powodu wzrostu liczby spraw dotyczących kradzieży broni i przypadkowych postrzeleń, a częściowo dlatego, że zwiększenie ryzyka postrzelenia zmniejsza efektywność policji.

“Jednym z niezamierzonych skutków umieszczenia większej ilości broni na ulicy jest pogorszenie wydajności policji”, powiedział Donohue. “Widać wyraźnie, że wskaźniki wszystkich przestępstw spadają, gdy stany zmierzają w kierunku pozwolenia większej liczbie ludzi na noszenie broni”. 

Skaggs zauważył, że liczenie liczby stanów z prawem do noszenia broni bez zezwolenia może wyolbrzymiać ich zasięg. Są to zazwyczaj małe stany z przewagą ludności wiejskiej, podczas gdy większe, bardziej miejskie stany, takie jak Kalifornia i Nowy Jork, mają tendencję do bardziej restrykcyjnego podejścia do broni palnej. 

W tych 25 stanach które wprowadziły prawo do noszenia broni bez zezwolenia, mieszka nieco ponad jedna trzecia Amerykanów. 

Tak szybko jak grupy broniące praw do broni, działające w stanach rządzonych przez konserwatystów, wprowadzały ustawy usuwające ograniczenia w noszeniu broni, legislatury stanowe zdominowane przez liberałów forsowały przeciwne środki prawne.

Nowy Jork zaostrzył swoje restrykcje dotyczące broni po zeszłorocznej masowej strzelaninie w Buffalo.Delaware wprowadziło stanowy zakaz posiadania broni szturmowej w zeszłym roku. Ustawa przyjęta w zeszłym roku przez wyborców w Oregonie wymaga pozwolenia na nabycie jakiejkolwiek broni i ogranicza pojemność magazynków, chociaż kwestia ta jest wciąż rozpatrywana przez sądy.

Przełomowa decyzja konserwatywnego Sądu Najwyższego w sprawie New York State Rifle and Pistol Co. v. Bruen w zeszłym roku, znacznie utrudniła ustawodawcom stanowym powstrzymanie ludzi od noszenia broni. Orzeczenie to obaliło nowojorskie prawo, które wymagało od ubiegających się o licencję na ukryte noszenie broni wykazania szczególnej potrzeby w tym zakresie. 

Orzeczenie to nie zniosło jednak całkowicie urzędniczej uznaniowości w zakresie pozwoleń na noszenie broni. 

Skaggs powiedział: “Opinia sądu podkreśliła, że w Konstytucji nie ma nic, co zakazywałoby wprowadzenia zezwoleń na noszenie broni”. “Konstytucyjne noszenie broni może dobrze brzmieć, ale jest to fundamentalnie nieprawdziwe i mylące. Broń w miejscach publicznych zawsze była mocno regulowana”.

Mimo to, wyrok w sprawie Bruen może mieć duży wpływ na debaty o broni na poziomie stanowym, według Marka Olivy, rzecznika National Shooting Sports Foundation. 

“Lewicowe i prawicowe stany prawdopodobnie staną się bardziej spolaryzowane” – powiedział Oliva. “I nadal będziemy oglądać spektakl w którym ludzie idą do sądów i pytają: ‘gdzie tu leży prawda?’. A jeśli prawda jest zgodna z tym, co zostało zasądzone w sprawie Bruen, to należy stwierdzić, że zakazy posiadania broni szturmowej są niekonstytucyjne, ograniczenia dotyczące magazynków są niekonstytucyjne, ograniczenia wiekowe i sprawdzanie przeszłości przy zakupie amunicji są niekonstytucyjne.”

Stany z potwierdzonym konstytucyjnym prawem do noszenia broni mogą stać się większością przed końcem tego roku.

Reprezentantka z Wirginii Marie March (R) złożyła już w listopadzie wstępny projekt ustawy o konstytucyjnym noszeniu broni na tegoroczną sesję legislacyjną. Gubernator Florydy Ron DeSantis chce, by kwestia ta stała się priorytetem podczas najbliższej sesji legislacyjnej która zacznie się w kwietniu.

W Nebrasce projekt ustawy o konstytucyjnym noszeniu broni nie zdołał w zeszłym roku przekroczyć progu wymaganego do uzyskania większości w Senacie stanowym i przepadł dwoma głosami. Gubernator Nebraski Pete Ricketts (R) planuje spróbować ponownie w tym roku.

Roque Planas (news.yahoo.com)

tłumaczył MR