Zamach terrorystyczny w Barcelonie z użyciem samochodu, znowu nie było nikogo, kto mógłby agresorów powstrzymać

Terroryści poruszający się furgonetką wjechali w tłum w Barcelonie. Media podają, że na skutek ataku na Placu Katalońskim w Barcelonie co najmniej 13 osób zginęło. Służby bezpieczeństwa zamknęły stacje metra oraz sklepy w pobliżu miejsca wypadku. Uzbrojeni mężczyźni następnie weszli do restauracji. Agresorzy zabarykadowali się w tureckiej restauracji i wzięli zakładników.

Hiszpańska policja potwierdziła, że w Barcelonie doszło do ataku terrorystycznego. Uzbrojeni funkcjonariusze przeszukują pobliskie uliczki w poszukiwaniu sprawców zamachu. Służby bezpieczeństwa wzywają do opuszczenia miejsca zamachu na placu Katalońskim, proszą o nieużywanie telefonów komórkowych. W centrum Barcelony zamknięto stacje metra oraz sklepy.

Na razie nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za atak, ani jaki był motyw. Moim zdaniem nietrudno oczekiwać zaskoczenia i w krótkim czasie okaże się, że to islamiści.

O dalszych depeszach będę zawiadamiał.

Znowu zabrakło uzbrojonego, który jest na pierwszej linii zamachu. Czyli cywilnego praworządnego mieszkańca Barcelony. Z całą pewnością atak z użyciem samochodu nie jest łatwo powstrzymać. Jednak gdy się nie będzie próbowało, z całą pewnością zatrzymanie ataku się nie powiedzie. Metoda? Moim zdaniem całkiem niezła jest broń palna, oczywiście w rękach wytrenowanego obywatela.


Uzupełnienie 2017-08-17 20:33 (AP/PAP) Hiszpania/ Policja: w restauracji nie ma zamachowców ani zakładników

Katalońska policja zdementowała wcześniejsze informacje mediów o zamachowcach, którzy zabarykadowali się w restauracji w Barcelonie i wzięli zakładników.

“Nie ma nikogo w żadnej restauracji w Barcelonie. Aresztowaliśmy jedną osobę, którą uznajemy za terrorystę” – poinformowała na Twitterze katalońska policja.

O zatrzymaniu podejrzanego informowały wcześniej lokalne media. Nie wiadomo, czy aresztowany to Driss Oukabir, którego katalońska policja podejrzewa o wypożyczenie furgonetki, której użyto w ataku terrorystycznym.

Władze Katalonii wzywają mieszkańców miasta do pozostania w domach oraz unikania podczas trwania śledztwa podróży, które nie są konieczne. (PAP)


2017-08-17 20:50 (AP,Media/PAP)

Władze Katalonii: 13 zabitych, ponad 50 rannych w ataku terrorystycznym w Barcelonie

Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie – podały katalońskie władze.

“Możemy potwierdzić śmierć 13 osób i ponad 50 rannych” – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych katalońskiego rządu Joaquim Forn.

Policja ewakuowała sklepy oraz restauracje w rejonie ulicy La Rambla. Trwa poszukiwanie sprawcy. (PAP)


2017-08-17 20:51 (Reuters, Media/PAP)

Hiszpania/Media: jeden z zamachowców zginął w wymianie ognia

Jedna osoba podejrzana o udział w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie zginęła w wymianie ognia z policjantami – podał Reuters, powołując się na gazetę “La Vanguardia”.

Do wymiany ognia, jak podaje gazeta, doszło w mieście Sant Just Desvern, leżącym pod Barceloną.

Wcześniej katalońska policja poinformowała, że aresztowano jedną osobę podejrzaną o udział w zamachu. Nie wiadomo, ile osób było zamieszanych w przeprowadzenie czwartkowego ataku w Barcelonie.(PAP)


PAP jeszcze klei głupa, ale media międzynarodowe podają, że jeden z zamachowców to Marokańczyk. Cywilizowany, żaden tam dzikus. Na plażę chodził, psa miał, zdjęcia wstawiał na fejsika.


