Colt Anaconda.

Wprowadzony do oferty firmy Colt w 1990 roku Colt Anaconda to rewolwer DA z dużą ramą, z lufą o pełnym zarysie i sześciokomorowym bębenkiem. Było to pierwsze wejście Colta na rynek dużych rewolwerów magnum. Dzięki większej ramie “MM”, Anaconda miała konkurować z innymi rewolwerami .44 Mag. na rynku, takimi jak Smith & Wesson Model 29 i Ruger Redhawk.
Jednak w momencie wprowadzenia Anacondy na rynek w 1990 roku, konkurencyjne rewolwery były już dobrze znane, a niektóre z nich były dostępne na rynku już od ponad 30 lat. W związku z tym Anaconda wydawała się być mocno spóźniona na niszowym rynku kalibru 44 Mag., i nie zdążyła zakosztować szału który miał na nim miejsce wcześniej. Anaconda była jednym z serii rewolwerów podwójnego działania Colta znanych jako “Snake Gun”, które w ostatnich latach bardzo zyskały na rynku kolekcjonerskim.

Projekt Anacondy i innych “Snake Gunów” był w dużej mierze dziełem inżyniera Colta o nazwisku Paul LaViolette. Nowy styl rewolweru Colta o podwójnym działaniu uwzględniał użycie płytki transferowej i zawierał części które były albo odlewane albo frezowane. Niestety, Anaconda nie cieszyła się taką popularnością i uwielbieniem jak inni członkowie rodziny “Snake Gun”. Kiedy Anaconda została wypuszczona na rynek i poddana testom, okazało się, że jej parametry nie są zadowalające.
Jak już wspomniano, Anaconda pojawiła się na rynku bardzo późno, za późno aby konkurować z innymi, dobrze znanymi rewolwerami .44 Mag., nie wspominając o tym, że trend rynkowy przesunął się już w tym czasie w kierunku pistoletów samopowtarzalnych podwójnego działania.

Nie był to jedyny problem, ponieważ Anaconda była nie tylko spóźniona, ale również we wczesnych wersjach mniej niż zadowalająca pod względem jakości wykonania. Sprężyna powrotna posiadała wady które powodowały, że praca spustu nie była płynna. Dokładność pasowania również pozostawiała na początku wiele do życzenia, było tak dopóki Colt nie zmienił luf. To sprawiło, że Anaconda oferowała w tamtym czasie za mało jak na rewolwer wyceniony na 540 dolarów. Choć Anaconda nie była przełomowa dla rynku rewolwerów, to dla Colta już w dużej mierze tak, gdyż była prawie cała zbudowana ze stali nierdzewnej. Nigdy nie była oferowana w wersji ze stali węglowej, jak np. oryginalny Ruger Redhawk.

Anaconda miała wygląd powiększonej King Cobry z charakterystycznym radiatorem na lufie znanym z Pythona, była więc kulminacją wszystkich klasycznych cech rewolwerów Colta w jednym pistolecie. Wnętrze szkieletu Anacondy nie przypominało jednak popularnego Pythona. Zastosowano w niej śrubową sprężynę główną oraz zabezpieczenie typu transfer-bar. Anaconda była w zasadzie większą wersją Colta Troopera Mark III.

Rewolwer był dostępny z długościami lufy wynoszącymi 8″, 6″ lub 4″ w standardzie, oraz w wersji limitowanej z lufą 5″. Anaconda była dostępna w kalibrach .44 Mag., .44 Spl. i .45 Colt. Waga pistoletu, 1,5 kg w standardowej wersji z lufą 6″, była naprawdę zacna, ale konstrukcja nie była tak wyważona jak u współczesnych modeli w tej samej kategorii. Anaconda posiadała również regulowane przyrządy celownicze jak Python i była skierowana przede wszystkim do strzelców tarczowych i myśliwych.

Produkcja wszystkich rewolwerów Anaconda, w tym modeli na specjalne zamówienie, zakończyła się do 2003 roku. Pomimo bolączek wieku dziecięcego, Anaconda z biegiem lat zyskała na wartości jako broń kolekcjonerska, podobnie jak reszta “wężowych” rewolwerów Colta. Wartość Anacondy nadal wzrasta, gdyż w porównaniu z innymi modelami rewolwerów Colta nie wyprodukowano jej zbyt wiele.

American Rifleman Staff (www.americanrifleman.org)

tłumaczył MR