Na nowojorskim Manhattanie zdziczały terrorysta wyjąc Allah Akbar zamordował 8 osób, a 11 ranił

Co najmniej 8 osób zginęło a 11 zostało rannych kiedy 29-letni mężczyzna wjechał we wtorek wynajętą furgonetką na ścieżkę rowerową na nowojorskim Manhattanie. Napastnik został postrzelony przez policję i przebywa w szpitalu. Policja traktuje incydent jako atak terrorystyczny.

Sprawca ataku, który ostatnio mieszkał w Tampa na Florydzie, przejechał po ścieżce odległość ok. 14 przecznic taranując po drodze rowerzystów i pieszych. Po zderzeniu z niewielkim szkolnym autobusem wysiadł z furgonetki i według naocznych świadków wymachiwał – jak się później okazało – pistoletem na sprężone powietrze i bronią śrutową – krzycząc: “Allahu akbar !” (Allah jest wielki). Przybyli na miejsce policjanci otworzyli ogień z broni palnej do zamachowca.

Został on postrzelony przez funkcjonariusza policji w brzuch i przewieziony do pobliskiego Bellevue Hospital. Jego stan jest nieznany. Do tragedii doszło na dolnym Manhattanie w pobliżu miejsca w którym stały bliźniacze wieżowce Centrum Handlu Światowego zniszczone w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001.

Policja odmówiła ujawnienia personaliów napastnika, ale dwóch anonimowych funkcjonariuszy organów ścigania zidentyfikowało napastnika jako Sajfullo Saipowa. Według źródeł w mediach amerykańskich pochodzi on z Uzbekistanu. Telewizja CNN poinformowała, że przybył on do USA w 2010 r. i osiedlił się na Florydzie.

Prezydent Donald Trump, stwierdził na Twitterze, że tragedia w Nowym Jorku “wygląda jak kolejny atak bardzo chorego, obłąkanego osobnika”.
Prezydent dodał, że “organy egzekwowania prawa bacznie śledzą sytuację”. “NIE W USA” – dodał amerykański prezydent.

W kolejnym tweecie Trump napisał, że “nie możemy pozwolić aby ISIS (Państwo Islamskie – PAP) wróciło do naszego kraju po tym jak pokonaliśmy je na Bliskim Wschodzie i wszędzie indziej. Wystarczy!”

Zdaniem ekspertów nie jest jasne czy powiązanie przez prezydenta ataku na Manhattanie z działalnością Państwa Islamskiego było rezultatem jego przypuszczeń, czy też oparte na dostępnych prezydentowi informacjach służb specjalnych.

Associated Press podkreśla, że przedstawiciele lokalnych władz nie wspominali w oficjalnych wypowiedziach o ewentualnej odpowiedzialności Państwa Islamskiego za atak. Policja podkreśliłajedynie, że traktuje incydent jako potencjalny atak terrorystyczny.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio określił na konferencji prasowej atak jako “tchórzliwy akt terroru”. “Wiemy, że ten atak miał na celu złamanie naszego ducha. Ale wiemy również, że nowojorczycy są silni i odporni. Nigdy nie poddamy się aktom przemocy i próbom zastraszania nas” – powiedział de Blasio.

Według gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wydaje się, że sprawca ataku, którego określił jako “samotnego wilka”, działał w pojedynkę.

“Nie ma dowodów wskazujących na szerszy spisek, czy powiązania. Takie akcje podejmowane są przez jedną osobę, która chce wyrządzić cierpienie i szkody i prawdopodobnie zabijać” – powiedział Cuomo.

Komisarz policji nowojorskiej James O’Neill poinformował, że słowa wypowiedziane przez sprawcę i okoliczności zdarzenia skłaniają prowadzących śledztwo do traktowania incydentu jako “aktu terroru”.

