Miasto na wzgórzu.

Tytuł pochodzi od przemówienia Ronalda Reagana, jakie zostało wygłoszone ponad 40 lat temu. Przeczytałem je kolejny raz i kolejny raz mnie poruszyło. Życie Regana poświęcone było walce z imperium zła – komunistycznym Związkiem Radzieckim. Moim zdaniem zupełnie niewiele się zmieniło. Imperium zła wciąż istnieje, a może nawet nabrało siły przez przepoczwarzenie, przybranie maski człowieka. Chiny pod pozorem wolnorynkowych przemian i uzyskanych w ten sposób pieniędzy, znieczuliły rozum wielu ludzi w świecie. Dzisiaj Chiny razem z Rosją trzeba traktować jako zjednoczone imperium zła.

Ludzie niestety coraz głupsi, coraz mniej pojmują, coraz mniej ważne są zasady, idee a coraz większego znaczenia nabierają pieniądze. Nie przeszkadza im komunizm Chiński. Nie przeszkadza im wręcz zbrodnicza działalność tego państwa, brak swobód obywatelskich, więźniowie za przekonania polityczne i religijne, ważne są srebrniki.

Żyjemy w takim samym przełomowym okresie, w jakim politycznie działał Ronald Reagan. Warto przypominać słowa klasyka walki o wolność, niestrudzonego wojownika indywidualnej wolności. Dzisiaj proponuję przemówienie z 25 stycznia 1974 r. Miasto na wzgórzu. Miasto na wzgórzu nawiązuje do biblijnej przypowieści z ewangelii Mateusza, rozdział 3:

Download (PDF, 2.9MB)

Dwa wspaniałe cytaty z prezentowanego przemówienia:

“Człowiek, który niczego nie ceni wyżej od własnego bezpieczeństwa, jest stworzeniem żałosnym. Nie ma on szans na bycie wolnym chyba, że jego wolność będzie podtrzymywana przez wysiłki innych, lepszych od niego.”

Ronald Reagan

“Każdy dyktator zawsze usprawiedliwia zniewolenie ludu działaniem dla dobra większości.”

Ronald Reagan

 • Minuteman

  Pięknie mówi. Miło sobie to wszystko przypomnieć, wzbudza nostalgię. Ach, jakże bym chciał, żeby wszystko było tak proste, jasne i oczywiste, jak będąc dzieckiem, postrzegałem to pod koniec Zimnej Wojny. Dobrzy Amerykańscy chłopcy kontra złe ZSRR… W miarę upływu czasu i poszukiwania prawdy, rzeczywistość okazała się jednak dużo bardziej złożona i skomplikowana. I o wiele bardziej złowroga. Choć ogłupieni czerwoną zarazą niewątpliwie “tymi złymi” pozostali, tak “tych dobrych” zdecydowanie ubyło…

 • Erorch

  Brawo dla Reagan’a pogromcy kaliforniskich posiadaczy broni.

 • Andrzej Turczyn

  Napiszę jak należy nazywać ludzki, którzy narzekają na Reagana za to, że jakoś tam wpłyną na ograniczenie prawa do broni, a jednocześnie chwalą ruskich, którzy tylko towarzyszom zapewniali prawo do broni. Tacy ludzie to zwodziciele o złej woli.

  • Erorch

   Jak chce Pan mi odpowiedzieć to przecież można bezpośrednio, a nie pisać ogólny komentarz.

  • Minuteman

   Temat broni to szczególne zjawisko społeczne, które jak w soczewce skupia prawdziwe zamiary i intencje polityka oraz ujawnia, to z kim naprawdę mamy do czynienia. Może i zatem daję się zwieść zwodzicielom, ale nigdy nie zaufałbym komuś, kto potrafi zrobić takie świństwo swoim rodakom jak Mulford Act.

   Podobała mi się polityka zagraniczna Ronalda Regana, jeszcze bardziej podoba mi się to, co mówił i nauczał, ale podchodzę do niego jak do faryzeuszy: “Dlatego postępujcie zgodnie z ich nauką, lecz nie bierzcie z nich przykładu. Bo nauczają, ale sami tego nie przestrzegają.”

 • Jarek Lew

  …i dlatego nie lubię historii.
  Gdyby taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz to głupotę można wytłumaczyć “nie można było tego przewidzieć”.
  Niestety wszystko wraca i nie mówimy tutaj o setkach czy tysiącach lat, to jest kwestia dekad że historia zatacza koło. Równania są dokładnie te same, ale dla niepoznaki zmieniono oznaczenia niewiadomych.
  Przy atakach terrorystycznych powtórki liczy się nawet w latach a nie dekadach i wytłumaczenie jest jak na wstępie.
  Smutne to że tak trudno jest realnie spojrzeć na życie, że można żyć w iluzorycznym świecie i myśleć tylko o pełnym brzuchu…a później obudzić się bez głowy…

 • Pingback: Pesymizm, to poważna choroba Polaków | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Dyrektor CIA Mike Pompeo o rzeczywistych powodach siły Ameryki | Andrzej Turczyn()