Atak nożownika w galerii handlowej w Stalowej Woli, mordercę ujęli klienci galerii

10 osób zostało poszkodowanych w wyniku ataku nożownika, do którego doszło w piątek po południu w Stalowej Woli. Jedna z ofiar, 50-letnia kobieta, zmarła w szpitalu. Stan dwóch osób określany jest jako krytyczny – mówiła w piątek wieczorem wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Policja zapewnia, że nic nie wskazuje na to, aby był to atak terrorystyczny lub wynikał z pobudek ideologicznych. Podała też, że mężczyzna leczył się psychiatrycznie. Podczas przeszukania w jego domu znaleziono dokumentację medyczną.

Nożownik to 27-letni mieszkaniec Stalowej Woli. W piątek ok. godz. 15 zaatakował klientów galerii handlowej przy ul. Chopina w Stalowej Woli.

W wyniku jego ataku poszkodowanych zostało 10 osób, w tych siedem ciężko, z których jedna zmarła – poinformowała wojewoda w Rzeszowie. Dodała, że pozostałe trzy osoby odniosły lekkie obrażenia, w tym jedna bardzo lekkie, niezagrażające jej życiu.

Ofiary to sześć kobiet i czterech mężczyzn – w wieku od 18 do 50 lat. Leniart podała, że ofiary były przypadkowe, a napastnik zadawał im rany głównie w klatkę piersiową i głowę. Wieczorem dodała, że cztery ranne osoby są operowane, stan dwóch z nich określany jest jako krytyczny.

Komendant Pobuta poinformował, że nożownik został ujęty przez klientów galerii i przekazany policji. Mężczyzna był trzeźwy i dotychczas nie był notowany. Jak podkreślił, klienci galerii bardzo szybko zareagowali na zdarzenie; policja dostała osiem zgłoszeń już kilkanaście minut po godz. 15.

Jak mówił dziennikarzom komendant Pobuta, zatrzymany mężczyzna nie potrafił powiedzieć, dlaczego tak się zachował. Dodał, że kontakt z 27-latkiem jest bardzo utrudniony. “Myślę, że ten człowiek jest w stanie depresji i stąd jego działania. Mówił, że jest w trudnej sytuacji, że to jest dla niego ciężki dzień” – dodał. (PAP)


 

Po raz kolejny nieprawdziwe okazały się słowa pana wiceministra Jarosława Zielińskiego “za bezpieczeństwo obywateli odpowiada Państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko Państwo i stosowne służby, które to Państwo – Służby Państwowe, które to państwo powołuje”? Znowu służb nie było na miejscu, obywatele sami musieli zadbać o swoje bezpieczeństwo samodzielnie. Jak na bezbronnych Polaków udało się się to całkiem dobrze. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby histeryczny strach polityków przed Polakami, a właściwie przed tymi z nas, którzy chcieliby posiadać broń palną. Gdyby ktoś zaatakowany w tej galerii, albo świadek zdarzenia, był uzbrojony wówczas mielibyśmy mniej pokrzywdzonych. Nie chcę pisać, że tylu pokrzywdzonych to wina polityków. Pewne jest to, że bezbronność Polaków w takich sytuacjach to wasza odpowiedzialność, politycy. Krew tych osób świadczy przeciwko wam. Oczywiście nie stawiam jakiegokolwiek zarzutu Policji. Ten akapit ma pokazać jak bardzo nieprawdziwe są słowa o bezpieczeństwie, które wygłosił pan Zieliński. Dla ludzi trzeźwo myślących o bezpieczeństwie innych oczywiste jest, że nie da się postawić policjanta przy każdym obywatelu i za indywidualne bezpieczeństwo odpowiada osobiście każdy sam.

Sprawa kolejna, to reakcja klientów galerii. Po raz nieskończony+1 okazuje się, że pierwszą linią obrony w razie tego rodzaju ataków jest obywatel, Polak, przechodzień, świadek zdarzenia. Tak było jest i będzie, nawet wówczas gdy już politycy postanowią wprowadzić totalitarną kontrolę każdego, na każdym kroku aby dbać o nasze bezpieczeństwo.

Wnioski są takie aby nie słuchać tego co o bezpieczeństwie mówią politycy, a w szczególności pan wiceminister Zieliński. Własne życie i zdrowie to zbyt poważna sprawa aby polegać na cudzych słowach. Nie można wierzyć w omnipotencję państwa, o bezpieczeństwo swoje i bliskich trzeba troszczyć się osobiście. Policja ściga przestępców, policja odstrasza przestępców, ale policja nie broni w czasie i miejscu ataku. Trzeba być uważanym, trzeba obserwować własne otoczenie, trzeba starać się nabywać umiejętności obrony, trzeba zdobywać narzędzia zapewniające bezpieczeństwo własne. Zachęcam wszystkich do zainteresowania się posiadaniem broni palnej. Broń jak sama nazwa wskazuje służy bo bronienia się. W Polsce można uzyskać np. pozwolenie na posiadanie broni palnej w celu sportowym czy kolekcjonerskim, która także może być wykorzystana do obrony koniecznej.

