Polizeipistole, czyli Walther PP.

Walther PPK to pistolet Bonda ale zanim to się stało, pojawił się Piolizeipistole czyli Walther PP. W czerwcowym magazynie Strzał pojawił się krótki tekst o tej konstrukcji. Moim zdaniem każdy szanujący się kolekcjoner broni, powinien taki pistolet posiadać. Ja mam, nie może być inaczej. Mam Walthera PP w kalibrze 7,65 Brow. oraz 9 mm kurz czyli 9×17. Są konstrukcje broni strzeleckiej, których nic już nie wyprzedzi, do tych zalicza się właśnie ta.

IMG_2713 IMG_1909

Moim zdaniem na pistolecie Walther PP wzorowano P64. Chociaż literatura o tym milczy ogląd tych dwóch pistoletów oraz data ich powstania, musi nasuwać takie przekonanie.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcam do lektury artykułu z magazynu Strzał.

Strony od STRZAŁ 132_Strona_1 Strony od STRZAŁ 132_Strona_2

 

 

 • Krzysztof Jabłoński

  Niemieckie rozwinięcie skrótu, to chyba raczej “Polizeipistole”.

  • Andrzej Turczyn

   Oczywiście, że tak. Błąd w tytule

 • Robert N

  cudo, rzeczywiście top. Węgrzy robili jeszcze na dziewiątkę Makarowa

 • max-bit

  Typowy Europejski pistolecik do noszenia.
  Praktycznie nic po za tym.
  Czasem się zastanawiam dlaczego w Bondzie go tak promowano ?
  No ale …
  Na bazie tej konstrukcji powstało wiele modeli pistoletów.
  Od ZSRR-owskiego Makrowa po nasze P-xx.
  Po za tym to skrajnie prosta konstrukcja.

  • Rafał Kawalec

   W pierwszych 5 książkach Bond używał Beretty 418. Ale gdy książki zrobiły się bardziej popularne, fani zaczęli pisać, że nie wypada, by taki macho miał takiego piździka.
   Dlatego Ian Fleming zdecydował się go zmienić na Whaltera PPK (po sugestiach fanów, wskazujących ten model, jako bardziej pasujący do męskiego garnituru)
   Dokładniej tak wytypował brytyjski ekspert od broni Geoffrey Boothroyd, który dodatkowo udzielił Flemingowi informacji na temat broni używanej przez Rosjan i innych złych ludzi. A także o kaburach 😉

   W podziękowaniu pisząc “Doktora No” Fleming wprowadza postać majora Bootroyda, którego M przedstawia Bondowi jako “the greatest small-arms expert in the world”. Od tego czasu w książkach Bond ma Whaltera PPK. A ponieważ filmy zaczęto kręcić od “Dr No”, to przedstawiono tam scenę, gdzie Bond oddaje Berettę i otrzymuje PPK