Katastrofa narkotykowa.

Firma która zajmuje się obróbką testów narkotykowych, wykryła dziewięciokrotny wzrost użycia fentanylu w zachodnich Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich trzech lat. To pokazuje, że ten potężny opioid zaczyna już dominować w całym kraju.

Eric Dawson, wiceprezes ds. klinicznych w Millennium Health, powiedział, że jego badacze zauważyli 146-procentowy wzrost liczby pozytywnych testów na obecność fentanylu w całym kraju w latach 2019-2022.

Największe wzrosty zaobserwowano wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i regionów górskich, które odpowiednio odnotowały 900 procent i 875 procent wzrostu ilości pozytywnych testów .

‘To bardzo przerażające,’ powiedział Dawson dla DailyMail.com.

‘Fentanyl rozpoczął ekspansję od zachodu, a następnie objął resztę kraju, kraj jest teraz pokryty fentanylem’.

Widok ludzi mających majaki spowodowane fentanylem są powszechne na ulicach zachodnich miast, takich jak San Francisco i Portland, ale badania pokazują, że nawet miasta i obszary wiejskie i górskie również zostały dotknięte tą patologią.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) śledzą wskaźniki uzależnień i zgonów z powodu przedawkowania, które dramatycznie wzrosły w ciągu pierwszych dwóch lat pandemii Covid-19 i osiągnęły szczyt na poziomie ponad 110 000 na początku 2022 roku.

Fentanyl stał za mniej więcej dwiema trzecimi z tych zgonów.

Narkotyk ten jest 50-100 razy silniejszy od morfiny. Jest tani i pakuje się go w małe opakowania, jest stosunkowo łatwy do przemycenia do USA gdzie jest dodawany do pigułek, które następnie powoli odbierają życie użytkownikom. Ludzie często nie są nawet świadomi, że biorą coś tak potężnego.

Podobnie jak ostatnie wskazania CDC, dane Millennium Health sugerują, że Ameryka może zacząć wychodzić z kryzysu przedawkowania, a liczby zgonów zaczynają spadać z powrotem do poziomu sprzed pandemii.

Mimo to, powiedział Dawson, rozprzestrzenianie się użycia fentanylu ze wschodniego na zachodnie wybrzeże pokazuje, że wciąż jest mnóstwo pracy do zrobienia.

‘Liczby przedawkowań są nieco mniejsze niż maksima z 2020 i 2021 roku,’ powiedział.

‘Ale jest to sytuacja typu all-hands-on-deck, potrzebujemy każdego zasobu który może być użyty do rozwiązania tego kryzysu. Bardzo dużo trzeba również zrobić w zakresie zapewnienia ludziom dostępu do leczenia’.

Dane Millennium Health oparte są na około 4,5 miliona testów moczu i śliny osób poddanych leczeniu odwykowemu. Podczas gdy CDC często publikuje dane sprzed sześciu miesięcy, prywatna firma ma wyniki z ostatniego miesiąca.

Spośród tych użytkowników, u których stwierdzono obecność fentanylu w organizmie, większość zażywała również metamfetaminę, kokainę lub inne narkotyki.

Oprócz tego, że badacze zauważyli rosnące użycie fentanylu, odnotowali również coraz więcej przypadków chemicznych kopiatorów tego narkotyku, znanych jako analogi.

Angela Huskey, główny specjalista kliniczny firmy, powiedziała, że analogi fentanylu różniły się w różnyc miejscach kraju, niektóre były też bardziej śmiertelne niż inne.

‘Ameryka nie stoi tylko przed problemem związanym z fentanylem – stoi przed kilkoma problemami’, powiedziała Huskey.

Kryzys opioidowy w USA trwa od dziesięcioleci, ale nasilił się w pandemii, kiedy lockdowny i brak dostępu do służby zdrowia sprawił, że ludzi stali się wyjątkowo podatni na uzależnienie.

Najnowsza faza uzależnienia od fentanylu jest bardziej śmiertelna i trudna do opanowania, co w dużej mierze wynika z siły działania tego narkotyku.

Fentanyl jest powszechnie mieszany z takimi narkotykami jak heroina, kokaina i metamfetamina, lub wciskany w tabletki, które przypominają inne opioidy na receptę. Na ulicy znany jest pod nazwami takimi jak “blues”, China Girl czy Goodfellas.

Uzależnieni wylewają wodę którą dostali za bony na jedzenie, aby oddać plastikowe butelki do skupu i dostać pieniądze na kolejną działkę.

Testy przeprowadzone przez Drug Enforcement Administration pokazują, że cztery na dziesięć pigułek sprzedawanych w USA mają co najmniej 2mg fentanylu – odpowiednik około pięciu ziaren soli – dawkę, która jest uważana za potencjalnie śmiertelną.

Agencja ostrzega, że “jedna pigułka może zabić”.

Facebookowa grupa “Lost Voices of Fentanyl” ma dziesiątki tysięcy członków, którzy oddają hołd swoim bliskim których stracili przez ten narkotyk.

W Los Angeles, San Francisco, Nowym Jorku i innych dużych miastach widok bezdomnych leżących na chodnikach, wdychających dym z fentanylu i przechodzących od stanu apatii do gwałtownych dreszczy stał się aż nazbyt powszechny.

Fentanyl, silnie uzależniający syntetyczny opioid, powoduje masakrę na ulicach Portland w Oregonie.

Spustoszenie robi się tak wielkie, że przepływ fentanylu przez granicę amerykańsko-meksykańską stał się punktem zapalnym między Demokratami i Republikanami.

Ron DeSantis, republikański gubernator Florydy, który przygotowuje się do startu w wyborach prezydenckich w 2024 roku, w tym tygodniu musiał mierzyć się z gwałtownym wzrostem użycia fentanylu, zaraz obok problemu niekontrolowanej imigracji. Skrytykował on prezydenta Joe Bidena. (https://www.dailymail.co.uk/news/article-11773057/DeSantis-Biden-focus-southern-border-not-going-Ukraine.html)

‘Mamy wiele problemów nabrzmiewających tutaj, w naszym własnym kraju, które on zaniedbuje’, powiedział DeSantis w poniedziałek.

James Reinl (www.dailymail.co.uk)

tłumaczył MR