Państwo Islamskie przyznało się do zorganizowania zamachu w Barcelonie. Służby bezpieczeństwa poinformowały o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o udział w zamachu. Nie wiadomo, ilu zamachowców wzięło udział w ataku. Z kolei agencja Reutera podała, że jedna osoba podejrzana o udział w zamachu zginęła w wymianie ognia z policjantami. Jak informuje lokalna gazeta “La Vanguardia”, do strzelaniny doszło w leżącym pod Barceloną mieście Sant Just Desvern.

Głosy potępienia zamachu w Barcelonie napływają z całego świata. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potępili sprawców tego ataku i przekazali wyrazy współczucia ofiarom zamachu i ich rodzinom.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że Francja solidaryzuje się z Hiszpanią po zamachu w Barcelonie. “Straszliwy atak” potępiła też kanclerz Niemiec Angela Merkel. Premier Theresa May powiedziała, że W. Brytania łączy się z Hiszpanią w walce z terroryzmem. Z kolei prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że potępia zamach w Barcelonie, i zapewnił, że USA uczynią wszystko, by pomóc Hiszpanii. Bliskość z narodem hiszpańskim wyraził też papież Franciszek. (PAP)


17.08.2017, 23:30 Barcelona (Reuters/PAP) Hiszpania/13 osób zginęło, ponad 100 rannych w rezultacie zamachu
W rezultacie czwartkowego zamachu terrorystycznego w Barcelonie dotychczas potwierdzono śmierć 13 osób, ponad 100 osób zostało rannych – poinformował na konferencji prasowej Joquin Forn z ministerstwa spraw wewnętrznych regionalnego rządu Katalonii,
Zastrzegł on, że bilans ofiar może wzrosnąć. (PAP)

2017-08-17 23:49 (Reuters/PAP)

Hiszpania/Dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z zamachem

Policja hiszpańska poinformowała, że zatrzymano dwóch mężczyzn mających związek z czwartkowym zamachem terrorystycznym w Barcelonie, ale żaden z nich nie był kierowcą furgonetki, która wjechała w tłum przechodniów na popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas.

Jeden z aresztowanych jest Marokańczykiem a drugi pochodzi z Melilli, hiszpańskiej enklawy w Północnej Afryce.

Poinformowano też, że kierowca furgonetki opuścił pojazd i uciekł pieszo. Prawdopodobnie nie był uzbrojony.

Według policji czwartkowy zamach, w którym co najmniej 13 osób poniosło śmierć a ponad 100 zostało rannych, wydaje się powiązany z wcześniejszym wybuchem w domu mieszkalnym w Alcanar, w którym zginęła 1 osoba. (PAP)

Nie było nikogo kto byłby w stanie zatrzymać łobuza. Panika, strach. Nie wiem ilu było dzikusów w furgonetce, ale nie mogło ich być wielu. Zabili, wysiedli i odeszli, czy odszedł – bez znaczenia. Jakże Europejczycy są bezradni… Takie coś niewyobrażalne byłoby w miejscu w których żyją odważni ludzie, a nie są hodowani biorcy doznań. Szkoda słów.


2017-08-18 05:04 (Reuters/PAP)

Hiszpania/Po Barcelonie drugi atak terrorystyczny w Cambrils

W piątek nad ranem doszło do drugiego już, po masakrze w Barcelonie, ataku terrorystycznego w Hiszpanii. Od kul policji w nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło tam 5 napastników. 7 osób, w tym policjant zostało rannych.

Hiszpańskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że napastnicy, podobnie jak wcześniej w Barcelonie, wjechali furgonetką w grupę ludzi.

Pojazd przewrócił się a kiedy napastnicy wydostali się z pojazdu, zostali ostrzelani przez policję.

Napastnicy mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi, które policja zamierza zniszczyć przy pomocy kontrolowanych eksplozji.

