Zakończyły się państwowe badania kwalifikacyjne karabinka Grot

Zakończyły się państwowe badania kwalifikacyjne karabinka Grot z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Orzeczenia końcowe z badań kwalifikacyjnych dla karabinka GROT C 16 FB-M1 i jego wyposażenia podpisane zostały 15 listopada 2017 r. przez Szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Tym samym etap badań MSBS-GROT wraz z wyposażeniem został zakończony z wynikiem pozytywnym.

Badania państwowe, kwalifikacyjne karabinka Grot MSBS wraz wyposażeniem trwały od 26 czerwca 2017 roku. Dotyczyły karabinka GROT C 16 FB-M1 (5,56 mm karabinek standardowy (podstawowy) w układzie kolbowym), oraz wyposażenia karabinka, tj.: 40 mm granatnika podwieszanego (karabinek z podwieszanym granatnikiem posiada oznaczenie GROT C 16G FB-M1) i noża-bagnetu. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostawy karabinków Grot dla Sił Zbrojnych RP mogły być realizowane.

(źródło i dalsze szczegóły milmag.pl fabrykabroni.pl)

 • Andrzej Kacprzyk

  Wreszcie odpadnie argument przeciwnikom realizowanego obecnie zamówienia dla WOT. Dodatkowo w ramach promocji FB Radom powinna przekazać przynajmniej po sztuce na wyposażenie mających powstać strzelnic ( projekt MON) , aby każdy mógł się zapoznać z ich produktami( dotyczy także pistoletu Ragun). Jeśli myślą poważnie o szerszym wejściu na rynek cywilny, to muszą zacząć się promować. Rynek broni w Polsce dopiero się rozwija , więc okazja na promocję doskonała . Dodatkowo jeśli by przekazali w ramach promocji kilkaset sztuk , to by chyba nie zbankrutowali.

 • Janusz Wilk

  Fabryki broni w Polsce nie nastawiają się na produkcję cywilną. Nie chce mi się zastanawiać czy jest to z powodu głupoty czy obcych interesów. Cywilny rynek na taki karabinek ale nie przy cenie wyjeba..ej w kosmos jak dla wojska, byłby pewnie ze 100% większy. Czyli ze 100000 szt. Ale w cenie 5000zl max.

 • Łukasz Białas (CZŁOWIEK ŁUKASZ

  Czemu odchodzi się od broni z trybem ognia 2-3 strzałowymi seriami? Mam na myśli to, że beryl ten tryb ma, a grot nie…

 • Pingback: Dzięki kontraktowi z MON Fabryka Broni "Łucznik" Radom zwiększa moce produkcyjne jest nadzieja, że skorzystają na tym również cywilni posiadacze broni | Andrzej Turczyn()

 • Krys53

  To idziemy o zakład kiedy ten cud wojskowej techniki – takie rozwiązania były już znane 5-6 lat temu i występowały w filmach ;-)) – wejdzie to produkcji i kiedy zostanie dostarczone te obiecane 53k sztuk, ja stawiam na na koniec 2030 roku??