Jak to było?

Jak to było? Broń jest nikomu niepotrzebna bo w razie zagrożenia WYSZKOLENI funkcjonariusze przyjdą nam z pomocą.

Dla mniej siedzących w temacie: strzelec sportowy trenujący np. strzelectwo dynamiczne, wywala miesięcznie circa 400-500 szt. amunicji. Albo dużo więcej. Policjant wywala rocznie… sami zobaczcie. Smutne to. (cyt. Tomasz Kowalski)

 

WKS 253,211,15

Dzisiaj (31.03.2015 r.) to pismo zostało setki razy udostępnione na portalu społecznościowym Facebook. Niedowierzanie, szok, obawa, poczucie bezsilności, oburzenie – to najczęstsze reakcje.  Jutro 1 kwietnia –prima aprilis – ale niech nikt nie myśli, że to pismo jest przygotowaniem do tego dnia. To najszczersza prawda o polskiej Policji. Smieszno i straszno. Strzelania szybkie 6 sztuk amunicji, strzelania dynamiczne 8 sztuk amunicji, strzelania dynamiczne 2 sztuki amunicji. To prawie jak w kawale o blondynce, która idąc spać stawiała obok łóżka dwie szklanki. Jedna z wodą, druga pusta. Na pytanie, po co ci te dwie szklanki, blondynka odpowiada: pełna wody to na wypadek gdyby mi się pić w nocy chciało, a pusta na wypadek gdyby w nocy mi się jednak pić nie chciało. Jednym nabojem KGP pozwala policjantowi ćwiczyć strzelanie sytuacyjne, gdyby policjant musiał siebie czy kogoś bronić, a drugim nabojem policjant ćwiczy, gdyby bronić się lub kogoś jednak nie musiał.

Ta rozpaczliwa sytuacja, to oczywiście zasługa Komendy Głównej Policji. Broni na pozwolenia nie dawać! Amunicji na ćwiczenia nie ma! Taka to właśnie Polska pozorna – gdyby coś się miało stać i gdyby stać się jednak nic nie miało.

 • Peter

  Jeśli “ekspert” Sokołowski broń trzyma na komendzie, to i szeregowemu krawężnikowi jakieś tam strzelania są niepotrzebne. “Po co nam to?” – cytując klasyka. Zbędne fanaberie. Policja broń ma do “mania”, nie do strzelania.

  Marzę żeby nasz ulubieniec uzasadnił “po sokołowskiemu” tę niemożebną wprost nędzę szkoleń w Policji. O ile w ogóle można użyć określenia “szkolenie” dla takiej żenady. “Kanonada” z dwóch nabojów! 😀 No Monty Python po prostu…

  Prima Aprilis w KGP trwa cały rok.

 • M.

  Oj tam. Oj tam. Czepiacie się Panie Trybunie zupełnie bezpodstawnie. Po prostu do

  polskiej policji trafiają takie asy, że wystarczy im oddać dwa strzały, a już są wyszkoleni. Nie to co marni strzelcy sportowi, którzy muszą strzelać setki razy, by się czegoś nauczyć.

  Naszym policjantom wystarczą dwa strzały, bo poznać wszelkie tajniki strzelectwa i już nie muszą marnować amunicji. Prawda, że zgrabny wywód ?

  Myślę, że z powodzeniem mógłbym zastąpić Rzecznika Mariusza 🙂
  To w Gorzowie Wielkopolskim, miała miejsce w ubiegłym roku strzelanina do faceta rzucającego młotkami. Teraz już wiem dlaczego gorzowscy policjanci oddali tyle strzałów. Po prostu to była dla nich okazja, by wreszcie strzelić więcej niż dwa razy 🙂
  Niech się święci Pierwszy Kwietnia 🙂

 • Anonim

  Czego oczekiwać po formacji, której członkowie są święcie przekonani, że monolit, jakim jest iglica może w pistolecie P99 wylecieć i trafić w oko (autentyk)? Jeszcze członkowie członkami, ale to, co robi KGP jest kpiną. Panie Andrzeju, jak pogonić tych utrudniaczy? Co ja i tysiące innych szarych obywateli możemy zrobić, żeby rozwalić ten beton?

 • Paweł Skoczek

  Oczywiście można żartować ale w chwili zagrożenia nikt nie będzie skłonny do żartu. Szkolenie strzeleckie to również podtrzymanie nawyków (pamięć mięśniowa).
  Przy obecnych nakładach jest to po prostu niemożliwe. Żartowanie z funkcjonariuszy przy okazji upublicznienia filmów z żenujących interwencji zapewne tylko pogłębia ich frustrację. To tak jakby “niedzielnemu kierowcy” kazać wygrać kryterium na Karowej.

