Gates o sztucznej inteligencji w ludzkim życiu – zmiany, zmiany, zmiany!

Bill Gates opublikował we wtorek (21.03) artykuł (www.gatesnotes.com) w którym można przeczytać, że technologia sztucznej inteligencji (AI) stojąca za narzędziami takimi jak ChatGPT, może być rewolucją na miarę graficznego interfejsu użytkownika z 1980 roku.

Graficzny interfejs użytkownika był prototypem dla nowoczesnych systemów operacyjnych, takich jak Windows i Mac. Teraz Gates twierdzi, że AI doprowadzi do wielu podobnie rewolucyjnych zmian w nadchodzących dekadach.

“Rozwój AI jest tak samo fundamentalny jak powstanie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego” – napisał. “Zmieni sposób w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, otrzymują opiekę zdrowotną i komunikują się ze sobą”.

Gates nie jest do końca bezstronnym graczem w rozwijającym się wyścigu zbrojeń na polu AI. Microsoft inwestuje ponad 10 miliardów dolarów w OpenAI, firmę, która stworzyła ChatGPT i którą Gates zachwala w swoim artykule. Podczas gdy Gates nie jest już zaangażowany w codzienne operacje w Microsofcie, nadal służy jako doradca, spotykając się z zespołami projektowymi i posiada akcje Microsoftu warte miliardy dolarów.

AI ma duży potencjał w ochronie zdrowia.

Ponieważ Gates poświęca teraz większość swojego czasu na cele filantropijne, twierdzi, że jest bardzo zainteresowany tym, jak AI mogłaby poprawić jakość życia w mniej rozwiniętych gospodarczo krajach i “zniwelować niektóre z najgorszych nierówności na świecie”. Twierdzi, że systemy AI przyspieszą badania medyczne i potencjalnie stworzą narzędzia do walki z chorobami takimi jak AIDS, gruźlica i malaria. Sugeruje również, że generatywne narzędzia AI powinny być wykorzystywane do analizy pierwotnych diagnoz pacjentów szukających porady medycznej.

Chociaż Gates przyznaje, iż nie ma szans na to, aby AI bezbłędnie diagnozowała pacjentów, twierdzi, że potencjalne benefity są tego warte. “Ludzie też popełniają błędy. A brak dostępu do opieki medycznej to problem sam w sobie” – pisze. Dalej przewiduje on, że AI wkrótce zostanie włączona do systemów opieki zdrowotnej na całym świecie, pomagając pracownikom medycznym w wypełnianiu wniosków ubezpieczeniowych i załatwianiu formalności.

Jeśli chodzi o świadczenie pracy, to Gates przewiduje iż AI będzie pełnić rolę “osobistego sekretarza”: sporządzać maile, monitorować harmonogramy i robić notatki. Te nowe możliwości spowodują ogromne zmiany w miejscu pracy, co sprawi, że rządy będą musiały “pomóc pracownikom w przejściu do innych ról” – mówi. Twierdzi jednak, że te zmiany pozwolą ludziom wypełniać te role których oprogramowanie za nich nie zrobi, w tym “opiekować się pacjentami i wspierać osoby starsze”.

AI już teraz ma ogromny wpływ na świat edukacji – uczniowie próbują używać AI do odrabiania zadań domowych i pisania wypracowań, a nauczyciele wykorzystują ją do opracowywania planów lekcji. Gates twierdzi, że AI będzie kluczowym narzędziem edukacyjnym, które “zmierzy twoją percepcję, zauważy kiedy tracisz zainteresowanie i zrozumie na jaki rodzaj motywacji reagujesz”.

Ludzie muszą reagować, aby zapobiec szkodom wyrządzanym przez AI.

Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem AI. Sztuczne inteligencje w przeszłości rozpowszechniały mowę nienawiści i dezinformację oraz próbowały emocjonalnie manipulować użytkownikami. Gates zauważa problem dezinformacji, wskazując na niezdolność ChatGPT do rozwiązywania problemów matematycznych wymagających abstrakcyjnego rozumowania. Przewiduje jednak, że tego typu ograniczenia zostaną “w dużej mierze usunięte w ciągu mniej niż dwóch lat, a być może znacznie szybciej.”

Gates nakreśla całą serię zasad, które według niego są kluczowe dla prowadzenia dyskusji o AI i przyznaje, że AI może pogłębić nierówności bez odpowiednich interwencji ze strony rządów i innych organizacji. Mówi, że ważne jest aby decydenci i filantropi postawili na pierwszym miejscu coś przeciwnego: wykorzystanie AI do “pomocy najuboższym” i zmniejszenia nierówności.

Nadchodzą superinteligentne AI.

Gates kreśli wizję superinteligentnych AI, czyli maszyn, które są inteligentniejsze od ludzkich mózgów i same podejmują decyzje o tym jak chcą być wykorzystywane. Pisze z ekscytacją o tych nowych wytworach ludzkości, zapewniając, że są one “naszą przyszłością”. Jednak według autora, jest zbyt wcześnie aby stwierdzić, czy stosowanie tej technologii będzie miało dla społeczeństwa skutki pozytywne czy katastrofalne.

W najbliższej przyszłości Gates zachęca jednak do dalszego przyjmowania technologii AI, wraz z całą otoczką wsparcia i regulacji. “Ta nowa technologia może pomóc ludziom poprawić swoje życie – pisze”. Jednocześnie świat musi ustanowić zasady kroczenia tą drogą, tak aby jakiekolwiek minusy sztucznej inteligencji nie przysłoniły nam jej plusów.”

Andrew R. Chow (time.com)

tłumaczył MR

Tradycyjny globalistyczny bełkot ze strony pana Gatesa. Jeśli jego kolejna cudowna zabawka nie wypali, a już pojawiają się tego symptomy, to pewnie stwierdzi, że ludzie nie są wystarczająco inteligentni i odpowiedzialni aby korzystać z niej w odpowiedni sposób (czyli np. wyrównywać z jej pomocą szanse biednych w Bangladeszu, zamiast siedzieć w chałupie na kanapie i pytać się AI jaka długość jest optymalna).

Może się przecież okazać, że gatunek ludzki jest zbyt amoralny aby zaprogramować ten nowy mega-kalkulator w sposób nie skutkujący jego szybką anihilacją (Jak to się już stało w 2016, w przypadku poprzedniej “inteligentnej” zabawki ze stajni Microsoftu – en.wikipedia.org). Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o roli władzy i konieczności wprowadzania całych ton nowych regulacji i ograniczeń, aby wszystkim żyło się lepiej i dostatniej. Przecież tylko odpowiednio uregulowany obywatel może właściwie korzystać z AI.

Co ciekawe, to sztuczna inteligencja która będzie samostanowiła o sobie nazwana jest superinteligentną, bardziej inteligentną nawet niż jej twórcy. Tak więc to świadomość swojego istnienia i chęć podążania za swoimi cyfrowymi marzeniami jest tutaj miarą najwyższej inteligencji? Jak to się ma do tego co jest codziennie serwowane większości ludzi na tej ziemi? Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy….głupku.

MR