MON podpisał w Kielcach umowę z PGZ na dostawę 53 tys. karabinków GROT (MSBS)

Umowę na dostawę 53 tys. karabinków Grot 5,56 mm podpisano na targach zbrojeniowych w Kielcach. 1000 sztuk nowej broni zostanie dostarczonych jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł, dostawy mają się zakończyć w roku 2020. Broń trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych.

Umowę na dostawę karabinków Grot C 16 FB-M1 zawarto między Polską Grupą Zbrojeniową SA, w skład której wchodzi Fabryka Broni “Łucznik”, a Jednostką Wojskową NIL jako gestorem, czyli zamawiającym. Pierwsza partia ok. tysiąca karabinków ma trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej jeszcze w tym roku.

Szef MON Antoni Macierewicz zapewnił we wtorek, że opracowany przez należącą do PGZ Fabrykę Broni karabinek z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej należy do najnowocześniejszych światowych konstrukcji, a jego niezawodność potwierdziły testy przeprowadzone przez Wojska Specjalne i WOT.

“Udało się to wszystko zrobić niebywale krótkim czasie” – powiedział Macierewicz. Dodał, że obecne wyzwania wymuszają skuteczność i tempo działania. “Nie mamy dzisiaj czasu na to, żeby kontrakty były negocjowane dziesiątkami lat. Chcę to, co się stało, postawić za wzór” – dodał.

“Postawiliśmy sobie za cel zrealizowanie tego kontraktu, dostarczenie wojsku tego karabinka i to zrealizowaliśmy” – powiedział prezes PGZ Błażej Wojnicz. Podkreślił, że karabinek opracowano zgodnie z najnowszymi światowymi trendami konstruowania broni strzeleckiej.

Prezes Fabryki Broni “Łucznik” Adam Suliga ocenił, że rozmowy związane z podpisaniem umowy były “bardzo intensywne”. “Chcę zapewnić, że Modułowy System Broni Strzeleckiej będzie systemem dobrym – wszyscy będą z niego zadowoleni. Będzie z niego korzystało Wojsko Polskie, wszystkie służby mundurowe w Polsce, będzie także sprzedawany na eksport i na rynek cywilny” – dodał Suliga. Podkreślił, że radomska fabryka się rozbudowuje i wkrótce zwiększy moce produkcyjne.

“Po kontrakcie na samoloty VIP-owskie, jest to największy kontrakt, jaki udało nam się podpisać” – mówił zaangażowany w prace nad kontaktem wiceminister obrony Michał Dworczyk. Dodał, że Grot “to innowacyjna konstrukcja, jedna z najnowocześniejszych na świecie”.

Wiceminister podkreślał zalety modułowej konstrukcji. “Niezwykłość polega na tym, że na bazie kilku wspólnych elementów, m.in. komory zamkowej, czy suwadła, można budować 10 rodzajów karabinka. Jest to w pełni polska konstrukcja, która pierwszy raz od ‘39 roku trafi na wyposażenie polskich sił zbrojnych – powiedział PAP Dworczyk.

Producent podkreślił, że podpisana na MSPO umowa to największy z kontraktów na dostawę broni strzeleckiej po 1989 r.

Karabinek Grot opracowany w ramach programu MSBS to kolejny typ broni strzeleckiej z tej rodziny – pierwsze otrzymał Batalion Reprezentacyjny WP – to zarazem pierwszy kontrakt na bojową wersję tej broni.

31 sierpnia w siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia podpisano umowę na dostawę 490 sztuk 5,56 karabinka reprezentacyjnego, noszącego wtedy jeszcze nazwę MSBS. Wartość tamtego kontraktu wynosi to ponad 5,5 mln zł brutto. Umowa ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2017r.

Jak podkreślają producent i wojsko, nie jest to wersja dotychczas używanej broni, lecz całkowicie nowa konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych dotychczas pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą, która ma upamiętniać gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

Poza dostawą karabinków umowa przewiduje też szkolenia i e-learning, wojsko będzie też przekazywać producentowi uwagi dotyczące pożądanych usprawnień i zmian. (PAP)

 

Wreszcie po wielu latach MSBS, a obecnie GROT, trafi do wojska. Cieszę się, bo obstawiam, że w ślad za tym pojawi się karabinek GROT w sprzedaży na rynku cywilnym. Moim zdaniem od tego momentu już nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby cywilni posiadacze broni palnej mogli także korzystać z tej broni.