 • Andrzej Turczyn

  Zdaję sobie sprawę, że informacja o ilości zużywanej amunicji na szkolenia strzeleckie policjantów jest nieprawdopodobna. Niestety jest prawdziwa. Moim zdaniem można z tego żartować, pod warunkiem jednym, że ten żart nie będzie jedyną formą reakcji. Moim zdaniem niezbędna jest zmiana tego stanu rzeczy. Rozumiem też to, że tak dramatyczna sytuacja wynika z niedostatków finansowania Policji. Wszystko to prawda. Nie można jednak załamać rąk i na tym poprzestać. Ja nie jestem w stanie dodać pieniędzy na funkcjonowanie Policji. Nikt z nas tego nie jest w stanie zrobić. Z tego powodu przygotowałem projekt zmiany ustawy o broni i amunicji i zaproponowałem kategorię broni do doskonalenia umiejętności zawodowych. Przecież to bezkosztowy, z punktu widzenia Skarbu Państwa, sposób na poprawę sytuacji. Przecież to nie może stworzyć żadnego zagrożenia. Przecież taka kategoria pozwolenia na broń powinna być adresowana do żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy. Niestety opór KGP jest nieprawdopodobny i moim zdaniem zupełnie nieracjonalny.

 • jaca

  dzisiaj mialem kolejna kontrole szafy broni i amunicji funkcjonarjusze zachowali sie bardzo elegancko pomimo mojej naturalnej nieakceptowalnosci mundurowki policyjnej

  musze ich pochwalic. Po obejrzeniu broni krotkiej i ilosci amunicji oraz oraz informacji ile wystrzeliwuje i przekazaniu wiedzy ile inni strzelcy za prywatna mamone wystrzeliwuja byli w lekkim szoku.Na pytanie ile oni uslyszalem szept ze trzy razy po osiem- teraz Ja bylem w szoku!!! Ale skoro w mediach lansuje sie takich:” ekspertow:” jak dziewolski czy sokolowski to rece opadaja!! Projekt Pana AT jest strzalem w dyche Znajac zwyczaje KGP to lekko nie bedzie ale wierze w sukces.

  • Andrzej Turczyn

   Bramy piekielne muszą pęknąć. Nie można grzeszyć niewiarą w możliwy przełom w naszym kraju!

  • Anonim

   Dziewulski, to ten, którego wywalili z jednostki za postrzelenie się na strzelnicy?

   • jaca

    dokladnie

 • Bartek Carlos

  Żeby wywalić mniej niż 100 szt amunicji, wogóle nie wyruszam na strzelnicę. To jakaś paranoja, żeby policjant wystrzeliwał rocznie 16 sztuk amunicji… nawet miesięcznie to paranoja… Jeżeli on ma używać broni do ochrony siebie i społeczeństwa, podczas pełnienia służby, to jakoś nie poczułem się bezpieczniej jako obywatel… Podobno policja nie ma pieniędzy… gdyby znalazł się ktoś rzetelny i znający się na broni, może nie miałyby miejsca złomowania bardzo cennej broni kolekcjonerskiej zalegającej w ich przepastnych magazynach, może gdyby umożliwili kupno swoich trofeów kolekcjonerom, znalazłyby się pieniądze na trningi i szkolenia… przykład: około1 0 lat temu z Leginowa do huty pojechało około 10 sztuk unikalnych pistoletów Lugera mod.1900, średnia wsrtość każdego egzemplarza to około 18-20tys.zł. a ile takich sytuacji ma miejsce, możemy się tylko domyślać…

  • Adam

   Nie, kolego Bartek Carlos – “przynajmniej jedno z niżej wymienionych” i najczęściej do tego właśnie się sprowadza. Mój kolega policjant strzela rocznie tylko jeden wariant – strzelanie “szybkie” – 6 szt. amunicji. W dodatku z tego co mi opowiadał popełnia podstawowe błędy (przenoszenie punktu celowania w prawy górny róg tarczy – “bo mi w dół na lewo znosi”), a jest policjantem od 20 lat. Nie wiem cholera jak mu to powiedzieć, nie chciałbym żeby się poczuł urażony. Policzyłem zgrubnie, że przez całą swoją 20-sto letnią karierę wystrzelał około 330 sztuk amunicji, wliczając okres szkoły policyjnej. Ja przed egzaminem na patent wywaliłem 3000 sztuk amunicji, z czego 1500 szt. w dwa tygodnie przed samym egzaminem (intensywny kurs w klubie). I po tym wszystkim stwierdziłem, że jeszcze dużo się muszę nauczyć ! Nie wiem co w tym kontekście mam myśleć o umiejętnościach strzeleckich naszych policjantów (?)

