Dyrektor chińskiej platformy medialnej twierdzi że “szpiegowanie” to nie jest dokładnie to co robią.

Dyrektor generalny TikTok, Shou Zi Chew, powiedział podczas czwartkowego przesłuchania w Komisji Energii i Handlu Izby, że “szpiegowanie” nie jest właściwym określeniem dla rzekomej chińskiej inwigilacji Amerykanów korzystających z platformy mediów społecznościowych stworzonej przez jego firmę.

Rep. Neal Dunn (R-FL) zapytał Chew, czy firma macierzysta TikTok, ByteDance, szpiegowała amerykańskich obywateli.

“Nie sądzę, aby ‘szpiegowanie’ było właściwym sposobem na opisanie tego co robimy” – odpowiedział Chew.

Dunn zapytał o raport dotyczący prowadzonego przez FBI i Departament Sprawiedliwości dochodzenia w sprawie ByteDance, po tym jak firma przyznała się do zwolnienia czterech pracowników za używanie kontrowersyjnej aplikacji do śledzenia lokalizacji dwóch dziennikarzy w Stanach Zjednoczonych.

Lucas Nolan z Breitbart News donosił w zeszłym tygodniu:

Po tym, jak ByteDance przyznał, że jego pracownicy mieli niewłaściwy dostęp do danych amerykańskich użytkowników, krytycy kongresowi zaczęli wyrażać obawy dotyczące praktyk inwigilacyjnych TikTok. Forbes donosi, że DOJ doręczył wezwania do sądu firmie ByteDance. Wciąż jednak nie wiadomo, jak daleko zaszło śledztwo w sprawie tego incydentu. FBI przesłuchało również osoby związane ze sprawą, choć nie wiadomo jeszcze, czy te przesłuchania są częścią tego samego śledztwa.

W oświadczeniu rzecznik prasowy ByteDance odniósł się do sprawy, stwierdzając: "Zdecydowanie potępiliśmy działania osób które okazały się być w to zamieszane, i nie są one już zatrudnione w ByteDance." Rzecznik potwierdził również, że wewnętrzne dochodzenie firmy jest w toku, a ByteDance zobowiązuje się do współpracy z wszelkimi oficjalnymi agencjami które o to poproszą.

Obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego i prywatności użytkowników TikTok osiągnęły w Waszyngtonie stan alarmowy, ponieważ ustawodawcy nadal rozważają, czy legislacja ma dążyć do całkowitego zakazu TikTok lub odpowiedniego ustawodawstwa dotyczącego prywatności, aby rozwiązać problemy związane z tą popularną, ale kontrowersyjną aplikacją. Inni wzywali do oddzielenia TikTok od ByteDance.

Podczas przesłuchania, Rep. Bob Latta (R-OH) oskarżył TikTok o przenoszenie niebezpiecznych treści, które doprowadziły do śmierci amerykańskich nastolatków i dzieci:

Gdy urzędnicy Izby kontynuowali przesłuchiwanie CEO TikToka, sen. Thom Tillis (R-NC) wezwał ustawodawców do zaprzestania korzystania z TikTok, określając go jako jedno z “największych zagrożeń geopolitycznych, z którymi Ameryka kiedykolwiek miała do czynienia.”

Sean Moran (www.breitbart.com)

tłumaczył MR