Reuter podkreślił, że atak i okoliczności jego dokonania przypominają podobne ataki dokonane niedawno w Europie. (PAP)


Wyznawca boga allacha został powstrzymany tym co zwykle sprawdza się w takich przypadkach. To coś to połączenie kilku gram ołowiu, wypuszczonego z urządzenia zwanego bronią palną, z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku, przez dobrego człowieka, który nie godzi się na morderczy akt przemocy czy terroru. W takich sytuacjach zawsze jest tak, że im szybciej znajdzie się ktoś z urządzeniem do wypuszczania z dużą prędkością ołowiu, tym ofiar jest mniej. Niestety w tym przypadku trwało to całkiem długo i liczba ofiar jest spora.

Nie ma znaczenia to czy ten dzikus działał sam, czy to większy czy mniejszy spisek. Znaczenie ma to, że jest charakterystycznym brodaczem, który mordował wyjąc tak często używane przez fanatycznym morderców wezwanie Allach Akbar. Znaczenie ma to, że to kolejny mordy w imię boga islamu, dokonany przez wyznawce tej wrogiej nam religii. Znaczenie ma też to, że rzymscy biskupi z biskupem Rzymu o- papieżem na czele – chcą abyśmy my w Polsce też tego dobra zaznali, bo przecież każą swoim poddanym przyjmować islamskich imigrantów.

Ciekawe, że cały postępowy świat, łączenie z rzymskim kościołem, każe nam wierzyć, że świat islamu jest nam przyjazny, papież Franciszek zapewnia, że Bóg chrześcijan to ten sam bóg co w islamie. Oni nam mówią, że jedynie ekstremiści są źli. Moim zdaniem całkiem sporo tych islamskich ekstremistów. Można powiedzieć nawet, że dają twarz dla islamu. Dodam też, że na ile czytam Biblię, a sięgam po Biblię każdego dnia, nie ma tam polecenia od Boga chrześcijan polecającego mordować innowierców. W księdze islamu podobno całkiem sporo takich wezwań.


Uzupełnienie. 2017-11-01 18:07 (PAP) USA/Policja: atak w Nowym Jorku planowano kilka tygodni

Sprawca wtorkowego zamachu terrorystycznego, zidentyfikowany jako Sajfullo Sajpow, planował atak przez kilka tygodni, a w użytym przez niego samochodzie znaleziono noże – poinformował w środę zastępca komisarza policji Nowego Jorku (NYPD) John Miller.

Sprecyzował, że sprawca wypożyczył samochód około godziny przed atakiem w mieście Passaic w stanie New Jersey. W ciężarówce typu pick-up znaleziono kilka noży oraz ręcznie napisany list w języku arabskim, w którym Sajpow skonstatował, że Państwo Islamskie (IS) “będzie istniało wiecznie”.

Zastępca komisarza NYPD podał również, że Sajpow przybył do USA w marcu 2010 roku. We wtorek został zabrany do szpitala Bellevue, gdzie przedstawiciele policji oczekują na nowe wiadomości co do stanu jego zdrowia.

Miller dodał, że nowojorska policja bada powiązania Sajpowa z innymi podejrzanymi lub prowadzonymi aktualnie śledztwami. Według niego wszystko wskazuje na to, że planowany przez parę tygodni atak został przeprowadzony “w imię Państwa Islamskiego”. “Tu nie chodzi o islam. Tu nie chodzi o meczet, do którego (podejrzany) przychodzi” – wskazał Miller.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)


2017-11-01 17:15 (PAP) USA/ Gubernator Nowego Jorku: terrorysta zradykalizował się w USA

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział w środę stacji CNN, że odpowiedzialny za wtorkowy atak terrorysta Sajfullo Sajpow (Sayfullo Saipov) zradykalizował się po przybyciu do USA.

“Dowody wskazują (…), że zaczął on (Sajpow) zdobywać informacje na temat Państwa Islamskiego (IS) i radykalnych taktyk islamistów po tym, jak przyjechał do Stanów Zjednoczonych” – poinformował gubernator zaznaczając, że śledztwo trwa dopiero od paru godzin. Cuomo dodał, że zebrany materiał dowodowy wskazuje, że wtorkowy zamach nie był częścią większej operacji terrorystycznej.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio poinformował w środę, że władze nie zaobserwowały żadnych innych dodatkowych, wiarygodnych zagrożeń terrorystycznych wymierzonych w miasto.

