Po co ci broń? Nowa moda – ataki gangów młodocianych. Napad na Żabkę w Opolu. 30 młodych osób wdarło się do środka i kradło!

W czwartek o 23:00 grupa około 30 osób wdarła się do sklepu Żabka przy ul. Grota-Roweckiego na osiedlu AK w Opolu. Sprawcy zaczęli plądrować sklep i kraść. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Do incydentu doszło w czwartek (25 maja) o godz. 23:00 w markecie sieci Żabka na osiedlu Armii Krajowej w Opolu, przy ul. Grota-Roweckiego.

Do sklepu wdarło się około 30 młodych osób. Zaczęli plądrować sklep. Jedni kradli alkohol, inni chipsy, paluszki i słodycze. Któryś z nich rzucił jakieś drobne w kierunku kasy.

Po czym rozbawiona grupa wyszła ze sklepu.

– Prawdopodobnie była to młodzież, która wracała z trwających w Opolu Piastonaliów – mówi asp. Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu. – Ajenci sklepu nie zawiadomili policji, tylko służbę ochrony.

– Kradzież jest jednak ścigana z urzędu, dlatego po powzięciu informacji rano na miejsce pojechali policjanci – dodaje asp. Agnieszka Nierychła. – Trwa inwentaryzacja w sklepie i wyliczanie strat. Policjanci zabezpieczyli nagrania monitoringu.

Co grozi za kradzież w sklepie

Kradzież cudzej rzeczy jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Niektóre osoby jednak liczą na to, że jeżeli ukradną w sklepie coś za niewielką kwotę, to będzie to tylko wykroczenie. W przypadku kradzieży przestępstwo od wykroczenia rozróżnia wartość skradzionych rzeczy. Ta granica to kwota 500 zł.

Jednak policja przestrzega, że obowiązujące przepisy na podstawie artykułu 12 kodeksu karnego dwie kradzieże lub więcej – popełnione w krótkich okresach czasu z góry zaplanowanych – uważa się za jeden czyn zabroniony!

Wówczas można je sumować i uznać za jedno przestępstwo. Zamiast traktować dwie kradzieże o wartości np. po 300 zł jako osobne wykroczenia, za które grozi kara grzywny do 5000 zł, kwalifikuje się je jako popełnione w warunkach czynu ciągłego przestępstwo kradzieży o wartości łącznej 600 zł zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Kodeks karny

Art. 278 – Kradzież

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

W całości za: opole.naszemiasto.pl