Rozmowa z Marianem Kowalskim, specjalnie dla trybun.org.pl

Nie wiem na ile będzie mi się udawało, ale z całą pewnością będę się starał, aby poza moim wpisami zamieszczać na trybunie krótkie rozmowy z ciekawymi postaciami życia publicznego w Polsce. Jako, że znam osobiście Mariana Kowalskiego, poprosiłem go o krótką rozmowę, oto jej treść.

Andrzej Turczyn: Czy broń palna to dla Ciebie tylko przedmiot, czy to coś więcej niż urządzenie do rażenia celów na odległość?

Marian Kowalski: Niestety nie jestem posiadaczem broni palnej. Uważam jednak, że prawo do jej posiadania świadczy o tym że władza ma zaufanie do obywateli i jest emanacją ich woli. Rząd który ma złe zamiary wobec swoich obywateli woli by byli bezbronni dlatego też broń uważam za symbol wzajemnego zaufania władzy i obywateli.

A.T.: Czy mógłbyś czytelnikom bloga przedstawić swoje poglądy dotyczące tego jak powinno być uregulowane w Polsce posiadanie broni palnej?

M.K.: Wiem doskonale, że przestępcy i szaleńcy bez trudu mogą wejść w posiadanie broni palnej. Osoby związane ze służabmi mundurowymi także komunistycznymi niejednokrotnie są uzbrojone. Tak więc osoby powyżej określonego wieku np 21 lat, zdrowe psychicznie, nie karane za przestępstwa o charakterze kryminalnym powinny mieć pełne prawo do jej posiadania. Sprawy procedur pozostawiam fachowcom (ROMB).

A.T.: Czy mógłbyś przedstawić swoją opinię, czy posłowie są zainteresowani zmianami prawa o broni palnej. Czy jest sens aby Polacy mieli nadzieję na zmiany?

M.K.: Wszytko wskazuje na to, że posłowie nie traktują tego tematu priorytetowo, dlaczego? Złośliwi twierdzą, że przeforsowanie ustawy kosztuje 2 miliony zł, ale gdzież bym śmiał uważać przedstawicieli narodu za osoby interesowne.

A.T.: Czy Twoim zdaniem Polacy powinni głośno i stanowczo domagać się zmiany prawa o broni, czy po cichutku prosić o wysłuchanie?

M.K.: Obawiam się, że sprawą są zainteresowane małe kręgi ideowców, większość łatwo ulega lewackiej propagandzie. Myślę więc że moja sugestia z poprzedniego punktu może być najskuteczniejsza.

A.T.: Proszę o wskazanie co Twoim zdaniem powinny czynić organizacje społeczne, aby zmiana prawa o broni palnej była możliwa?

M.K.: Oczywiście trzeba szukać poparcia u polityków, prowadzić kampanie społeczne i po cichu robić zrzutkę 🙂

A.T.: Czy czytasz czasem trybun.org.pl? 

M.K.: Szczerze mówiąc niezbyt regularnie. Przypominam jednak, że w czasie kampanii wyborczej publicznie deklarowałem poparcie projektu ustawy ROMBu.

A.T.: Dziękuję za rozmowę.

 • Piotr Crusader89

  Super… Problem jest w tym że Mariana słucha może 4% społeczeństwa… Czy jest szansa na podobny wywiad z panem Piętą , Czarneckim czy panem Kukizem?

  • Andrzej Turczyn

   Nie wiem, ja żuczek jestem, ale będę zabiegał 🙂

  • vilas

   rzekłbym 1.5% nie 4%
   chciałem tak samo skomentować jak Ty , że wszystko fajnie ale … polityk niestety mający małe poparcie (mimo że brzmi wielokrotnie bardzo rozsądnie i w kampanii prezydenckiej pokazał dużą klasę i nie wymyślał bezsensów ekonomicznych)

 • Krzysztof Jabłoński

  Chcę, by podobne rozmowy były prowadzone i publikowane ze wszystkimi liczącymi się politykami. Jestem ciekaw nie tylko co mają do powiedzenia, ale też czym swoje przekonania argumentują Jarosław Kaczyński, Janusz Korwin-Mikke, Michał Marusik, Małgorzata Romanowicz. Ale może warto też zapytać Grzegorza Schetynę, Ryszarda Petru, Jarosława Gowina, Zbigniewa Ziobrę, czy Adriana Zandberga…

 • PK

  Również chętnie przeczytał bym takie krótkie rozmowy z politykami z różnych opcji, najchętniej obecnym w parlamencie. Można by zacząć od tych deklarujących przed wyborami swoje poparcie, tak dla przypomnienia i “wbicia szpili”, że poparcie poparciem a tu tymczasem rok już minął… Oczywiście przeciwnicy też powinni mieć możliwość się wypowiedzieć – jestem ciekaw ich argumentacji, chociaż szczerze wątpię, żeby wyszli poza utarte slogany.

  • Piotr Crusader89

   Co byśmy nie musieli cytować Sienkiewicza i to nie tego od Trylogii… Nie ze względu na p. Andrzeja, ale ze względu na mentalność polityków – dojść do żłoba i dmuchać wyborców jak się da.

 • Robert N

  Świetny pomysł, oby więcej. Tak jak powyżej już wspomniano, są osoby które (przynajmniej w teorii) wspierają. Niech powiedzą to wprost. To może mieć pozytywny wpływ na ich kolegów/posłów ale również na resztę społeczeństwa, jest parę autorytetów wśród posłów ( 🙂 …parę)

 • Andrzej Turczyn

  Rozesłałem pytania do niektórych posłów. Tyle przecież mogę zrobić. Czy dostanę odpowiedzi… czas pokaże na ile nasze środowisko jest dostrzegane w Sejmie.

  • vilas

   mnie przeraża solidarność ugrupowań politycznych (poza Kukiz) w sprawie umów takich jak CETA, TTIP , ACTA

 • Pytanie podstawowe. Kto sprawuje rzeczywistą, fundamentalną władzę w Polsce? Kto podejmuje decyzje nie w sprawach np. jakiejś tam aborcji, lecz w sprawach najważniejszych, dotyczących społeczeństwa na dziesiątki lat? Szczerze wątpię, że robią to ci, których pokazują w telewizji, czy internecie. Bardzo wątpię, że robią to ludzie z polskojęzycznego rządu i polskojęzycznych partii. Utrzymywanie polskiego społeczeństwa w stanie rozbrojenia jest jedną z takich zasadniczych kwestii, o których decyzje zapadają ponad pseudodemokratycznymi układami.
  Wróg wyciąga wnioski z historii i dobrze wie, że od nacji polskiej (uzbrojonej) może się spotkać z wielkimi przykrościami.

  • vilas

   “mafie, służby, loże” – jak mawia G Braun i jak wejdzie CETA to zarządy korporacji, Soros, Rotszyldowie, kiedyś też był Kulczyk ale ponoć nie żyje, jest jeszcze Olechowski (założyciel PO , człowiek który zawsze był w cieniu, w telewizji pojawia się raz na rok, ale na zjazd Grupy Bilderberg to on jechał),
   jeszcze władzę teraz sprawuje Prezes JK

 • Apolinary Koniecpolski

  Pomysł ze zrzutka jest calkiem sensowny.