Szef straży pożarnej Nowego Jorku Daniel Nigro podał do wiadomości, iż ustalono, że dwie ofiary wtorkowego ataku posiadały obywatelstwo amerykańskie, pozostałe sześć pochodziło z zagranicy.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)


Uzupełnienie. 2017-11-02 07:11 (AFP,Media/PAP)

USA/ Trump chce kary śmierci dla terrorysty z Manhattanu

Prezydent USA napisał w czwartek na Twitterze, że sprawca wtorkowego zamachu na Manhattanie, w wyniku którego zginęło osiem osób, zasługuje na karę śmierci.

“Terrorysta z Nowego Jorku był zadowolony, gdy prosił o powieszenie flagi ISIS (Państwa Islamskiego – PAP) w jego sali w szpitalu. Zabił osiem osób, poważnie ranił 12. POWINIEN DOSTAĆ KARĘ ŚMIERCI!” – napisał Trump. BBC wskazuje, że kara śmierci została zniesiona w stanie Nowy Jork.

Wcześniej amerykański prezydent wspominał, że weźmie pod uwagę osadzenie 29-letniego pochodzącego z Uzbekistanu Sajfullo Sajpowa w więzieniu dla terrorystów w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie.

Co najmniej osiem osób zginęło, kiedy Sajpow wjechał we wtorek wynajętą furgonetką na ścieżkę rowerową na nowojorskim Manhattanie. Napastnik, który został postrzelony, przybył legalnie do USA w 2010 roku i osiedlił się na Florydzie; jest on posiadaczem zielonej karty przyznanej mu właśnie w loterii wizowej.

Sprawca planował wykonanie ataku przez kilka tygodni. W użytym przez niego samochodzie znaleziono kilka noży oraz ręcznie napisany list w języku arabskim, w którym skonstatował, że IS “będzie istniało wiecznie”.

Sajpow przebywa obecnie w szpitalu. Powiedział śledczym, że jest zadowolony, z tego co zrobił i zadeklarował, że chciał zabić maksymalnie wiele osób. Sajpow poprosił, by w jego szpitalnym pokoju powieszono flagę IS.

Mężczyzna został oskarżony o spowodowanie śmierci ośmiu osób oraz o wspieranie materialne zagranicznej organizacji terrorystycznej, za co grozi mu dożywocie. Prokurator Manhattanu Joon Kim wspominał też o procedurze, dzięki której możliwe byłoby domaganie się dla niego kary śmierci.(PAP)

 • tokkotai

  Cały NY i Manhatan jest praktycznie Gun Free Zone.

 • Miaucoon

  Coś tą Biblię w takim razie kiepsko czytasz.
  ” – Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach (Jezus Chrystus) – (ŁK 19,27)”

  Może zacznij czytać Stary Testament, to zrozumiesz, że obie książki nie różnią się tak bardzo od siebie.

  • Arkadiusz Nowak

   Należałoby napisać, że jest to przypowieść. Po za tym Pismo Św. czyta się jako całość bo wyrywając jakieś słowa z całości można sobie dowolną tezę postawić.

   • Pawel W

    Ciężko jest czytać Biblię ze zrozumieniem, bo zredagowana jest tak, że nie wiadomo, co gdzie się kończy, a co zaczyna. Posłużę się tekstem z Biblii Tysiąclecia. Przywołany fragment jest faktycznie fragmentem przypowieści opowiadanej przez Jezusa, ale czytając całą tę Ewangelię, nie znajduję nigdzie krytyki tego zachowania, ani nawet nie znajduję jakiegoś podsumowania, jakichś wniosków z tej przypowieści. Ezop przynajmniej swoje bajki kończył jakimś podsumowaniem, a nawet bez tego, jego bajki były zdecydowanie bardziej zrozumiałe.
    25. Odpowiedzieli mu:Panie, ma już dziesięć min.
    26. Powiadam wam:Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.
    27. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach
    (tu prawdopodobnie kończy się przypowieść, bo żadnych oznaczeń końca cytatu nie ma, a ciekawe, jak to wygląda w oryginalnym tekście, który tłumaczono)?
    28 Po tych słowach ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy.