 • Joops

  Może to trochę odbiega od tematu ale tak samo jest z wojskiem i tzw. Zasadniczym poborem do wojska. Marynarka wojenna? Lotnictwo? Rozbrajamy militarnie obronę naszego kraju do skrajnego minimum a kasę przewidzianą na szkolenia czy uzbrajanie, unowocześnianie wojska- służb mundurowych ładujemy na diety Panów posłów z Wiejskiej. Czy tylko ja zauważam że od lat 90-tych, Polska nie idzie do przodu a raczej się cofa? I ku czemu mają prowadzić prywatyzacje i sprzedawanie polskich patentów zachodnim przemysłom? A my za to kupujemy przestarzały sprzęt, wysłużony i bulimy kupę kasy za jego serwis za granicami Polski.

 • Lucjan Pietruszka

  Kiedy chodziłem do liceum mój profesor od historii przekazał nam treść napisu na pomniku poświęconego Demostenesowi – Gdybyś mógł Demeostenesie tyle ramieniem co radą nigdy by macedoński zwycięsca nie rządził Helladą. Być może sytuacja polityczna jest groteskowa i daleko nam od zagrożenia konfliktem ale wyklucznie takiej możliwości byłoby brakiem nawet chłopskiego rozumu a przecież Rządzący nami szczycą się tytułami profesorskimi. I ten jeden argument myślącemu człowiekowi wystarczył by postulować o powszechny dostęp do broni dla przaworządnych Polaków zdrowych na umyśle ale nie koniecznie sprawnych jak komandosi. Czy to aby nie jest rasizm jeśli ja po zawale serca nie mam prawa do posiadania broni do obrony osobistej ?. W jaki sposób są w naszym kraju respektowane prawa człowieka a podstawowe prawo do obrony życia jest kwestionowane ?. Boję się, że w starciu z twardogłowymi chroniącymi się za policyjnymi mundurami pozostanie Pan Trybunie naszym polskim Demostenesem. Wszyscy wiedzą dokładnie o co chodzi a wszyscy udają. To Władza ustala zakres naszej wolności a ponieważ ma na sumieniu wiele nieczystych zagrań względem społeczeństwa to boi się, że broń w rękach społeczeństwa może zostać obrócona przeciw przestępcom.

 • mariusz

  to jest sytuacja w policji ale w wojsku jest nie wiele lepiej(oczywiście zależy od typu itd )na przykład u mnie w jednostce w 2014 wystrzeliliśmy po 100 szt. prywatnie jestem na strzelnicy dwa razy w m-cu i średnio wywalam ok 100 szt morał…

 • Zenon Mleczko

  WOW teraz ludzie wszelkiego pokroju wiedzą, że policjant nie umie skutecznie bronić nawet samego siebie. Gratulacje . Oby więcej takich news-ów. Pozoracja jak w armii , bo choć tam strzela się więcej i częściej to jeden komandos rozwali całą jednostkę zanim wyda się żołnierzom broń i amunicję bo wiadomo, że nie śpią z bronią .

 • Pingback: Za wysokie progi na nasze nogi? | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Bierzemy sprawy w swoje ręce | Andrzej Turczyn()

 • Głupi

  No przecież nie po to mafia finansuje kampanie polityków, aby jakiś tam niepotrzebnie wyszkolony policjant, postrzelił któregoś z ich “żołnierzy”!
  A nie daj Boże broń w łapach zwykłego sklepikarza!
  Kto by wtedy haracz płacił?
  Powariowaliście, chcecie narażać gangsterkę na niebezpieczeństwo.
  Przecież oni tacy mili są …

 • Pingback: Zawsze jest tak, że na koniec roku powinno być jakieś podsumowanie. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Strzelnica w każdej gminie. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: „Służby są przygotowane żeby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom” - Nie dajmy się zwodzić takimi słowami! | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Najwyższa Izba Kontroli: „szkolenie strzeleckie wciąż nie gwarantuje odpowiedniego poziomu wyszkolenia wszystkich funkcjonariuszy”. | Andrzej Turczyn()

 • EDiox

  Poprawka, dziś jest 24.03.2016 a prima aprilis za tydzień. Czy coś mi umknęło jak policji cel ćwiczeń?

 • Pingback: W MSWiA powstał zespół dotyczący broni palnej. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Minister Mariusz Błaszczak: „nie wyraziłem zgody na rozbrajanie Polaków”. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Policyjna akcja powstrzymania nożownika z użyciem MOP-a, czyli urządzenia do mycia podłogi. | Andrzej Turczyn()

 • Mariusz Sienkiewicz

  James 07 zgłoś się Dziewulski ćwiczy w domu na sucho:)

 • Pingback: Trafienie człowieka nie można pozostawić przypadkowi. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Czas ucieka, a zamachowcy do Polski się zbliżają, geografia Europy tego dowodzi. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Padły policyjne strzały, tylko pociski poleciały nie tam gdzie trzeba. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Umowy na dostawę nieznacznych ilości amunicji dla polskiej Policji | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Policjanci sami przyznają, że nie potrafią strzelać, proponuję zmiany, które odmienią ten stan | Andrzej Turczyn()