Obecnie sytuacja w mieście, odległym o ok. 120 km na południowy zachód od Barcelony, jest pod kontrolą. Jednak służby bezpieczeństwa Katalonii wezwały mieszkańców Cambrils, do pozostawania w domach.

Według policji oba zamachy, w Cambrils i w Barcelonie, wydają się być ze sobą powiązane podobnie jak z wcześniejszym wybuchem w domu mieszkalnym w Alcanar, w którym zginęła 1 osoba.

W czwartek po południu co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachu z użyciem furgonetki na zatłoczonej ulicy w Barcelonie. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Kierowcy pojazdu nie udało się dotychczas zatrzymać.

Kierowca wjechał na promenadę popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas, w centrum miasta i jadąc zygzakiem taranował wszystkie osoby, które znalazły się na jego drodze. Później opuścił pojazd i uciekł pieszo.

Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Należąca do IS agencja prasowa Amaq poinformowała, że ataku dokonali “żołnierze Państwa Islamskiego”. Nie podano jednak żadnych szczegółów, ani dowodów tego twierdzenia.

Dotychczas zatrzymano dwóch mężczyzn mających związek z zamachem, ale okazało się, że żaden z nich nie był kierowcą furgonetki. Jeden z aresztowanych jest Marokańczykiem a drugi pochodzi z Melilli, hiszpańskiej enklawy w Północnej Afryce.

Według lokalnych władz wśród rannych w Barcelonie jest co najmniej 18 cudzoziemców.

Polskie MSZ poinformowało MSZ w czwartek wieczorem PAP, że dotychczas nie potwierdzono, aby wśród poszkodowanych w zamachu znajdowali się obywatele RP. Konsulat Generalny RP w Barcelonie jest w stałym kontakcie z centrum kryzysowym oraz policją i weryfikuje wszelkie informacje dotyczące poszkodowanych obywateli polskich. MSZ uruchomiło specjalną infolinię dla osób chcących uzyskać bliższe informacje: (22) 523 86 04. (PAP)


2017-08-18 07:17 (AP/PAP)

Hiszpania/ Rząd Katalonii: ataki w Barcelonie i Cambrils są powiązane

Autonomiczny rząd Katalonii poinformował w piątek, że udaremniony atak w miejscowości Cambrils nad Morzem Śródziemnym jest powiązany z wcześniejszym zamachem w Barcelonie, w którym zginęło co najmniej 13 osób.

Oba ataki przeprowadzono “według tego samego wzoru, jest między nimi związek” – powiedział regionalny minister spraw wewnętrznych Joaquin Forn w lokalnym radiu RAC1, nie precyzując, co dokładnie łączy oba zamachy.

Forn potwierdził, że kierowca furgonetki, który w czwartek po południu wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum w Barcelony, nie został dotąd schwytany. Sprawca zabił co najmniej 13 osób i ranił ponad 100. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

W piątek nad ranem w kurorcie Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od Barcelony, grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi i radiowóz, raniąc siedem osób – podały media. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. (PAP)


2017-08-18 14:07 (Reuters/PAP)

Hiszpania/ 130 rannych w zamachach w Katalonii

130 osób poniosło obrażenia w zamachach w Barcelonie i w kurorcie Cambrils nad Morzem Śródziemnym – poinformował w piątek rzecznik prasowy hiszpańskich służb ratowniczych. 17 osób jest w stanie krytycznym, a 30 w stanie ciężkim.

Hiszpańskie media podają, że wśród ofiar śmiertelnych i osób rannych znaleźli się obywatele 34 krajów: Austrii, Australii, Argentyny, Algierii, Maroka, Kolumbii, Egiptu, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Holandii, Hong Kongu, Wenezueli, Belgii, Peru, Rumunii, Irlandii, Węgier, Kuby, Grecji, Macedonii, Hondurasu, Mauretanii, Włoch, Dominikany, Wielkiej Brytanii, Pakistanu, Kanady, Ekwadoru, USA, Filipin, Kuwejtu, Turcji i Chin. (PAP)