Izba Reprezentantów w USA przyjęła ustawę o radykalnej obniżce podatków

Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek ustawę o reformie systemu podatkowego. Ustawa o Redukcji Podatków i Miejscach Pracy (Tax Cuts and Jobs Act) przewiduje redukcję podatków dochodowych korporacji i osób indywidualnych o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Ustawa została zaaprobowana w Izbie Reprezentantów w głosowaniu przebiegającym zgodnie z podziałami partyjnymi, stosunkiem głosów 227 do 205. Dwóch Demokratów nie oddało głosu.

Przeciw przyjęciu ustawy wraz z Demokratami głosowało 13 Republikanów reprezentujących stany, w których wyborcy płacą wysokie podatki stanowe i lokalne. Republikanie głosujący przeciw przyjęciu ustawy obawiają się, że przewidziana eliminacja ulg podatkowych za płacenie podatków stanowych spowoduje, iż wielu podatników w reprezentowanych przez nich stanach w rezultacie wprowadzenia reformy będzie płaciło wyższe podatki niż obecnie.

Licząca 429 stron ustawa jest – jak podkreśla prezydent Donald Trump – jedyną w życiu pokolenia szansą na uproszczenie obecnego, liczącego 70 tys. stron, zawiłego kodeksu podatkowego w USA.

Republikanie i Trump zapowiadają, że przeprowadzenie reformy podatków zwiększy konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw, przyczyni się do odrodzenia amerykańskiej gospodarki i zdecydowanie poprawi sytuację klasy średniej.

Ustawa zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów zakłada zastąpienie istniejących obecnie 7 przedziałów podatkowych czterema (39,6 procent, 35 procent, 25 procent, 12 procent).

Podwyższona, prawie podwojona zostanie standardowa ulga podatkowa (w przypadku indywidualnych podatników z 6350 USD do 10400) oraz ulgi na dzieci (z 1000 USD do 1600 USD na każde dziecko).

Najwyższy podatek dochodowy – 39,6 procent – będą płaciły rodziny o dochodzie rocznym wyższym niż 1 mln USD, a nie jak obecnie z dochodem wyższym niż 480050 USD.

W sumie, zdaniem Republikanów, w wyniku wprowadzenia w życie reformy przeciętna czteroosobowa rodzina z rocznym dochodem wynoszącym 59 tys. USD zaoszczędzi rocznie 1182 USD.

Ustawa o reformie podatków przewiduje redukcję podatku dochodowego korporacji (Corporate Income Tax – CIT) z obecnych 35 procent do 20 procent.

Ustawa zakłada także wprowadzenie dodatkowego podatku w wysokości 10 procent od dochodów korporacji osiągniętych poza granicami USA i jednorazowy podatek w wysokości 12 procent w przypadku ich sprowadzenia do USA.

Nowy podatek ma zmusić amerykańskie korporacje do repatriacji zasobów finansowych “chomikowanych” za granicą, które – według Białego Domu – wynoszą obecnie 2,6 biliona USD.

Dalsze losy reformy podatków – jednej najważniejszych obietnic wyborczych Trumpa – są uzależnione od Senatu, gdzie Republikanie przedstawili alternatywny projekt ustawy.

Senacki projekt, oprócz uproszczenia systemu podatkowego i redukcji podatków, w przeciwieństwie do ustawy przyjętej w czwartek w Izbie przewiduje także zniesienie systemu opieki medycznej Obamacare.

Propozycję osiągnięcia w ramach tej samej ustawy dwóch podstawowych celów ustawodawczych Partii Republikańskiej poparł nie tylko przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell, ale także Trump.

Amerykański prezydent we wpisie na Twitterze zamieszczonym jeszcze podczas niedawnej podróży po Azji argumentował, że zniesienie obowiązku wykupienia ubezpieczenia medycznego pozwoliłoby na “dalszą redukcję podatków klasy średniej”, większą niż przewiduje to ustawa Izby Reprezentantów.

Aby ustawa stała się prawem, ostateczna wersja uzgodniona podczas konferencji ustawodawczej Izby Reprezentantów i Senatu musi zostać podpisana przez prezydenta, który ma prawo weta.

Trump, dla którego kwestia podatków, po niepowodzeniu ponawianych prób zniesienia Obamacare, ma priorytetowe znaczenie, żywi nadzieję, że reforma systemu podatkowego wejdzie w życie jeszcze w tym roku i będzie “wspaniałym prezentem na gwiazdkę dla wszystkich Amerykanów”. (PAP)


Obawiam się, że jakaś cześć Polaków nie zrozumie nic z tego przekazu, a kompletnie nic z niej nie pojmie PiS i tow. Morawiecki. Nic, zero rozumienia z tego co Polakom jest dzisiaj potrzebne. Polacy są tacy sami jak inni ludzie, aby się rozwijać muszą mieć niskie podatki. Morawiecki mami nas wielkimi inwestycjami, czyli tym co jest znamienne dla budowy komunizmu. Komunizm też “kwitł” dzięki budowaniu miast, fabryk, osiedli i czego tam jeszcze.

Trump co powiedział to i robi. Dygnitarze PiS niestety niczego nie pojęli ze słów Prezydenta wolnych ludzi, jakie wypowiedział w Polsce:

Polska potrzebuje niskich podatków, wolnego handlu, likwidacji ZUS. Polska potrzebuje Ruchu 11 Listopada!

