Atak nożownika we Francji. Ludzie nie byli w stanie obronić swoich dzieci przed imigrantem socjalnym z Syrii. Jedynym narzędziem obrony był plecak.

Mężczyzna podejrzany o zaatakowanie sześciu osób, w tym czwórki dzieci, w Annecy we Francji, jest chrześcijaninem pochodzącym z Syrii (taką wiarę zadeklarował w dokumentach imigracyjnych – przyp. MR), informują francuskie media. Abdalmasih H. posiada ważne pozwolenie na pobyt w Szwecji. Niedawno odrzucono jego wniosek o azyl we Francji.

W czwartek rano na placu zabaw w Annecy na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Napastnik dźgnął sześć osób, w tym czworo dzieci w wieku 2-3 lat, które pozostają w stanie krytycznym. O dokonanie ataku podejrzewany jest 31-letni Abdalmasih H. Mężczyzna szybko został aresztowany przez policję na miejscu zdarzenia pod zarzutem próby morderstwa.

Annecy. Co wiadomo o napastniku?

Abdalmasih H. jest Syryjczykiem, posiada status uchodźcy w Szwecji. Według informacji “Le Monde” jego pozwolenie na pobyt w tym kraju ważne jest do 2025 roku. Mężczyzna mieszkał tam przez ostatnie dziesięć lat, ożenił się ze Szwedką, z którą ma 3-letnie dziecko. Para rozwiodła się jednak niedawno. Jego była żona rozmawiała z francuską agencją AFP i przyznała, że 31-latek dzwonił do niej około czterech miesięcy temu i informował, że mieszka w kościele. Według niej wyjechał ze Szwecji, ponieważ nie był w stanie uzyskać szwedzkiego obywatelstwa (ten pan ma w Szwecji założoną kartotekę za próbę wyłudzenia zasiłku socjalnego – przyp. MR).

Nie wiadomo jednak, od kiedy dokładnie zamieszkiwał we Francji. “Le Monde” podaje, że złożył wniosek o azyl w tym kraju 28 listopada 2022 roku, ale został on odrzucony 26 kwietnia tego roku, ponieważ nadal ważny pozostaje azyl mężczyzny w Szwecji. Informację o odrzuceniu wniosku mężczyzna otrzymał 4 czerwca, cztery dni przed tym, jak dokonał ataku. Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin przekazał, że choć miał już azyl w Szwecji, to Abdalmasih H. “z niejasnych powodów” ubiegał się o azyl również w Szwajcarii i Włoszech.

Matka napastnika “jest w szoku”

Cytowana przez stację France 24 matka napastnika, która mieszka w USA, powiedziała, że “jest w szoku”, a jej była synowa informowała ją wcześniej, że 31-latek miał depresję. Według niej wniosek mężczyzny o uzyskanie szwedzkiego obywatelstwa został odrzucony z powodu jego wcześniejszej służby w syryjskiej armii. “To prawdopodobnie doprowadziło go do szaleństwa” – miała przekazać kobieta.

Abdalmasih H. nie miał stałego adresu zamieszkania we Francji. Ubiegając się o azyl w tym kraju twierdził, że jest chrześcijaninem. Na nagraniu z miejsca czwartkowego ataku, o którym pisze AFP, nożownik dwukrotnie krzyczy po angielsku “w imię Jezusa Chrystusa” i ma ze sobą krzyż. Ubrany jest w ciemny strój, ciemne okulary i niebieskie nakrycie głowy.

Świadkowie zdarzenia opisywali, że mężczyzna biegał wymachując nożem, i atakował prawdopodobnie przypadkowe osoby. – Chciał zaatakować wszystkich. – Odsunąłem się, a on rzucił się na starszego mężczyznę i kobietę i dźgnął tego mężczyznę – powiedział Anthony Le Tallec, który był w pobliżu.

