Karabinek MSBS-5,56 już wkrótce będzie nazywał się GROT

Jak podaje magazyn militarny MILMAG, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przedstawi nową nazwę dla modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS-5,56. Została wybrana po rozmowach z przedstawicielami Wojska Polskiego, skonsultowano ją także z ministrem Obrony Narodowej. Wprowadzany karabinek będzie pierwszą w historii Polski indywidualną bronią strzelecką w całości zaprojektowaną w kraju. Dla MSBS-5,56 wybrano wpadająca w ucho nazwę Grot. Jest bardzo krótka, ledwie czteroliterowa i nie zawiera liter występujących jedynie w polskim alfabecie. Nawiązuje wprost do ostrego zakończenia broni drzewcowej lub strzały, pośrednio też do producenta, czyli radomskiego Łucznika. Grot to nazwa, którą łatwo wymówią nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy, co ma duże znaczenie marketingowe. Więcej…

Bardzo podoba mi się ta nazwa. Pochwalam ten wybór. MSBS jakoś tak sucho było. GROT brzmi zaś w stylu wojskowym, tak jak brzmieć powinna nazwa karabinu. Cóż dodać, do zobaczenia na MSPO. Planuję być tam 6 września, w środę. Będę patrzył, fotografował, słuchał. Cały dzień na karabiny i sprzęt wojskowy…

Processed with MOLDIV

 • Wojtek Sokołowski

  MSBS nie był, czy nie jest nazwą karabinka, tylko programu/projektu broni strzeleckiej.
  Jako taką nazwą – wybraną zresztą w konkursie był RADON. Tyle że nikt specjalnie jej nie używał trzymając się bardziej rozpoznawalnej i szerokiej czyli MSBS

 • Pawel W

  Z niepoprawnym optymizmem zapytam – a kiedy będzie dostępny na półkach w Biedronce?

 • Filip Jan

  Zanim – jeżeli kiedykolwiek – się pokarze w sklepach z bronią, to pewnie jeszcze mu nazwę ze dwa razy zmienią 😛
  Kawał piękna nasi inżynierowie wystrugali tylko nie potrafią się tym dzielić.

 • Maciek Mazan

  Instytucje zaangażowane w ten projekt są w światowej czołówce, jeśli chodzi o nazewnictwo. Znacznie gorzej idzie z produkcją. Jak ze wszystkim, co państwowe.
  Dla mnie Radon był nazwą sztuczną i szybko zapomnianą. Grot też wydaje mi się chybiony. W chwili obecnej najbardziej pasowałby “Yeti”.

  Ponadto, przez lata promowani nazwę MSBS – i pod tą nazwą karabinek jest rozpoznawalny nie tylko w Polsce. Wyrzucenie tej nazwy do kosza będzie równoznaczne z wydaniem wielu szekli na promocję nowej nazwy. Ach prawda, po co promować, i tak nie sprzedamy tego na rynku cywilnym. Po co konkurować z AR-15 czy innymi HK MR223? One nawet nie mają ładnej nazwy. Aż dziw, że pomimo takiej wady, udaje się je sprzedawać.

  • max-bit

   dobre dobre kwaskowe 🙂

   Masz całkowicie racje MSBS to nazwa uniwersalna dobra bo wypowiadalna i zrozumiała dla Polaka, czy Amerykańca.
   Na … GROT co z tego zrozumie jakieś biedny Amerykaniec.
   Totalna nieznajomość rynku podstaw marketingu etc do tego GŁUPOTA, widział ktoś w ogóle na swiecie aby ktoś nazywał pistolet np. Pijlpunt albo CZtka nazwała swój Pistolet “šíp S-09” Nawet Ruskim nie wpadło do głowy aby rynkowo nazywać swoje AK Awtiomat Kałasznikowa 47 tylko AK-47 co każdy rozumie.
   Ale nasi Geniusze wiedzą jak spieprzyć nawet nazwę o ile RaGun ma jakiś sens (choć nie wiem od czego ten Ra?) to już nazywanie GROT to kolejny strzał w stopę, oczywiście można nazywać to MSBS 5,56 “Grot” ale musi być MSBS.

   • marwin

    Ra od Radom mogłoby się wydawać…

 • Mamako

  Oby ta zmiana nazwy nie była powodem przedłużenia pracy nad projektem o kolejne 10 lat…

  • Pawel W

   Teraz potrzeba paru lat na zaprojektowanie czcionki.
   Śmiem twierdzić, że firmie jednak wisi, czy coś sprzeda, czy nie. Jest jedyną fabryką broni w Polsce, więc jej samo istnienie (i trzymanie maszyny do wytwarzania luf) jest strategiczne dla bezpieczeństwa Polski ( w rozumieniu polityków), zaś 1 bombka załatwia nasz przemysł zbrojeniowy na amen.
   Czy może mamy innych, istotnych producentów broni w Polsce? Rozsianych na całym terytorium tak, że uderzając w jedną fabrykę, nie da się znacząco upośledzić możliwości produkcji broni?
   Czy rozpoczynanie masowej produkcji broni po rozpoczęciu konfliktu, to nie jest już trochę za późno? Czy nie powinniśmy mieć zapasów broni? Celowo nie mówię składów.
   Dlaczego nie powstała w Polsce ŻADNA fabryka wiatrówek? Jest to jakiś sensowny zaczątek do ewentualnej produkcji broni. Teoria spiskowa mówi mi, że każda działalność Polaków będzie torpedowana przez system urzędniczy, który nieświadomie(dlatego pewnie z większym zaangażowaniem) działa na rzecz wrogów.
   Nie mamy przemysłu ciężkiego, ile nam stoczni pozostało? Same montownie, a w razie konfliktu na miejscu niczego nowoczesnego nie wyprodukujemy – będziemy się kłonicami bronić, jak przyjdzie co do czego. 🙁
   Sorry, że tak trochę OT, ale od jakiegoś czasu dostrzegam beznadziejność naszej pozycji (może przesadzam, ale tak to widzę) i dopóki obecny porządek nie &^&#*($%^&nie, to nic z tego nie będzie. A jak już &#^&*$(nie to nie wiem, czy sami się pozbieramy.

