Poseł Stanisław Pięta o dostępie do broni palnej, specjalnie dla czytelników trybun.org.pl

Dzisiaj na trybunie rozmowa z posłem Stanisławem Piętą. Tym wszystkim, którzy interesują się dążeniem do zmian prawa o broni i amunicji pana posła przedstawiać nie trzeba. Poseł Stanisław Pięta to nasz stronnik w Sejmie, rozumiejący potrzebę dokonania zmian.

 

Andrzej Turczyn: Czy broń palna to dla Pana tylko przedmiot, czy to coś więcej niż urządzenie do rażenia celów na odległość?

poseł Stanisław Pięta: Broń palna to urządzenie wzmacniające bezpieczeństwo rodziny, chroniące godność człowieka w czasie pokoju i pozwalające zachować godność w obliczu niebezpieczeństwa wojennego. W wymiarze narodowym broń palna a mówiąc bardziej precyzyjnie umiejętność strzelania i dostateczne upowszechnienie broni palnej to czynniki osłabiające determinację potencjalnego agresora. W przypadku Polski posiadanie broni palnej i popularyzowanie strzelectwa to racja stanu. Konieczność bezwzględna wywołana rezygnacją z poboru powszechnego i stosunkowo nikłą liczbą właścicieli broni. Dramatyczne osłabienie potencjału obronnego Polski powinno mobilizować władze publiczne do powrotu przysposobienia obronnego do szkół, budowy strzelnic w każdej gminie i zmiany zasad wydawania pozwoleń na broń.

 

A.T.: Czy mógłby Pan czytelnikom bloga przedstawić swoje poglądy dotyczące tego jak powinno być uregulowane w Polsce posiadanie broni palnej?

S.P.: Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie projektu ustawy przygotowanego przez ROMB, ale możliwe jest także znowelizowanie obecnej ustawy poprzez wprowadzenie pozwoleń na broń “do doskonalenia umiejętności strzeleckich” dla żołnierzy i funkcjonariuszy wszystkich formacji uzbrojonych, które miałyby być wydawane na wniosek osoby uprawnionej bez ograniczeń po okazaniu legitymacji lub odznaki. Każdy, kto chce rozwijać swoją pasję strzelecką, a jest osobą zdrową i niekaraną, powinien otrzymać pozwolenie na posiadanie broni. Policja powinna wspierać praworządnych obywateli i zachęcać ich do posiadania broni oraz rozwijania umiejętności strzeleckich.

 

A.T.: Czy mógłby Pan przedstawić swoją opinię, czy posłowie są zainteresowani zmianami prawa o broni palnej. Czy jest sens aby Polacy mieli nadzieję na zmiany?

S.P.: W mojej ocenie większość parlamentarzystów dostrzega potrzebę upowszechnienia dostępu do broni i podziela argumenty przedstawione powyżej. Zmiana ustawy jest przesądzona. Trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami.

 

A.T.: Czy Pana zdaniem Polacy powinni głośno i stanowczo domagać się zmiany prawa o broni, czy po cichutku prosić o wysłuchanie?

S.P.: Polacy powinni masowo angażować się w działalność takich organizacji jak ROMB, rozwijanie zainteresowań społecznych , przeciwdziałanie postawom bezradnego pacyfizmu i popularyzacja strzelectwa historycznego to obowiązek patriotyczny. Sam mam zamiar zostać w niedługim czasie właścicielem repliki skałkowego sztucera kozienickiego, który był używany przez “strzelców celnych” m.in. w bitwie pod Racławicami. Była to jak na koniec XVIII wieku nowoczesna broń z gwintowaną lufą, której skuteczny zasięg wynosił pół kilometra. Aktywność Polaków zmierzająca do upowszechnienia broni palnej jest bardzo potrzebna, także nam parlamentarzystom, którzy staramy się przekonać do naszych postulatów ważnych ministrów Rządu RP.

 

A.T.: Proszę o wskazanie co Pana zdaniem powinny czynić organizacje społeczne, aby zmiana prawa o broni palnej była możliwa?

S.P.: Potrzebne jest zorganizowanie społeczności strzeleckiej, wszystkich zainteresowanych poszerzeniem dostępu do broni na poziomie gminy, osiedla i parafii. Pierwszym postulatem i celem jest znalezienie w gminie odpowiedniego terenu i budowa strzelnicy. Najlepiej przy zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorców i pracy społecznej sympatyków sprawy. Podobnie potrzebna jest akcja zbiórki podpisów i pisanie petycji do władz centralnych.

 

A.T.:Czy czyta Pan czasem trybun.org.pl?

S.P.: Trybun.org.pl czytam bardzo często. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!

 

A.T.: Dziękuję za rozmowę.