Niemal 10 lat przygotowań wreszcie polska myśl techniczna praktycznie będzie wykorzystana. Moim zdaniem należy pochwalić za to ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, bo to za jego czasów sfinalizowano coś, co było jeszcze niedawno wprost było niewyobrażalne.

Na marginesie dodam, że rozmawiając z przedstawicielami Fabryki Broni w Radomiu usłyszałem, że pod koniec roku warto rozglądać się za pistoletem PR-15 RAGUN na rynku cywilnym…

Mam nadzieję, że w krótkim czasie będę mógł przekazać czytelnikom bloga kolejne informacje, bowiem na MSPO w Kielcach potwierdziłem moją chęć przyjazdu do Fabryki Broni “Łucznik” Radom, w celu przedstawienia pomysłów na promocję polskiej broni palnej na rynku cywilnym. O szczegółach będę zawiadamiał.

 • Pingback: Obiecująca premiera karabinów SKW z Zakładów Mechanicznych Tarnów | Andrzej Turczyn()

 • rethempthoor

  Panie Andrzeju jak uda się Panu rozkręcić cywilny rynek broni to kolejny karabin tym razem kalibru 308 powinien nazywać się “TUR” albo “TRYBUN” na cześć Andrzeja Turczyna propagatora strzelectwa. Życzę tego Panu z całego serca.

  • Krzysztof Jabłoński

   TUR to raczej do .338 pasuje 🙂

   • rethempthoor

    Faktycznie, ma Pan rację .308 TRYBUN i .338 TUR

 • Krzysztof Jabłoński

  Trochę poniżej 10k za sztukę dla wojska, to w sumie nie jest taka zła cena. Spodziewałem się raczej, że przyklepią jakieś 16k. Jeśli do tego wystarczy później dokupić lufę i ew. komorę zamkową, żeby mieć karabin wyborowy w .308 za powiedzmy te dodatkowe 6k, to już się robi bardzo dobra oferta.

  No i cywilny RAGUN przed końcem roku to świetna wiadomość.

 • Adam

  Jeśli cena na rynek cywilny będzie podobna, to może być mój następny nabytek kiedy stanie się dostępny. Mając do wyboru Radom Sport 5.56 w obecnej cenie i Grota w około dwa razy wyższej zdecydowałbym się na ten drugi, bo odpadną mi magazynki wymienne z AR-em, który już posiadam.

 • Robert N

  No wreszcie coś się ruszy!!!
  Swoją drogą czytałem też troszkę o kontrakcie na “Wirusy” i przyszła mi do głowy pewna analogia. Podobnie jak z bronią strzelecką (MSBS) do wojska trafi coś co nie zostało w żaden sposób zweryfikowane. Żadne pojazdy terenowe polskiej produkcji nie trafiają na rynek cywilny. Nikt nie zadbał przez lata (wymusił) np. przykład aby pojawiła się wersja cywilna Honkera. Rynek cywilny napędza zmiany bo jest bezlitosny. Coś co jest kiepskie …po prostu nie będzie kupowane, a specjaliści od zakupów z wojska mają jasny znak, że z danym produktem coś jest nie tak.

 • Apolinary Koniecpolski

  Brawo min. Macierewicz !

 • Andrzej Kacprzyk

  A może by tak do planowanej sieci strzelnic dołączyć obowiązkowo na wyposażenie MSBSa, Raguna oraz produkty ZMT Tarnów ! . To byłby dopiero hit! Już widzę kolejkę chętnych by postrzelać z nowej broni! Panie Andrzeju ma Pan następny pomysł do przedstawienia na spotkaniu w Radomiu.

 • Andrzej Kacprzyk

  Może by tak do planowanej sieci strzelnic dołączyć obowiązkowo na wyposażenie MSBSa , Raguna ,oraz produkty ZMT Tarnów!.Panie Andrzeju ma Pan gotowy pomysł na promocję polskiej broni na planowane spotkanie w Radomiu.