    Powiem tak – prowokowany i zachęcony do czytania Biblii, zacząłem ją czytać i jestem mocno zniesmaczony. Poza wybranymi tekstami prezentowanymi i czytanymi w kościele, to Biblia cechuje się olbrzymim brakiem spójności, a wiele tekstów jest tak nielogicznych, że mam wrażenie iż pisał je schizofrenik w trakcie zaostrzenia swojej choroby.

    Przykro mi, jeśli obrażam czyjeś uczucia religijne, ale tak to wygląda w moich oczach.

    • Sylwa

     To że tekst nie ma sensu to pół biedy. Mnie osobiście przerażają ludzie którzy na podstawie tego bełkotu podważają np. wiek ziemi czy ewolucję bo przecież tysiące naukowców nic nie znaczą wobec jednej starej książki napisanej przez nie wiadomo kogo… Pozdro dla Chojeckiego i Kowalskiego za ich challenge

     • damyl

      ewolucjonizm to obowiązujący trend naukowy , wiele wyjaśnia ale ma kilka bardzo słabych elementów , jest to nadal hipoteza pod którą próbuje się ustawiać całą naukę , w tym momencie jest to już w zasadzie doktryna i dogmat.

     • Sylwa

      Dogmaty i ustawianie pod tezę w nauce??
      W każdej chwili możesz przedstawić lepszą teorię genezy życia niż ewolucja- choćby wymyślonego przyjaciela o boskich mocach. Jest tylko mały problem- musisz te teorie UDOWODNIĆ 😎 Jeśli ci się nie uda, zawsze możesz zacząć nową religie…

     • damyl

      problem w tym że ewolucja też nie jest udowodniona , poczytaj – istotą ewolucji jest permanentna przemiana , jedno wynika z drugiego – problem jest wtedy gdy cofamy się (zgodnie z teorią) do tzw początku – tu darwinizm już milczy , nie można ciągle się cofać bo wg tej teorii musi być jakiś archetyp bytu , tyle że co nim jest – jeśli nie mógł wyewoluować z z formy poprzedniej – to co – stworzył się ? Tak jak wszechświat z tzw wielkiego wybuchu ?( to też darwinizm przeniesiony na kosmologię) , człowiek nie ma i raczej nie będzie miał srodków dla poznania tak odległej prawdy , poznajemy tylko niuanse , reszta to kwestia wiary czy to w naukę czy Boga ,.Zresztą aby było śmieszniej – kłamstwo też często można udowodnić , bo jest podobne do prawdy.

     • Pawel W

      Bo teoria ewolucji nigdy nie rościła sobie prawa do tłumaczenia początków życia, a jedynie bardzo dobrze wyjaśnia różnorodność świata żywego, a jednocześnie ich wzajemne powiązania, co potwierdza się w anatomii, genetyce, biochemii, itp.

     • damyl

      Nie rości prawa bo na pytanie o początek nie ma odpowiedzi bez wchodzenie w aspekty kreacjonizmu , tak samo jest z “końcem” , bo czyżby ewolucja nie nie dążyła do pojawienia się istoty doskonałej , czyli najlepiej przystosowanej i wszechwiedzącej a może i nieśmiertelnej – to taki paradoks.

    • Andrzej Turczyn

     Nie obrażasz. Nie ma tu słów wulgarnych i obraźliwych.

    • Andrzej Turczyn

     Tekst Biblii był pisany w oryginale w języku greckim, 2000 lat temu. Język ewoluuje, z tego powodu mogą pojawiać się trudności.

     • Pawel W

      I będzie jak z Koranem – tłumaczenie nie oddaje sensu, religia pokoju, itp.
      Ale mniejsza z tym, każdy wierzy w co chce.

   • Miaucoon

    Ale Koran, albo Tore już można czytać wyrwaną z kontekstu? 😉

  • Andrzej Turczyn

   Jak by to napisać abyś zrozumiał i zapamiętał to na długo. Masz poważne problemy z czytaniem tekstu ze zrozumieniem, albo jest jeszcze gorzej. Nie wiem mało mnie to obchodzi. To zdanie, które zacytowałeś nie jest poleceniem Jezusa, a fragmentem przypowieści, którą opowiada swoim uczniom. Tematem przewodnim przypowieści jest zupełnie coś innego. Szkoda mi trochę czas na tłumaczenie, bo wystarczy przeczytać.
   To mniej więcej tak, jakby mi ktoś przypisywał polecenie zabijanie innych na podstawie tego ,że opowiadałem co zrobił morderca.

