Strzelanina w Nashville – to człowiek, a nie karabin, pozbawił życia sześć osób.

Audrey Hale (28), była uczennica The Covenant School ,w poniedziałek (27.03) rano zabiła troje dzieci i trzech członków personelu tejże szkoły podczas starannie zaplanowanej strzelaniny.

John Drake, szef miejskiej policji, powiedział, że strzelec “identyfikował się jako osoba transpłciowa” i ujawnił, że przed dokonaniem masakry sporządził manifest, narysował szczegółową mapę szkoły oraz prowadził obserwację budynku.

Zapytany, czy tożsamość płciowa napastniczki mogła być czynnikiem, Drake powiedział: “Jest to pewna teoria, badamy wszystkie tropy”.

Prywatna szkoła Covenant jest powiązana z ewangelicznym Kościołem Prezbiteriańskim w Ameryce, odłamem który oderwał się od większej organizacji prezbiteriańskiej.

Czesne w tej prezbiteriańskiej szkole wynosi aż 16,500 dolarów rocznie.

Według New York Times, w 2020 roku Presbyterian Church in America mówił o “grzeszności” transgenderowych i homoseksualnych pragnień i zachowań.

W wywiadzie z Lesterem Holtem w NBC Nightly News, Drake powiedział, że śledczy twierdzą, iż Hale miała “jakieś problemy z uczęszczaniem do tej szkoły”.

Hale podobno zaczęła używać męskich zaimków, w tym na swoim koncie na Linkedin.

Hale starannie zaplanowała atak i sporządziła mapę wytyczającą trasę, ale została zastrzelona przed zakończeniem swojego planu.

Przed udaniem się na miejsce, Hale wysłała serię wiadomości w mediach społecznościowych, ostrzegając, że “coś złego” ma się wydarzyć.

“To jest moje ostatnie pożegnanie. Kocham cię. Do zobaczenia w innym życiu” – napisała napastniczka Averiannie Patton, byłej koleżance z drużyny koszykarskiej – podał News Channel 5 Nashville.

“Planuję dzisiaj umrzeć”.

Patton, która zadzwoniła na infolinię zapobiegania samobójstwom, a następnie na policję, odpowiedziała: “Audrey! Masz tak wiele do przeżycia. Modlę się, aby Bóg cię zachował i ochronił”.

Ofiary zostały zidentyfikowane jako dziewięcioletni uczniowie Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney.

Zginęła również dyrektorka szkoły, Katherine Koonce, lat 60; nauczycielka zastępcza Cynthia Peak, lat 61; oraz kustosz, Mike Hill, lat 61.

Prezydent Joe Biden nazwał strzelaninę “chorą” i powtórzył w następstwie tragedii swój apel do Kongresu o uchwalenie zakazu posiadania broni szturmowej.

“Musimy zrobić więcej, by powstrzymać przemoc z użyciem broni. To rozrywa nasze społeczności, to rozrywa samą duszę tego narodu” – powiedział.

Mieszkańcy Nashville zorganizowali w poniedziałek wieczorem czuwania. W Belmont United Methodist Church, żałobnicy powstrzymywali łzy, gdy śpiewali, klęczeli w modlitwie i zapalali świece.

Lauren Daigle, współczesna piosenkarka chrześcijańska, również zorganizowała modlitewne czuwanie po tym, jak odwołała swój koncert w jednym z lokali w mieście muzyki w poniedziałek wieczorem.

Strzelanina w zamożnej dzielnicy w Nashville w stanie Tennessee jest najnowszą na stale rosnącej liście szkolnych strzelanin w Ameryce.

W tym roku kraj doświadczył już 129 masowych strzelanin – wynika z danych organizacji non-profit Gun Violence Archive.

The Covenant School, mała szkoła licząca około 200 uczniów w wieku od 4 do 12 lat, a także mniej więcej 50 członków personelu, jest dołączona do kościoła zlokalizowanego w południowo-zachodnim Nashville.

“Nasza społeczność ma złamane serce” – napisano w oświadczeniu szkoły. “Żałujemy ogromnej straty i jesteśmy w szoku wychodząc z terroru, który wstrząsnął naszą szkołą i kościołem. Jesteśmy skupieni na kochaniu naszych uczniów, naszych rodzin, naszego wydziału i personelu oraz rozpoczęciu procesu uzdrawiania.”

Poniedziałkowa tragedia rozegrała się w ciągu około 14 minut. Hale była silnie uzbrojona, miała dwa karabiny i pistolet.

Strzelec wszedł do szkoły przez drzwi z boku budynku i przeszedł z pierwszego piętra na drugie oddając wiele strzałów.

Policja została wezwana na zgłoszenia o aktywnym strzelcu o godzinie 10.13.

Do godziny 10.27 Hale została zastrzelona przez dwóch funkcjonariuszy na drugim piętrze szkoły.

Podejrzana była “przygotowany na konfrontację” z policją i “przygotowany do wyrządzenia większej szkody” zanim została zastrzelona, powiedział Drake.

Policja odkryła później szczegółowe mapy szkoły, odnotowujące lokalizację kamer bezpieczeństwa i punktów wejściowych. Hale wydawała się planować rozlew krwi w wielu lokalizacjach.

“Mamy manifest, mamy kilka pism które przeglądamy, które odnoszą się do tej daty, daty rzeczywistego zdarzenia” – powiedział szef policji w poniedziałek wieczorem.

Powiedział, że policja rozmawiała z ojcem napastniczki.

Profil LinkedIn należący do podejrzanej opisuje Hale jako ilustratorkę, która uczęszczała do Nossi College of Art and Design w Tennessee.

Steve LaSuer, nauczyciel z Nossi, który uczył Hale około 2016 roku, powiedział, że był zdumiony tym zdarzeniem. “Ona po prostu zawsze była rodzajem takiej cichej dziewczyny, ale traktowała swoją pracę bardzo poważnie”, powiedział dla New York Times.

Rozina Sabur (www.telegraph.co.uk)

tłumaczył MR