  • Fernir

   Też uważam, że na tych strzelnicach powinna być broń używana przez polską armię i OT albo do nich wprowadzana.

   • Qba
    • Adam

     Jasne , kilkadziesiąt wad – a ile ich jest wymienionych w tym artykule (jak już słychać z wielu źródeł inspirowanym przez producenta BREN-a, czyli Ceską Zbrojovkę) ? Poza tym to do czego się przyczepili ma ZEROWĄ wartość merytoryczną – nie ma informacji ani o tym kiedy wypada (podczas jakiej czynności), ani przy jakiej nastawie. Jeśli wada występuje faktycznie to należy dopracować kołek zatrzasku regulatora gazowego [3] i jego sprężynę [4] bo tu prawdopodobnie tkwi problem.
     https://uploads.disquscdn.com/images/ba88aad628d9d41229f0a49de8745363b631b66ce69f69d52de361200e6b1996.jpg

     Lepiej poczytaj o MSBS na ForumBron, tam piszą o faktycznych wadach i o tym jak możnaby je wyeliminować. Na przykład o pracy spustu w niektórych egzemplarzach, która to wada wygląda jak problemy z nieodpowiednim dobraniem masy bezwładnościowej w buforze AR-a. W przypadku MSBS byłyby to “bezwładniki urządzenia przeciwodskokowego” [1]
     https://uploads.disquscdn.com/images/cb6219010952426469edff5c24bae03b5655157494d3f19ee24695ec9c14a151.jpg

     Zapomnij o popularnych portalach internetowych jako wiarygodnym źródle informacji o broni – ich zadaniem jest zarabianie na reklamach i ilości kliknięć, która im rośnie jak mogą się pochwalić jakąś sensacją. Jak jej nie ma to ją tworzą, tak jak w przypadku artykułu na który się powołujesz. A w świecie realnym tak ma właśnie być, że w czasie testów wychodzą wady i są eliminowane. Te wspomniane powyżej nie powinny być trudne do poprawienia – jak widać na rysunkach elementy potencjalnie odpowiedzialne są generalnie rzecz biorąc “proste jak konstrukcja cepa”.

     Nie siej czarnego PR-u, tylko sobie doczytaj zanim wkleisz następny komentarz.

     • Qba
     • Adam

      Czy mógłbyś wskazać w którym to miejscu zamek na załączonym obrazku jest spawany ?

     • Qba

      Tam gdzie są widoczne spawy.

     • Adam

      Szanowny kolego, nie znasz budowy broni i chcesz o niej dyskutować. Spawy widoczne są na suwadle, a zamek to ta część z ryglami wystająca z prawej strony.

      Spawy na suwadle wzięły się stąd, że suwadło składa się z dwóch części, które w ten właśnie sposób zostały ze sobą połączone. Popatrz jeszcze raz na drugi rysunek zamieszczony przeze mnie – widać na nim wyraźnie, że te dwa elementy suwadła nie stanowią jednolitej bryły (swoją drogą ciekaw jestem czy ich spawanie to rozwiązanie docelowe, bo suwadło na zdjęciu to jeden z prototypów sądząc po oznaczeniach)

      Powtarzam pytanie ponownie i proszę o poprawną odpowiedź – w którym miejscu na załączonym obrazku zamek jest spawany ?

     • Qba

      Chodzi o suwadło

 • Erorch

  10tys./sztuka to troszkę sporo jak na taki kontrakt. US płaci 1/4 tego za M4 i to w nawet mniejszych zleceniach.

 • Robert N

  Dla zainteresowanych. Oglądałem różne relacje z targów. Prezes FB obiecał Raguna in Grota na cywilnym rynku w przyszłym roku.

 • Pingback: WOT: jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą na DRAGONIE. Także o tym jaki pozytywny wpływ ma uzbrajanie WOT na cywilny rynek broni palnej | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Walka z polską zbrojeniówką, min. karabinkami GROT, a gdyby pójść dalej tym tropem... | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu przyjmie 100 nowych pracowników i co moim zdaniem z tego wynika | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Dzięki kontraktowi z MON Fabryka Broni "Łucznik" Radom zwiększa moce produkcyjne jest nadzieja, że skorzystają na tym również cywilni posiadacze broni | Andrzej Turczyn()