 • max-bit

  Cytuje :
  “W przypadku Polski posiadanie broni palnej i popularyzowanie strzelectwa to racja stanu”

  “Dramatyczne osłabienie potencjału obronnego Polski powinno mobilizować władze publiczne do powrotu przysposobienia obronnego do szkół, budowy strzelnic w każdej gminie i zmiany zasad wydawania pozwoleń na broń”.
  No no Panie Pośle to tak jak ja mówię (no i nie tylko oczywiście ja). Tylko dlaczego tak się nie dzieje ? Czy więc Pan Poseł ten entuzjazm wykazuje czy klub również ?

  “W mojej ocenie większość parlamentarzystów dostrzega potrzebę upowszechnienia dostępu do broni i podziela argumenty przedstawione powyżej. Zmiana ustawy jest przesądzona. Trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami.”

  O kurcze …. nie wiedziałem że jesteśmy tak blisko 🙂

  i wisienka na torcie
  cyt
  “Potrzebne jest zorganizowanie społeczności strzeleckiej, wszystkich zainteresowanych poszerzeniem dostępu do broni na poziomie gminy, osiedla i parafii. Pierwszym postulatem i celem jest znalezienie w gminie odpowiedniego terenu i budowa strzelnicy. Najlepiej przy zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorców i pracy społecznej sympatyków sprawy. Podobnie potrzebna jest akcja zbiórki podpisów i pisanie petycji do władz centralnych.”

  No po prostu CUD, cud nad którym piejemy tutaj peany….

  • Andrzej Turczyn

   Poseł Pięta od lat mówi to samo i wspiera ROMB. Gdyby PiS składał się z samych posłów Pięta, mielibyśmy już ustawę przepiękna….

   • Pawel W

    Lepszą od obecnej propozycji?
    Jak zapatruje się Pan na rejestrację broni, tak jak jest to w przypadku broni pneumatycznej, a testy i egzaminy sprawnościowe tylko gdy ktoś chce ją mieć stale do obrony?
    P.S. Koszulki doszły.

 • Jakub Cezary

  Parafii ? W jakim świecie żyje Pan Poseł ? Duchowni wspierający ideę uzbrojonego parafianina są tak nieliczni i naciskani przez przełożonych będących fanatycznymi pacyfistami, że nie ma mowy o społeczności strzeleckiej na tym poziomie.

  • Piotr Crusader89

   Oj zdziwił byś się, zdziwił… Znam co najmniej trzech proboszczów “z bronią” – dwóch z konieczności kolekcjonerów i jeden zapalony myśliwy.

   • Jakub Cezary

    Trzech na ile tysięcy? Trzech wobec całemu Episkopatowi, który jest zapatrzony, w papieża Franciszka, w ideologię nadstawiania drugiego policzka.

    • Piotr Crusader89

     No i tu racja… Dół jest z ludem… Góra niestety nie…

 • vilas

  mam nadzieję że Pan Pięta nie jest po prostu krasomówcą co każemu mówi “tak tak popieram całym sercem to co robisz” i że to nie są jedynie puste deklaracje,

  • Marek Piszczatowski

   Jak dotąd, żaden nie robi nic. Gdzie jest wzmianka o projekcie na profilu FB któregokolwiek z tych posłów, Pięty, Kukiza, Korwina. Mam dalej wymieniać? Puste frazesy i tyle. Gdyby naprawdę wspierali sprawę, to wszędzie by o tym trąbili, nawet u siebie na profilach FB.

 • Marek Piszczatowski

  A może tak Panie Pięta potrzebne jest zaangażowanie posłów PiS, a nie społeczeństwa? Bo wy w tym PiS-ie to się zajmować wolicie skrobankami, aniżeli bronią z tego, co widzę.

 • Minuteman

  Pięknie mówi. Aż miło słuchać.

  On nam mówi to, co chcemy usłyszeć.
  Szkoda, że tylko nam to mówi. I że chyba nic nie robi poza tym co mówi.

  No, ale z drugiej strony to chyba lepiej jak ładnie mówi i nic nie robi, niż jakby (nie robiąc nic) nie mówił wcale, albo mówił źle…

 • Messer Woland

  Czy tylko ja widze sprzecznosc tej wypowiedzi z tym, co czytalem tutaj niedawno (inny posel?) Oczywiscie cieszy mnie takie zapewnienie, ale … “S.P.: W mojej ocenie większość parlamentarzystów dostrzega
  potrzebę upowszechnienia dostępu do broni i podziela argumenty
  przedstawione powyżej. Zmiana ustawy jest przesądzona. Trwają prace nad
  szczegółowymi rozwiązaniami.”

 • Robert N

  oby więcej jakich posłów

 • Pingback: Stanisław Pięta » Poseł Stanisław Pięta o dostępie do broni palnej.()