Nad Stanami lata sobie “chiński balon meteorologiczny”. No i co? No i nic…

AP donosi o chińskim balonie szpiegowskim zauważonym nad Montaną. Historię tą czyta się jak jak jakiś żart. Ale to jest właśnie era Bidena (apnews.com):

USA śledzi podejrzany chiński balon obserwacyjny, który został zauważony nad amerykańską przestrzenią powietrzną kilka dni temu, ale Pentagon zdecydował się nie zestrzelić go w obawie o bezpieczeństwo ludzi na ziemi. Odkrycie balonu dodatkowo obciąża stosunki amerykańsko-chińskie w okresie wzmożonego napięcia.

Starszy urzędnik ministerstwa obrony powiedział reporterom, że USA ma "bardzo wysokie przekonanie", że jest to chiński balon latający na dużej wysokości i przemieszczający się nad wrażliwymi lokalizacjami aby zbierać informacje. Jednym z miejsc, gdzie zauważono balon był stan Montana, w którym znajduje się jedno z trzech pól silosów z pociskami nuklearnymi w Malmstrom Air Force Base. Urzędnik rozmawiał pod warunkiem zachowania anonimowości.

Gen. bryg. Patrick Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu, przedstawił krótkie oświadczenie w tej sprawie, mówiąc, że rząd nadal śledzi balon. Powiedział, że "obecnie obiekt znajduje się na wysokości znacznie powyżej komercyjnego ruchu lotniczego i nie stanowi militarnego lub fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi."

Powiedział, że podobna balonowa aktywność była obserwowana w ciągu ostatnich kilku lat. Dodał, że USA podjęły kroki aby upewnić się, że nie zbiera on wrażliwych informacji.

Starszy urzędnik administracji, który również nie był upoważniony do publicznego omawiania wrażliwych informacji, powiedział, że prezydent Joe Biden został poinformowany o sytuacji i poprosił wojsko o przedstawienie dostępnych opcji. Sekretarz obrony Lloyd Austin i gen. armii Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu, odradzili podjęcie "akcji kinetycznej" z powodu ryzyka dla bezpieczeństwa ludzi na ziemi. Biden przyjął tę rekomendację.

Urzędnik ds. obrony powiedział, że USA "nawiązały kontakt" z chińskimi przedstawicielami za pomocą wielu kanałów i przekazały informację o powadze sprawy.

Chyba sobie jaja robicie! Spokój śpiącego Bidena nie może być zakłócony. Nie możemy ryzykować, że odłamki balonu spadną nad gęsto zaludnioną Montaną. Po prostu zarzućcie kilka koców na bazę sił powietrznych Malmstrom.

Generale Turgidson, proszę zadzwonić do swojego biura.

UPDATE: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin wydało oświadczenie, w którym przyznaje: “Balon jest z Chin”. Jednak: “Jest to pojazd cywilny, używany do celów badawczych, głównie meteorologicznych. Został on zepchnięty przez zachodnie wiatry i ma ograniczoną zdolnością samosterowania, pojazd ten zboczył daleko od zaplanowanego kursu.”

UPDATE2: W geście odwetu, sekretarz stanu Antony Blinken przełożył planowaną na weekend wizytę w Pekinie.

Scott Johnson (www.powerlineblog.com)

tłumaczył MR