Prokuratura: motywy sprawcy są nieznane

Lokalna prokuratura poinformowała, że nic nie wskazuje na “motyw terrorystyczny”. – W obecnej sytuacji nie mamy żadnych dowodów sugerujących, że motywy były związane z terroryzmem – przekazała prokurator Line Bonnet-Mathis. Według niej mężczyzna nie był też pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Francuska premier Elizabeth Borne przekazała podczas konferencji prasowej, że 31-latek “nie był znany żadnym służbom” i nie miał znanej historii problemów psychiatrycznych. W piątek ofiary i ich rodziny ma odwiedzić prezydent Emmanuel Macron, który atak nazwał na Twitterze “absolutnym tchórzostwem”.

24-latek próbował odeprzeć atak nożownika. Media nazwały go “bohaterem z plecakiem”

ReutersAnnecy. Francuzi składają kwiaty w miejscu, w którym doszło do ataku nożownika

Francuskie media nazywają “bohaterem z plecakiem” mężczyznę, który próbował odeprzeć atak nożownika w Annecy. 24-letni Henri jest katolickim pielgrzymem, który zwiedza francuskie katedry. W momencie zdarzenia przebywał w pobliżu placu zabaw, gdzie napastnik zaatakował nożem dzieci i dorosłych.

W ataku nożownika, do którego doszło w czwartek w Annecy na wschodzie Francji, sześć osób odniosło obrażenia, czworo dzieci jest w ciężkim stanie. 31-letni Abdalmasih H. został aresztowany pod zarzutem próby dokonania morderstwa. Francuskie media dużo uwagi poświęcają obecnie mężczyźnie, który próbował powstrzymać napastnika.

“Bohater z plecakiem” próbował powstrzymać nożownika

Według agencji Reutera bohaterski mężczyzna to 24-letni Henri. Informacje zgromadzone przez internautów na jego temat wskazują, że jest studentem zarządzania i filozofii, a zarazem katolickim pielgrzymem, który zwiedza francuskie katedry. Prowadzi też profile w mediach społecznościowych, na których dzieli się wrażeniami ze swoich wycieczek

W momencie zdarzenia znajdował się nieopodal placu zabaw. Gdy zauważył, że ktoś atakuje dzieci, i zobaczył, jak matki desperacko usiłują je ochronić, podjął próbę powstrzymania napastnika. Reuters podaje, że wręcz “stanął z nim twarzą w twarz”. Na drastycznym nagraniu z ataku, opisywanym przez agencję widać, jak nożownik biega po placu zabaw, kilkukrotnie próbując dźgnąć dziecko znajdujące się w wózku. 24-latek podąża za mężczyzną i usiłuje go powstrzymać, uderzając go swoim plecakiem. Następnie podąża za sprawcą na znajdujący się obok trawnik. Po chwili zjawia się policja.

Francuskie media okrzyknęły Henriego “héros au sac à dos”, czyli bohaterem z plecakiem. Mężczyzna na swoim Instagramie podziękował za wszystkie wyrazy wsparcia i podkreślił, że “jego myśli są z ofiarami i ich rodzicami”. Według radia Europe 1 Henri ma jeszcze w piątek spotkać się z prezydentem Emmanuelem Macronem.

Syryjczyk atakował na placu zabaw

Podejrzewany o dokonanie ataku Abdalmasih H. jest Syryjczykiem i posiada status uchodźcy w Szwecji. Mężczyzna mieszkał tam przez ostatnie dziesięć lat, jednak niedawno osiedlił się we Francji, choć nie miał tam stałego miejsca zamieszkania. Jego wniosek o azyl został odrzucony, ponieważ ma szwedzki azyl, który pozostaje ważny do 2025 roku. Mężczyzna twierdzi, że jest chrześcijaninem, a według świadków w momencie ataku wykrzykiwał “w imię Jezusa Chrystusa”.

W całości za : tvn24.pl i

tvn24.pl

Więcej informacji tutaj : www.pap.pl

MR