Dzisiaj znalazłem w serwisie PAP dowód na to, jak bardzo politycy są oderwani od rzeczywistości, bez wiedzy o tym co boli przedsiębiorców. Prezydent kodziadzy Andrzej Duda na II edycji Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa powiedział:

“Bardzo proszę, żeby ci przedsiębiorcy rozważyli, czy ta pani nie zdecyduje się na pracę za 2,5 tys. zł miesięcznie na rękę” – wskazał. “Bo ja myślę, że 2,5 tys. zł plus 1 tys. zł to razem 3,5 tys. zł. A to już stanowi istotną różnicę. A w Polsce każdy liczyć potrafi”

Rabunek fiskalny w Polsce jest gigantyczny, bo aby zapłacić pracownikowi czy pracownicy 2500 zł do ręki, pracodawca musi łącznie wydać prawie 4300 zł. Czyli pracownik dostaje na konto 2500 zł a 1800 zł ponad to pracodawca wydaje na zus i podatki. Pytam czy to jest normalne? W taki sposób nie byli rabowani niewolnicy i chłopi pańszczyźniani. Politycy w Polsce na pięknych kongresach opowiadają brednie, a my musimy na tych darmozjadów harować. Tak być nie powinno!

 • Angry Segin

  Wspaniała wiadomość i bardzo dobry komentarz. Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone przetrą drogę do wspaniałych reform w Polsce.

  • max-bit

   Tia …. a skąd ten pomysł 🙂

   • Angry Segin

    Być może sojusz Polski i USA doprowadzi do pozytywnych zmian w Polsce. Aby rządzący mieli otwarty umysł i potrafili wykorzystać okazję.

    • Marcin Bukowiecki

     Polskim politykom sojusz z USA potrzebny jest do tego, żeby mogli pohukiwać na wschód nie przejmując się plecami.

     • max-bit

      Dokładnie i mieć z tego interes.
      A nie aby cokolwiek komu dawać … ludzie skąd ten pomysł…

     • Angry Segin

      Sojusze są po to aby realizować swoje interesy. Wiadomo, że nie ma nic za darmo. USA wracają do Europy i potrzebują “lotniskowca” do swoich działań. Polska może się stać tym lotniskowcem i dużo na tym zyskać.

     • max-bit

      Dużo zyskać 🙂
      No jak byśmy mieli silne Państwo (ogólnie) i mówili tak OK chcecie drogie USA to dajcie to to i tamto (patrz Izrael albo Turcja) ale u nas to jest tak damy wam paciorki czyli co ? czyli nic no może dacie się pozabijać a… fajnie super … e ale jak pozabijać przecie nie lubicie Ruskich Niemców a no tak .. .prawda … Nie ? Patrz historia….
      Nawet ostatnich 30 – 40 lat

    • KrzysH

     Jak na razie według doktryny NATO jesteśmy częścią pasa spalonej ziemi, więc o czym tutaj mowa xD. Dodatkowo nasi politycy to zatwardziałe komuchy, zaraz Ci powiedzą “u nas to nie zadziała” albo inny ogólnik rzucą i tyle. Każdy z osobna i wszyscy razem muszą sobie uświadomić, że klasa polityczna w Polsce jest do ZAORANIA. To jest banda złodziei, prawie każdy ustawia sobie pod siebie rożne rzeczy, a to ustawka żeby szwagier miał lepiej, a to rozporządzenie jakieś żeby wujek miał lepiej itp. itd.. Patrzą tylko na słupki, obniżając poziom edukacji kreują ciemny tumult któremu jak rzuci się pińcet to leci jak wściekły do urn. Upodleni ludzie zapier… co dzień na wysokie podatki po prostu pójdą na wszystko żeby tylko mieć więcej co do gara włożyć. Koniec społeczeństwa obywatelskiego jest tam gdzie podatki i inne opłaty przymusowe powodują że każdy zaczyna się martwić o siebie i ma gdzieś los narodu. Nie ma siły ani środków do przejmowania się społecznością. To jest clou problemu, banda złodziei przywarta do koryta która doskonale zdaje sobie sprawę co by pomogło temu narodowi, ale tego nie robi bo straciła by kontrolę, ludzie by się obudzili i oderwali od koryta.

   • EDiox

    Czepiasz się, pomarzyć niewolno? 😉

 • max-bit

  Dochód narodowy USA jest silnie oparty o kreacji i dominacji Dulara. Wbrew pozorom nie jest to aż taka silna gospodarka jak się nam wydaje, ciągle myślimy że to potężny kraj tak oczywiście militarnie tak (co też jest źródłem olbrzymich dochodów – choć to całkiem inna obszerna bajka) ale gospodarczo już tak nie jest, ciągły wzrost dominacji Chin obcina kupony gospodarce USA. Pewnie że USA jest technologicznie jakieś 10 lat do przodu w stosunku do Chin i reszty świata. Ale dziś powoli przestaje mieć to aż takie znaczenie a Chiny dynamicznie gonią USA (proszę sprawdzić listę TOP500.org 2 najmocniejsze superkomputery są na terenie Chin a jeden jest konstrukcją ich własną). Trump oczywiście dobrze robi luzując fiskalizm to zwiększa dochód firm szczególnie tych małych i średnich (te duże…..). Podniesie to rentowność gospodarki USA zresztą wyjścia nie mają zaciskanie pasa tylko by ich dusiło.

 • tatik

  Jaki kraj taka “dobra zmiana”

 • Sebastian Frackowiak

  “W sumie, zdaniem Republikanów, w wyniku wprowadzenia w życie reformy przeciętna czteroosobowa rodzina z rocznym dochodem wynoszącym 59 tys. USD zaoszczędzi rocznie 1182 USD.”
  WOW czyli przeciętna rodzina zyska raptem 2%. Niech zgadnę, największe oszczędności osiągną najbogatsi.

  • Sylwa

   Może dlatego że więcej zarabiają…