Z cyklu broń ratuje życie: Pan z giwerą chciał obrabować sklep, trzech klientów też miało giwery więc pan się poddał i odjechał do aresztu.

Według policji z miasta Ellijay (Georgia), 9 stycznia 2023 roku około godziny 18:30, Shawn Sutton, skazany przestępca, udawał klienta chcącego kupić napój energetyczny w celu obrabowania sklepu Ideal Mart na 31 Old Northcutt Road w Ellijay.

Ellijay jest siedzibą hrabstwa Gilmer County i znajduje się około 60 mil na północ od Atlanty. Hrabstwo Gilmer zostało założone w 1832 roku, u zbiegu rzeki Coosawattee i rzeki Etoway. Jest to dobrze prosperujące wiejskie hrabstwo liczące 31 000 mieszkańców.

Wewnątrz Ideal Mart, obok Suttona było dwóch zwyczajnych klientów i sprzedawczyni. Na zewnątrz, przy dystrybutorze paliwa, stał jeszcze jeden klient. Melody Sutton, żona Shawna, siedziała w samochodzie zaparkowanym przed sklepem.

Gdy Shawn Sutton otrzymał napój energetyczny, naciągnął na głowę damskie rajstopy aby zakryć twarz. Sutton wszedł za ladę, wycelował w głowę ekspedientki pistolet kalibru .45 i zażądał wszystkich pieniędzy.

Jeden z klientów okazał swoją ukrytą broń palną i podjął interwencję. Drugi klient wyszedł na zewnątrz, aby wziąć pistolet ze swojego pojazdu i wrócił, aby pomóc obezwładnić Suttona. Trzeci uzbrojony klient, ten przy dystrybutorze paliwa, wszedł do środka aby pomóc, ponieważ Sutton próbował uciec. Pierwszy uzbrojony klient powiedział pozostałym dwóm interweniującym aby nie strzelali do Suttona, ponieważ ten został już rozbrojony.

W tym momencie na miejsce przybyli stróże prawa. Była godzina 18:36, Sutton nadal próbował zwiać. Jeden z funkcjonariuszy nakazał podejrzanemu, aby położył się na ziemi. Sutton nie zastosował się do tego polecenia. Funkcjonariusz użył paralizatora aby obezwładnić podejrzanego, który następnie został aresztowany. Gdy inni funkcjonariusze przybyli na miejsce, jeden z nich zauważył Melody Sutton w zaparkowanym samochodzie. Została ona również zabrana do aresztu. Para pochodziła z Blue Ridge w stanie Georgia. Blue Ridge jest 18 mil na północny wschód od miasta Ellijay.

Shawn Sutton jest oskarżony o rozbój z bronią w ręku, brutalną napaść i nielegalne posiadanie broni palnej. Shawn i Melody Sutton są zatrzymani w areszcie bez prawa do wpłacenia kaucji.

Georgia stała się członkiem klubu Constitutional Carry 12 kwietnia 2022 roku. Tym samym została 25-tym stanem, w którym nie jest wymagane żadne pozwolenie, aby osoba przestrzegająca prawa mogła nosić załadowaną broń palną w sposób ukryty lub jawny. Żadne pozwolenie na posiadanie i noszenie broni nie było przecież wymagane w 1791 roku, kiedy ratyfikowano Drugą Poprawkę.

Opinia:

Napad z bronią w ręku to niebezpieczne zajęcie w uzbrojonym społeczeństwie. Uzbrojeni klienci wykazali dobrą świadomość sytuacyjną, dyscyplinę, koordynację i zimną krew. Policja i uzbrojeni obywatele pracowali razem aby zakończyć niebezpieczną sytuację i odesłać bandytę do aresztu. Kiedy ludność cywilna i policja ufają sobie nawzajem i pracują razem, efektem muszą być niskie wskaźniki przestępczości.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR