Zamach terrorystyczny w Barcelonie z użyciem samochodu, znowu nie było nikogo, kto mógłby agresorów powstrzymać

Terroryści poruszający się furgonetką wjechali w tłum w Barcelonie. Media podają, że na skutek ataku na Placu Katalońskim w Barcelonie co najmniej 13 osób zginęło. Służby bezpieczeństwa zamknęły stacje metra oraz sklepy w pobliżu miejsca wypadku. Uzbrojeni mężczyźni następnie weszli do restauracji. Agresorzy zabarykadowali się w tureckiej restauracji i wzięli zakładników.

Hiszpańska policja potwierdziła, że w Barcelonie doszło do ataku terrorystycznego. Uzbrojeni funkcjonariusze przeszukują pobliskie uliczki w poszukiwaniu sprawców zamachu. Służby bezpieczeństwa wzywają do opuszczenia miejsca zamachu na placu Katalońskim, proszą o nieużywanie telefonów komórkowych. W centrum Barcelony zamknięto stacje metra oraz sklepy.

Na razie nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za atak, ani jaki był motyw. Moim zdaniem nietrudno oczekiwać zaskoczenia i w krótkim czasie okaże się, że to islamiści.

O dalszych depeszach będę zawiadamiał.

Znowu zabrakło uzbrojonego, który jest na pierwszej linii zamachu. Czyli cywilnego praworządnego mieszkańca Barcelony. Z całą pewnością atak z użyciem samochodu nie jest łatwo powstrzymać. Jednak gdy się nie będzie próbowało, z całą pewnością zatrzymanie ataku się nie powiedzie. Metoda? Moim zdaniem całkiem niezła jest broń palna, oczywiście w rękach wytrenowanego obywatela.


Uzupełnienie 2017-08-17 20:33 (AP/PAP) Hiszpania/ Policja: w restauracji nie ma zamachowców ani zakładników

Katalońska policja zdementowała wcześniejsze informacje mediów o zamachowcach, którzy zabarykadowali się w restauracji w Barcelonie i wzięli zakładników.

“Nie ma nikogo w żadnej restauracji w Barcelonie. Aresztowaliśmy jedną osobę, którą uznajemy za terrorystę” – poinformowała na Twitterze katalońska policja.

O zatrzymaniu podejrzanego informowały wcześniej lokalne media. Nie wiadomo, czy aresztowany to Driss Oukabir, którego katalońska policja podejrzewa o wypożyczenie furgonetki, której użyto w ataku terrorystycznym.

Władze Katalonii wzywają mieszkańców miasta do pozostania w domach oraz unikania podczas trwania śledztwa podróży, które nie są konieczne. (PAP)


2017-08-17 20:50 (AP,Media/PAP)

Władze Katalonii: 13 zabitych, ponad 50 rannych w ataku terrorystycznym w Barcelonie

Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie – podały katalońskie władze.

“Możemy potwierdzić śmierć 13 osób i ponad 50 rannych” – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych katalońskiego rządu Joaquim Forn.

Policja ewakuowała sklepy oraz restauracje w rejonie ulicy La Rambla. Trwa poszukiwanie sprawcy. (PAP)


2017-08-17 20:51 (Reuters, Media/PAP)

Hiszpania/Media: jeden z zamachowców zginął w wymianie ognia

Jedna osoba podejrzana o udział w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie zginęła w wymianie ognia z policjantami – podał Reuters, powołując się na gazetę “La Vanguardia”.

Do wymiany ognia, jak podaje gazeta, doszło w mieście Sant Just Desvern, leżącym pod Barceloną.

Wcześniej katalońska policja poinformowała, że aresztowano jedną osobę podejrzaną o udział w zamachu. Nie wiadomo, ile osób było zamieszanych w przeprowadzenie czwartkowego ataku w Barcelonie.(PAP)


PAP jeszcze klei głupa, ale media międzynarodowe podają, że jeden z zamachowców to Marokańczyk. Cywilizowany, żaden tam dzikus. Na plażę chodził, psa miał, zdjęcia wstawiał na fejsika.


Państwo Islamskie przyznało się do zorganizowania zamachu w Barcelonie. Służby bezpieczeństwa poinformowały o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o udział w zamachu. Nie wiadomo, ilu zamachowców wzięło udział w ataku. Z kolei agencja Reutera podała, że jedna osoba podejrzana o udział w zamachu zginęła w wymianie ognia z policjantami. Jak informuje lokalna gazeta “La Vanguardia”, do strzelaniny doszło w leżącym pod Barceloną mieście Sant Just Desvern.

Głosy potępienia zamachu w Barcelonie napływają z całego świata. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potępili sprawców tego ataku i przekazali wyrazy współczucia ofiarom zamachu i ich rodzinom.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że Francja solidaryzuje się z Hiszpanią po zamachu w Barcelonie. “Straszliwy atak” potępiła też kanclerz Niemiec Angela Merkel. Premier Theresa May powiedziała, że W. Brytania łączy się z Hiszpanią w walce z terroryzmem. Z kolei prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że potępia zamach w Barcelonie, i zapewnił, że USA uczynią wszystko, by pomóc Hiszpanii. Bliskość z narodem hiszpańskim wyraził też papież Franciszek. (PAP)


17.08.2017, 23:30 Barcelona (Reuters/PAP) Hiszpania/13 osób zginęło, ponad 100 rannych w rezultacie zamachu
W rezultacie czwartkowego zamachu terrorystycznego w Barcelonie dotychczas potwierdzono śmierć 13 osób, ponad 100 osób zostało rannych – poinformował na konferencji prasowej Joquin Forn z ministerstwa spraw wewnętrznych regionalnego rządu Katalonii,
Zastrzegł on, że bilans ofiar może wzrosnąć. (PAP)

2017-08-17 23:49 (Reuters/PAP)

Hiszpania/Dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z zamachem

Policja hiszpańska poinformowała, że zatrzymano dwóch mężczyzn mających związek z czwartkowym zamachem terrorystycznym w Barcelonie, ale żaden z nich nie był kierowcą furgonetki, która wjechała w tłum przechodniów na popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas.

Jeden z aresztowanych jest Marokańczykiem a drugi pochodzi z Melilli, hiszpańskiej enklawy w Północnej Afryce.

Poinformowano też, że kierowca furgonetki opuścił pojazd i uciekł pieszo. Prawdopodobnie nie był uzbrojony.

Według policji czwartkowy zamach, w którym co najmniej 13 osób poniosło śmierć a ponad 100 zostało rannych, wydaje się powiązany z wcześniejszym wybuchem w domu mieszkalnym w Alcanar, w którym zginęła 1 osoba. (PAP)

Nie było nikogo kto byłby w stanie zatrzymać łobuza. Panika, strach. Nie wiem ilu było dzikusów w furgonetce, ale nie mogło ich być wielu. Zabili, wysiedli i odeszli, czy odszedł – bez znaczenia. Jakże Europejczycy są bezradni… Takie coś niewyobrażalne byłoby w miejscu w których żyją odważni ludzie, a nie są hodowani biorcy doznań. Szkoda słów.


2017-08-18 05:04 (Reuters/PAP)

Hiszpania/Po Barcelonie drugi atak terrorystyczny w Cambrils

W piątek nad ranem doszło do drugiego już, po masakrze w Barcelonie, ataku terrorystycznego w Hiszpanii. Od kul policji w nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło tam 5 napastników. 7 osób, w tym policjant zostało rannych.

Hiszpańskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że napastnicy, podobnie jak wcześniej w Barcelonie, wjechali furgonetką w grupę ludzi.

Pojazd przewrócił się a kiedy napastnicy wydostali się z pojazdu, zostali ostrzelani przez policję.

Napastnicy mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi, które policja zamierza zniszczyć przy pomocy kontrolowanych eksplozji.

Obecnie sytuacja w mieście, odległym o ok. 120 km na południowy zachód od Barcelony, jest pod kontrolą. Jednak służby bezpieczeństwa Katalonii wezwały mieszkańców Cambrils, do pozostawania w domach.

Według policji oba zamachy, w Cambrils i w Barcelonie, wydają się być ze sobą powiązane podobnie jak z wcześniejszym wybuchem w domu mieszkalnym w Alcanar, w którym zginęła 1 osoba.

W czwartek po południu co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachu z użyciem furgonetki na zatłoczonej ulicy w Barcelonie. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Kierowcy pojazdu nie udało się dotychczas zatrzymać.

Kierowca wjechał na promenadę popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas, w centrum miasta i jadąc zygzakiem taranował wszystkie osoby, które znalazły się na jego drodze. Później opuścił pojazd i uciekł pieszo.

Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Należąca do IS agencja prasowa Amaq poinformowała, że ataku dokonali “żołnierze Państwa Islamskiego”. Nie podano jednak żadnych szczegółów, ani dowodów tego twierdzenia.

Dotychczas zatrzymano dwóch mężczyzn mających związek z zamachem, ale okazało się, że żaden z nich nie był kierowcą furgonetki. Jeden z aresztowanych jest Marokańczykiem a drugi pochodzi z Melilli, hiszpańskiej enklawy w Północnej Afryce.

Według lokalnych władz wśród rannych w Barcelonie jest co najmniej 18 cudzoziemców.

Polskie MSZ poinformowało MSZ w czwartek wieczorem PAP, że dotychczas nie potwierdzono, aby wśród poszkodowanych w zamachu znajdowali się obywatele RP. Konsulat Generalny RP w Barcelonie jest w stałym kontakcie z centrum kryzysowym oraz policją i weryfikuje wszelkie informacje dotyczące poszkodowanych obywateli polskich. MSZ uruchomiło specjalną infolinię dla osób chcących uzyskać bliższe informacje: (22) 523 86 04. (PAP)


2017-08-18 07:17 (AP/PAP)

Hiszpania/ Rząd Katalonii: ataki w Barcelonie i Cambrils są powiązane

Autonomiczny rząd Katalonii poinformował w piątek, że udaremniony atak w miejscowości Cambrils nad Morzem Śródziemnym jest powiązany z wcześniejszym zamachem w Barcelonie, w którym zginęło co najmniej 13 osób.

Oba ataki przeprowadzono “według tego samego wzoru, jest między nimi związek” – powiedział regionalny minister spraw wewnętrznych Joaquin Forn w lokalnym radiu RAC1, nie precyzując, co dokładnie łączy oba zamachy.

Forn potwierdził, że kierowca furgonetki, który w czwartek po południu wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum w Barcelony, nie został dotąd schwytany. Sprawca zabił co najmniej 13 osób i ranił ponad 100. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

W piątek nad ranem w kurorcie Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od Barcelony, grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi i radiowóz, raniąc siedem osób – podały media. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. (PAP)


2017-08-18 14:07 (Reuters/PAP)

Hiszpania/ 130 rannych w zamachach w Katalonii

130 osób poniosło obrażenia w zamachach w Barcelonie i w kurorcie Cambrils nad Morzem Śródziemnym – poinformował w piątek rzecznik prasowy hiszpańskich służb ratowniczych. 17 osób jest w stanie krytycznym, a 30 w stanie ciężkim.

Hiszpańskie media podają, że wśród ofiar śmiertelnych i osób rannych znaleźli się obywatele 34 krajów: Austrii, Australii, Argentyny, Algierii, Maroka, Kolumbii, Egiptu, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Holandii, Hong Kongu, Wenezueli, Belgii, Peru, Rumunii, Irlandii, Węgier, Kuby, Grecji, Macedonii, Hondurasu, Mauretanii, Włoch, Dominikany, Wielkiej Brytanii, Pakistanu, Kanady, Ekwadoru, USA, Filipin, Kuwejtu, Turcji i Chin. (PAP)

 

 

 

 • Krzysztof Jabłoński

  I znów będą się użalać nad ofiarami i mordy wycierać płaczem ich rodzin zamiast zrobić cokolwiek by dać szansę żywym.

  • Mozets

   Będą maszerować, ( marsze poparcia dla ofiar ???) palić świece, znicze, sadzać na trotuarach misie pluszowe , składać kwiatki, oburzać sie i potępiać w prasie, R,TV, internecie, skłądac kondolencje ( w tym prezydenci, premierzy papież, , biskupi, Liga Kobiet, Bieńkowska i Tusk) pstrykać włącznikami światła o zmierzchu. Kupować hydroksyzinę i środki uspokająjące. ITP.
   Co należałoby zrobić:
   Zamknąć granice Unii i wprowadzić kontrole na wew. granicach .
   Ogłosić stan wyjatkowy.
   Na wszystkie morza okalające Europę wysłać na morze okręty wojenne i zawracać wszystkie nielegalne statki z beżowymi i wysadzać ich na brzeg z którego wypłynęli.
   We wszystkich krajach wyłapać wszystkich nowoprzybyłych od 5 lat beżowych i statkami odesłać tam skąd przypłynęli.
   Korzystając z przepisów prawa wojennego strzelać bez ostrzeżenia do wszystkich zamachowców .
   Wyznaczyc ogromne nagrody dla donosicieli informujących o terrorystach.
   (Dzielić środowisko muzułmańskie).
   Wyposażyc wszystkich chęnych obywateli w broń palnąi przeszkolić podkatem antyterrorystycznym .
   Zawiesić prawo do demonstracji wszystkich lewackich organizacji.
   W krajach Bliskiego Wschodu gdzie trwa wojna wyznaczyć strefyeksterytorialne chronione przez wojska europejskie.
   W strefach tych gromadzic ludnośc uciekającą przed działaniami wojennymi i chronić ja zbrojnie.
   Obozy te wyposazyc w infrakstrukturę mieszkalną, sanitarną bytową, szpitale, sklepy. Podzielic tamtejsza ludnośc wg odłamówreligijnych oraz:
   Osobno rodziny, osobno młodych meżczyzn , mosobno samotne kobiety osobnodzieci sieroce. ( w odrebnych obozach.
   Odbierać od państw których ludnośc tam mieszka prowizje za opiekę nad ich obywatelami w postaci zajęcia szybów z ropą naftową, lub zajęcia środków bankowych z tego tytułu. Niszczyć wszelkie oddziały wrogie obozom w odległości co najmniej 10 km od obozów.
   Proszęuzupełniać.   Stworzyc kordon wojskowy wokół państw tzw. kalifatu i nie dopuszczać do przekazywania im broni i amunicji.
   Niszczyć z powietyrza wszystkie osrodki terrorystyczne w dzień i wnocy ,
   Niszczyć oddziały kalifatu i ich przywódcó przy pomocy wszelkich dosyepnychsrodków wojskowych i cywilnych.

   • Krzysztof Jabłoński

    Większości z tego, co Pan – słusznie skądinąd – proponuje, żaden “poważny” polityk nawet nie będzie rozważał. Ale jedna kwestia bardzo mi się spodobała i myślę, że nawet w obecnej sytuacji można by coś na tym ugrać:
    “Wyznaczyć ogromne nagrody dla donosicieli informujących o terrorystach. (Dzielić środowisko muzułmańskie).”

    • Mozets

     Zapomniałem o jednym ważnym :zlikwidować siłą dzielnice muzułmańskie w Sztokholmie, Malmoe, Goeteborgu, Paryżu i innych miastach Europy. Porozrzucać ich po całym terenie by nie stanowili jednego skupiska. Niestety prawa demokracji są dla obywateli nie dla dziczy. Pała, zimna woda i jedzenie na długim kiju. Lać i patrzeć czy równo puchnie. Oni tylko to rozumieją.

     • Krzysztof Jabłoński

      Tylko komu jaj starczy, żeby wydać rozkaz?

 • Woj Wol

  Ekspert Dziewulski w TVN24 prawi swoje teorie.

 • max-bit

  Za przeproszeniem i co mnie to interesuje
  A w ogóle to gdzie jest hiszpania a taki kraj co sie czasem na wakacje lata 🙂
  A to wiem leci sie nad takim morzem …
  W sumie nic ciekawego za to pełno swirów jeden to nie miał co robić tylko po tłuk starej kafelki w kiblu i wszędzie przyklejał.

 • Oak Duck

  Ale jak niby człowiek z bronią miałby zatrzymać pędzącą po deptaku ciężarówkę ???? Strzelając na oślep w jej kierunku, gdzie rykoszety zrobiły by większe spustoszenie wśród przypadkowych osób niż sam pędzący pojazd ?!!!

  • Nikifor

   Nie na oślep. Trzeba celować i strzelać do celu.
   By to robić dobrze trzeba trenować, by trenować trzeba mieć czym.
   Gdyby przyjąć twoje rozumowanie to po co policji broń, by strzelać na oślep.
   Mundur nie czyni z nikogo eksperta w dziedzinie strzelectwa, choć niektórym się wydaje inaczej.

   • max-bit

    To spróbuj w tłumie w panice jak wali na ciebie ciężarówka 🙂 strzelać :).
    Ludzie życie to nie film :).
    Naoglądały się ludziska łamerykańskich filmów i jest fajnie.
    O ile jesteś przeszkolony masz naprawdę dobrze opanowane strzelanie dynamiczne to jakieś tam szanse są.
    W innym przypadku to trzeba będzie mieć dużo szczęścia aby samemu nie zostać rozpaćkanym na ulicy.

    • Marcin C

     Zatrzymać, nie zatrzymają. Energia kinetyczna pędzącej ciężarówki jest zbyt duża. Sądzę jednak, że kilka (kilkanaście) osób lokujących kule różnego kalibru w okolicy kabiny kierowcy mogłoby skrócić morderczy rajd. A przez to uratować kilka istnień. Co do celności – wystarczy, żeby jedna kula doszła celu. Statystyka jest po stronie strzelców. Jasne – stojąc na drodze pędzącego pojazdu, rzadko kto będzie myślał o czym innym niż ucieczka. Z tym, że są jeszcze inne osoby. Bezpośrednio nie zagrożone. Te miałyby szansę oddać celny strzał. A tak – po dokonanej zbrodni kierowca sobie poszedł. A powinien zostać na miejscu. Z ołowiem w żywotnych organach.

 • Nikifor

  Myślę, że to jest dowód dla ludzi pokroju Bieńkowskiej, że z terroryzmem należy walczyć.
  I tu zapewne “rozum” podpowie Bieńkowskiej, że najlepiej robić to poprzez ograniczenie dostępu do broni dla praworządnych obywateli.
  A tak na marginesie to wylewamy wiadra pomyj na Panią Bieńkowską, a prawda jest taka, że podpięła się pod tą dyrektywę by móc się wykazać jakąkolwiek aktywnością przed swoimi pracodawcami. Ja ją nawet rozumiem, tłusta pensyjka, poważanie w “brukselskim sosiku” ą i ę, szkoda było by to utracić z powodu braku wyników pracy.

  • Mozets

   Bieńkowska i Pani dużą literą – ogromny przerost grzeczności nieuzasadnionej.

 • Arkadiusz Kozieł

  K……a, a myślałem, że Katalończycy przez lata działalności ETA nauczyli się używać broni.
  Oczywiście, to dygresja, dziś po ETA zostały wspomnienia, a i tak, w latach “świetności” raczej bombki były w ruchu, a nie pistoleros.
  A dziś? Dziś wiiiiiiiiiadomo, terroryści atakują zazwyczaj w miejscach gdzie łatwo “coś upolować” i gdzie trudno o kogoś z bronią.

  • Władysław Borucki

   Katalonię od Kraju Basków (Euskadi Ta Askatasuna – Baskonia i Wolność) dzieli, Szanowny Panie, szmat drogi.

   • Arkadiusz Kozieł

    Tak, masz rację, Kolego, daleko, ale nie przeszkodziło to np. dokonać ETA 19 czerwca 1987 ataku przy użyciu samochodu pułapki na centrum handlowe Hipercor w Barcelonie . W wyniku tego ataku śmierć poniosło 21 przechodniów.

 • tatik

  Moim zdaniem tymi wszystkimi zamachami sterują “chłopcy w fartuszkach” za pomocą bandy kierowanej przez “rudego co nie wymawia r”, “siwego pijaka co nie lubi broni” i “blondyny co zakazuje broni”, a wszystko to po to, by ludzie w strachu o swoje bezpieczeństwo prosili się o niewolnictwo. Stąd podsycanie napływu imigrantów i robienie z Europy “inkubatora” terroryzmu, poprawność polityczna, pokojowa retoryka, pozbawianie potencjalnych ofiar terroryzmu swobód i możliwości obrony oraz krytyka poczynań Donalda Trumpa.

 • max-bit

  Po za tym uważam że najwyższy czas zdelegalizować samochody, a już na pewno ciężarówki !
  Samochody tylko do celów sportowych, kolekcjonerskich lub …. coś tam (coś się wymyśli).
  Podział na A, B C itd. …
  Ograniczenia w ilości Kuniów mechanicznych, pojemności zbiornika paliwa (te mocniejsze i z większym zbiornikiem to jako szczególnie nie bezpieczne)
  Acha tłumik w samochodzie też jako modyfikacja szczególnie nie bezpieczna (wyjaśnienie bez tłumika samochód słychać, z może cicho podjechać do tłumu)
  Przecież ostatnie wydarzenia sa JAWNYM przykładem że samochód to BROŃ bardzo niebezpieczna i łatwo dostępna !
  Ale by niemiaszkom to przykręciło śrubę 🙂

  Myślę i mówię całkiem poważnie że należało by takie maile wysyłać do jednej pani B.

  • JA

   Przestań pisać takie rzeczy bo ktoś “mądry i troskliwy” przeczyta i mi kolejną pasję zaczną ograniczać.

  • Krzysztof Jabłoński

   Jasne, pozwolenia na samochody. Ale samochód można ukraść. Więc żeby się nie dało ukraść, to zamiast kluczyka czytnik linii papilarnych. No, ale rękę można ukraść, więc żeby się nie dało tak łatwo oszukać odcinając właścicielowi rękę, to może lepiej chip pod skorą na czole?

   Ale to przecież nie rozwiązuje problemu – łeb też można obciąć. Najlepiej, żeby samochód miał lokalizator GPS – jak będzie wiadomo dokładnie gdzie jest i jak jedzie, to pan oficer dyżurny od razu dostanie powiadomienie, że samochód dziwnie się zachowuje. Nie będzie przekraczania prędkości, bo samochód sam będzie wiedział gdzie jest i jak szybko może maksymalnie tam jechać.

   Ale sprytny terrorysta i tak może kogoś potrącić nawet jadąc prawidłowo. Potrzebny jest system zapobiegający rozjeżdżaniu ludzi. Żeby system wiedział, kiedy samochód jest na torze kolizyjnym z człowiekiem i go mógł wyłączyć zdalnie.Trzeba, żeby każdy człowiek miał czip z lokalizatorem GPS, tak jak samochody. Jak będzie wiadomo gdzie co jest, to będzie można zapobiegać zamachom z użyciem samochodu.

   Ale co z narzędziami? Kluczem francuskim, czy krzesłem też można zrobić krzywdę. Trzeba żeby system wykrywał, kiedy człowiek jest agresywny – jak kogoś bije. Najlepiej, żeby system miał podgląd na to co się dzieje, żeby była jakaś kamera, mikrofon. No i paralizator, żeby system mógł nie tylko wykrywać agresywne zachowania, ale je od razu powstrzymywać. Wtedy będzie dobrze.

   Tylko co jak ktoś spróbuje się pozbyć tych wszystkich funkcji bezpieczeństwa. Przecież ktoś może sobie te czipy, kamery, mikrofony usunąć. Zrobi dziurę cyrklem, pęsetą wyciągnie. Musi być coś, żeby go powstrzymać. Na przykład śmierć. Śmierć by go zatrzymała, czyż to nie genialne? Wystarczy, żeby czip był niezbędny do życia. Niech będzie tak instalowany, że wyciągnięcie go powoduje śmierć człowieka – wszystko jedno jak, czy jakąś neurotoksyną, czy prądem, czy wyłączając ważne organy – przecież to zapobiegnie zamachom, prawda?

   A co jeśli ktoś nigdy nie miał czipa? Noworodkom można zaraz po urodzeniu zainstalować, to nie problem. Ale co jak ktoś przyjeżdża z zewnątrz? Trzeba tak zrobić, żeby nie ludzie bez czipa też nie mogli żyć, np. żeby nie mogli nic kupić, nigdzie wejść, niczego zrobić. No i systemy bezpieczeństwa powinny reagować na ludzi bez czipów, no nie? Od razu strzelać, no nie? Przecież jak są bez czipów to muszą być terroryści, więc trzeba do nich wtedy strzelać – dla naszego dobra.

   • Mozets

    Najlepszym zabezpieczeniem samochodu byłby w każdym bagażniku Wania z pepeszą. Putin podrzuci potrzebna ilość. Do Polski także.

 • Sebastian Frackowiak

  Szczęście w nieszczęściu dla posiadaczy broni, że ostatnie zamachy są realizowane za pomocą samochodów, inaczej już by resztki legalnej broni pozabierali.

 • Piotr Crusader89

  Hmm… Kilka dni temu oglądaliśmy desant.
  https://youtu.be/0FtErnJff58 – tu dla porównania od 1.02 – desant Wojska Polskiego
  I sytuacja sprzed kilku dni w Hiszpani https://youtu.be/o8rYqJLghdc

  Dlaczego wklejam te filmy? Ano dlatego że wielu nachodźców to wprawieni w bojach żołnierze nie sposób doliczyć się ilu z nich służyło dla ISIS lub brało udział w walkach pomiędzy plemionami na dalekim Afrykańskim stepie (sawannie)…