   • Miaucoon

    Aż mnie zmusiłeś do odpalenia kompa. 😉

    Poważne problemy z czytaniem, jak widać masz Ty.
    Jakby Ci to tak wytłumaczyć, abyś zrozumiał i zapamiętał na długo. Czy drugie boskie przykazanie, jest wystarczającym argumentem na to, że się mylisz i czytasz wybiórczo, lub świadomie przekłamujesz?

    “Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.
    Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
    Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.”

    Dla tych którzy tylko chodzą do kościoła, a Biblii nie czytają, lub jak autor powyższego, jedynie w wygodnych fragmentach. To jest prawdziwe drugie przykazanie, to z Biblii, a nie to kościelnego katechizmu.

    • Tomasz Kuźniak

     “Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
     Nie będziesz się im kłaniał ani służył”
     726 r. -z Dziesięciu Boskich Przykazań usunięto drugie, w w/w treści. Otwarło to drogę do handlu obrazami, szkaplerzami, krzyżami, posagami itp. Przykazań jednak musiało pozostać dziesięć. Kościół podzielił wiec ostatnie przykazanie, mówiące o niepożądaniu ani zony, ani osła, ani wolu, na dwie części.

     “Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą (…).”
     Jeśli przyjąć, że bogami jest dynastia Kimów w Korei Pn, to właśnie mamy zastosowanie tegoż prawa. Widać że koreańczycy tego nie wymyślili, a w ichniejszych obozach od pokoleń cierpią potomkowie “zbrodniarzy”,

    • Andrzej Turczyn

     Ty myślisz, że jak ktoś powiedział słowo zabójstwo, to oznacza, że on do zabijania nawołuje? 🙂 rozśmiesza mnie takie myślenie, godne 5 latka.

     • Miaucoon

      Ty tak na poważnie? Jak w Biblii mówią o mordowaniu wrogów to nie jest nawoływanie do zabijania, ale w Koranie to już jest?
      I to nie jest myślenie godne 5 latka?
      😀

     • Andrzej Turczyn

      Kuba, weź ty się rozejrzyj po świecie, a nie piszesz tu te swoje brednie. idź już z tego miejsca

     • Miaucoon

      Widzę że temat niewygodny, bronić trudno, to i się go zmienia i wygania 😉

      Ale że Kuba??
      Coś Ci się kompletnie pozajączkowało.

 • Andrzej Turczyn

  Może nie napisałem tego na początku, ale na tym blogu nikt nie będzie używał nieeleganckich słów na Biblię. To moja świętość i nie zgadzam się na to. Każdego kto tak musi wypraszam z tego miejsca na stałe. Może w innym miejscu sobie bluźnić, ale nie tu. Jak ktoś przychodzi do kogoś w goście, to nie pluje mu na podłogę, to zwyczajnie niegrzeczne.

  • tokkotai

   Teraz może uściślijmy o które wydanie Biblii chodzi? Bo jest taki bałagan, że sami katolicy się nie są w stanie dogadać.

   • Andrzej Turczyn

    mnie proszę o katolicyzm nie podejrzewać.

 • kolekcjoner1911

  Terrorysta wiedział, że Nowy Jork to gun free zone więc czuł się bezkarny, a powstrzymały go dopiero policyjne kule. Nowy Jork to takie idiotyczne miejsce, że zgarnąć cię mogą za samo wejście do sklepu z bronią jeśli nie jesteś w policyjnym lub wojskowym mundurze. Znajomy, który przed odlotem do Polski chciał kupić parę rzeczy to przeżył. Co prawda na komisariacie sprawa się wyjaśniła i policja na tyle przyzwoicie się zachowała (PRZECIWIEŃSTWO NASZEJ), że zawiozła gościa z powrotem, do sklepu wszedł w asyście policjanta i mógł zrobić zakupy.