   Dodam jeszcze – i tylko jedna fabryka prochu strzelniczego.

   • Mamako

    Fabryka Broni jest monopolistą, więc faktycznie nie czują jakiejś presji, bo i tak państwo będzie się u nich zaopatrywać. Inne rynki zbytu praktycznie nie istnieją i zapewne jest to celowe, by nie przejmować się niepotrzebnie konkurencyjnością na szerokim rynku – państwo dofinansuje, państwo zadba i państwo kupi cokolwiek fabryka naprodukuje, to po co szukać innych chętnych i się starać?

    “Dlaczego nie powstała w Polsce ŻADNA fabryka wiatrówek?” – Pewnie dla tego, że w Polsce nie miałby zbyt dużego zbytu. Strzelectwo u nas jest zabawą dla nielicznych, rząd i media wręcz zniechęcają do tego sportu, bo broń jest zła i tylko władza może ją dzierżyć. Na tym blogu co chwila pojawia się jakiś artykuł, który wytyka mediom ich hoplofobię. Jak chcesz se postrzelać, to przystąp do WOTu!

    “Teoria spiskowa mówi mi, że każda działalność Polaków będzie torpedowana przez system urzędniczy, który nieświadomie(dlatego pewnie z większym zaangażowaniem) działa na rzecz wrogów.” – a mi mówi, że jednak świadomie. Mam wrażenie, że ktoś kiedyś u góry powiedział “nie dajemy broni cywilom” i pod tą ideę robiony jest cały urzędniczy system. Nie ważne jakie brednie wymyślą, idea ma zostać utrzymana.

    • Pawel W

     Myślę, że szeregowi urzędnicy nie robią tego z premedytacją, tylko są przekonani o tym, że słusznie robią – dotyczy to wszelkiego “ścigania” przedsiębiorców za różne uchybienia. A jeśli nie robią tego z przekonania, to z obawy o utratę pracy – przecież mają się wykazać! Co jest najlepszym wskaźnikiem zaangażowania policjanta w pracę? Ilość wystawionych mandatów! Paranoja, co nie?

     Nie zauważyłeś w ostatnich latach boomu na militaria? Do prawdy? Toć nawet CP sprzedaje się na tyle dobrze, że jest wiele wyspecjalizowanych sklepów sprzedających CP i WBP, pomimo takich obostrzeń. Wejście na rynek cywilny FB nie byłoby robieniem sobie problemów, tylko wręcz rozszerzeniem produkcji. Zapewnieniem sobie środków utrzymania, gdy zamówień od wojska nie ma – w końcu wojsko kupuje dużą partię, ale raz na jakiś czas, a ludzi trzeba utrzymywać cały czas. Szkoda, że z naszej pracy, a nie ze sprzedaży broni na rynek cywilny.

     • Mamako

      Nie, nie zauważyłem żadnego boom na militaria.

      I wątpię, by FB tak bardzo zależało na wejściu w rynek cywilny, bo na ten moment nie mają ani szerokej oferty ani wyjątkowych produktów oraz cena też nie jest konkurencyjna. Realizacja zamówienia dla wojska potrwa pewnie kilka lat a tu jeszcze mają produkować coś na rynek cywilny.

      Na rynku trzeba walczyć o klienta, starać się. A przy produkowaniu tylko dla państwa to nie trzeba się tym martwić – i tak kupią. Nie widzę żadnego działana FB które wskazywałoby na zainteresowanie rynkiem cywilnym. Skoro wzrosło zainteresowanie na CP to czemu FB jeszcze w to nie weszła?

      Sytuacja zmieniłaby się diametralnie, gdyby FB przestała być państwowa.

 • Pingback: Karabiny GROT dla Wojsk Obrony Terytorialnej | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: MON podpisał w Kielcach umowę umowę z PGZ na dostawę 53 tys. karabinków GROT (MSBS) | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: MON podpisał w Kielcach umowę z PGZ na dostawę 53 tys. karabinków GROT (MSBS) | Andrzej Turczyn()

 • Mark Sakowski

  Przestarzala konstrukcja z kalibrem od ktorego odchodza wszystkie armie NATO.

 • Edi999
 • Pingback: WOT: jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą na DRAGONIE. Także o tym jaki pozytywny wpływ ma uzbrajanie WOT na cywilny rynek broni palnej | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Dzięki kontraktowi z MON Fabryka Broni "Łucznik" Radom zwiększa moce produkcyjne jest nadzieja, że skorzystają na tym również cywilni posiadacze broni | Andrzej Turczyn()