Poniżej kilka sentencji, które czasami więcej mówią niż całe artykuły.

Uzupełnienie. Poniżej filmik z sieci, dokumentujący ujęcie mordercy – nożownika:

 • KBPol

  Czy są jakieś ograniczenia prawne w wykorzystaniu tych jak i innych grafik ROMB? Czy w materiałach komercyjnych lub quasi komercyjnych można je zamieścić, oczywiście w całości, pozostawiając znak ROMB ?

 • AndrzejW

  A ja mam pytanie do pp. ministrów Błaszczaka i Zielińskiego: skoro jest tak bezpiecznie w kraju to dlaczebo mieszkańcy miast, właściciele posesji muszą… znaczy…. tak ochoczo opłacają się agencjom ochrony typu Solid i inne Kruki…
  Praktycznie na każdym kroku widać na płocie taką tabliczkę reklamową.
  W tym kraju zamiast płacic za broń do ochrony miru domowego płacimy za “ochronę” raz w podatkach, a potem i mafiom ochroniarskim.
  Może min. Zieliński, albo jego koledzy (podwładni) mają w tym jakieś udziały?
  Warto sprawdzić ten wątek.

  • Tomcat

   Straszny jest ten 30-50zł haracz za ochrone w mafijnej firmie ochroniarskiej… Po ostatnich szalonych podwyżkch najnizszej krajowej kiedy firmy ochroniarskie podniosly abonamenty o 7-10 zł klienci byli zmuszeni chleb od ust dzieciom odejmowac…
   A dlaczego tak namietnie placa ten “haracz”, bo maja wieksze znizki w ubezpieczeniu niz płacą abonamentu…
   A patrzac na druga strone linie frontu… zgadza się mają w tym interes bo wiekszosc wlascicieli, prezesów, szefow i założycieli tych firm to byli panowie z resortu. Ale dorabiaja się na klientach tylko na źle opłacanych pracownikach. Wobec których klienci mają wymagania co najmniej jak wobec najemnikow P.M.C.

   • Krzysztof Jabłoński

    Mojemu znajomemu firma ochroniarska NN proponowała swoje usługi. Odmówił, bo spokojna okolica, nic się nie dzieje, sąsiedzi w wieku mocno zaawansowanym, żadnej młodzieży. Tydzień później ktoś w nocy ukradł mu samochód (stary gruchot). Znaleziony kilkanaście kilometrów dalej pod lasem spalony.

    Być może zbieg okoliczności, ale z takich właśnie historii bierze się renoma “mafii ochroniarskich”.

   • AndrzejW

    Ten sarkazm jest niepotrzebny.
    Jaki abonament, taka usługa.
    Jaka płaca tacy pracownicy takich agencji…

 • Marcin Kaczmarczyk

  Państwo tak odpowiada za spokój że panuje spokój cmentarny.

 • KBPol

  Wczoraj poniższy komentarz został zdjęty po kwadransie (Rozmowa o broni na antenie radia Plus). Oznaczone jako spam. Dzisiaj również. Wstawiam więc po raz kolejny, może bez linka pozostanie.

  “Tylko w ostatnim tygodniu na terenie Poznania doszło do dwóch ataków o charakterze rasistowskim. Władze miasta i policja apelują do mieszkańców o reagowanie w takich sytuacjach.”

  Źródło: epoznan pl, 20 października

  Państwo polskie od kilkudziesięciu lat traktuje prawie cały naród a priori, w zależności od potrzeb, jak niewolników, jak dzieci, jak psychopatów, jak złodziei, czego najlepszym przejawem jest nieufność wobec uzbrojonego praworządnego obywatela. Padają argumenty, że od zapewnienia bezpieczeństwa są przecież służby. “Napadną cię? Zadzwoń.” Ale jednocześnie to samo państwo (i służby) chce teraz aby ci sami “nieodpowiedzialni” w swoim własnym domu obywatele reagowali na przypadki łamania prawa w przestrzeni publicznej, przypadki które ich bezpośrednio nie dotyczą!?! ZA KOGO WY NAS MACIE?! Od zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce, również obcokrajowcom, są przecież policjanci! I jeszcze kilka innych “służb”. Prawda panowie i panie u władzy!? Niech więc napadnięci obcokrajowcy zadzwonią sobie na policję! Tak nas, Polaków, od pokoleń “wychowujecie”, a raczej tresujecie. Więc nie dziwcie się, że Polacy traktowani od pokoleń jako jednostki “nieodpowiedzialne”, zachowują się tak jak się właśnie zachowują, czyli najczęściej biernie!

