Ekwador: władza uzbraja zwykłych ludzi aby pomogli walczyć z przestępczością.

Reuters odnotował, iż w Ekwadorze przestępczość osiągnęła punkt, w którym trudno już nad nią panować. Prezydent kraju, Guillermo Lasso, ma nadzieję znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu, m.in. umożliwiając obywatelom posiadanie broni do samoobrony. (www.reuters.com)

Lasso – polityczny konserwatysta – ogłosił swoją nową strategię, mówiąc: “Mamy wspólnego wroga: przestępczość pospolitą, handel narkotykami i przestępczość zorganizowaną”.

“Zmodyfikowaliśmy ustawę, która teraz pozwala na posiadanie i noszenie broni”, kontynuował. “Innymi słowy, w kategoriach ogólnych … posiadanie i noszenie broni do ochrony osobistej przez osoby cywilne jest dozwolone, zgodnie z zapisami nowego prawa i przepisów”.

Latynoamerykański koncern medialny Merco Press poinformował, że Lasso ogłosił również stan wyjątkowy: “w prowincjach Santa Elena (zachód), Los Ríos (centrum) oraz w Strefie 8, która obejmuje miasta Guayaquil, Durán i Samborondón w nadmorskiej prowincji Guayas (południowy zachód).”

W dotkniętych przemocą miastach i prowincjach wprowadzono godzinę policyjną od 1.00 do 5.00.

Lasso podkreślił, że oprócz wprowadzenia godziny policyjnej i zezwolenie na uzbrojenie dla ludności cywilnej, jego rząd prowadzi “krucjatę na rzecz bezpieczeństwa”, która polega na zlokalizowaniu i aresztowaniu “15 ważnych celów”, uważanych za osoby powiązane z kierownictwem gangów przestępczych.

AWR Hawkins (www.breitbart.com)

tłumaczył MR