  • Krzysztof Jabłoński

   Ten epoznan to jakieś zagłębie trolli. Jak się popatrzy na komentarze, to jest makabra. Skąd się bierze takie coś?

  • Starypryk

   Ale trzeba przypomnieć że my nadal żyjemy w realiach prawa z roku 44 i to trwa w każdym aspekcie,tu się nic nie zmieniło ,no nazwy ,maglujemy to już setki razy .
   Oni nas mają za takich jakimi wedle ich wyobrażeń mamy być i ….tak jest i “wszyscy” to akceptują , to co jedni uważają za ograniczenia swobód obywatelskich inni, razem ze wszelkimi możliwymi medialnymi szczekaczkami,natychmiast zmieszają to z błotem ,to też mamy wymaglowane tak?
   Być może ten okres przejściowy bo tak to chyba trzeba nazwać ,w pesymistycznym spojrzeniu będzie trwał dłużej niż okupacja komuny ,no bo niby jej nie ma, a jednak trwa ,wmentalności ,prawie i bezprawiu w koncu konstytucja to śmieć ,większośc praw to twory z tamtej epoki,znaczy się z tej epoki ale w 100% w duchu tamtej .

 • Krzysztof Jabłoński

  A jakby ktoś go zastrzelił, ciekawe co by gadzinowa prasa napisała. “Patriota zastrzelił chorego, bo ten biegał po centrum handlowym”.

 • Kamil Nagrodzki

  Niestety wiceminister Jarosław Zieliński rozpoczynał karierę w edukacji.jako nauczyciel.
  Sądząc po jego wykształceniu to musiał być nauczycielem języka polskiego.
  Kończył jako kurator oświaty w Suwałkach..
  Na prawdę nie wiem jak skomentować to, że Pan wiceminister odpowiada za bezpieczeństwo Polaków…

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Zieli%C5%84ski_(polityk)

 • el_koyoto

  Napisałem na facebooku do posłów ze swojego okręgu wyborczego teks :

  Z uwagi, że Pan jest z mojego
  okręgu wyborczego pozwolę sobie tutaj, w odniesieniu do zdarzenia, które miało
  miejsce w piątek, w galerii handlowej ViVO, jako Obywatel Rzeczypospolitej
  Polskiej, domagać się, aby w ustawie o broni i amunicji wprowadzić, że
  posiadanie noży powinno być tylko na pozwolenie. WSZYSTKICH NOŻY! Zachodzi
  pytanie, jak obecnych zweryfikować posiadaczy noży? Proponuję, aby byli poddani
  obowiązkowym badaniom psychiatrycznym. To co stało się w Stalowej Woli, to jest
  zagrożenie, które nas Polaków dotyczy. To się już dzieje na ternie naszego
  kraju i nie powinno być lekceważone. 10 osób zaatakowanych przez napastnika z
  nożem. Jedna już nie żyje inne walczą o życie. Mam rodzinę, stąd ta troska o
  bezpieczeństwo najbliższych. Kto da gwarancję, że w galerii handlowej
  Piastów, Gwarna, Ferio, Gwiezdna nie dojdzie do takiego ataku? Może zakaz
  ustawowy? Jakie jest Pan zdanie, Panie Pośle? Jedną gwarancję dał już
  wiceminister Jarosław Zieliński: https://www.youtube.com/watch?v=Tg4pEHJi7Mk&feature=youtu.be

  “za bezpieczeństwo obywateli
  odpowiada Państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko Państwo i
  stosowne służby, które to Państwo – Służby Państwowe, które to państwo
  powołuje”. Ile warte są te słowa? Może dobrze było by
  zmienić prawo obywatela do obrony? Obrony siebie, rodziny, najbliższych?

  Robert Kropiwnicki wykasował go dwa razy. Jeszcze nie sprawdziłem jak inni.

 • PK

  A ja chciał bym pogratulować ludziom, którzy biorąc sprawy w swoje ręce powstrzymali napastnika. Brawo! Tak należy postępować.

 • Arkadius Brand

  Do kiedy można robić pozwolenie na bron sportowa, kupić M16 czy AR-15 z normalnym magazynkiem a nie na 10 naboi? Jest jakaś data graniczna? Pytanie jeszcze, czy jeśli nowe prawo wejdzie w życie, trzeba oddać magazynki na 30 naboi?

 • Pingback: Minister Mariusz Błaszczak: "Bezpieczeństwo zapewniają służby państwowe, one są bardzo profesjonalne" | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Minister Zbigniew Ziobro uhonorował obywateli, którzy powstrzymali atak nożownika w Stalowej Woli | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Ofiara nożownika ze Stalowej Woli potrzebuje pomocy, zrzućmy się Polacy! | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Podinsp. Zięba z KGP: obywatel z pozwoleniem na broń jako obrońca podczas ataku aktywnego strzelca jest zdyskwalifikowany - na szczęście fakty mówią coś zupełnie innego | Andrzej Turczyn()