Przekazanie karabinków „GROT” dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Pierwsza partia karabinków Grot trafia w ręce żołnierzy – poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, który wziął udział w uroczystości przekazania pierwszych sztuk nowej broni żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił wielkość zamówienia i polską konstrukcję broni.

“Pierwsza partia broni karabinu Grot przechodzi w ręce żołnierzy liniowych, w ręce żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej” – mówił minister, przypominając, że nowy karabinek z czasem ma trafić także do Wojsk Specjalnych, a następnie do pozostałych wojsk operacyjnych.

Podkreślił, że to największe „od wielu dziesiątków lat” zamówienie złożone w radomskiej fabryce broni Łucznik – opiewa ono na ponad 53 tys. karabinków za ok. pół miliarda złotych, z czego tysiąc sztuk ma zostać dostarczonych przed końcem bieżącego roku. Minister dodał, że jest to broń “zaprojektowana i wytworzona od samego początku do końca w polskiej fabryce”.

Pierwsze karabinki przedstawicielom WOT symbolicznie przekazali weterani AK płk Jerzy Majkowski ps. Czarny i mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj.

“Wtedy, gdy wy walczyliście, broń była dla was czymś wymarzonym, musieliście ją zdobywać na wrogu, ciągle jej nie było, ciągle o niej marzyliście” – zwrócił się szef MON do weteranów II wojny światowej.

“Dzisiaj są wspaniałe fabryki, są znakomici inżynierowie, są media, a jednak, aby ta broń mogła dotrzeć do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować decyzje nadzwyczajne. Trudo jest to sobie wyobrazić, trudno to wręcz opisać” – mówił Macierewicz. Zaznaczył, że jako minister musiał zmieniać zarządzenia, “musiał być przełamywany opór urzędników, opór lobby, ba – kampania defamacyjna płynąca ze strony różnorodnych mediów”.

Zapewnił, że “cały wysiłek MON, cały wysiłek polskiego przemysłu i polskiego rządu nakierowany jest na to, żeby polska armia była wyposażona w polski sprzęt”.

“Jestem najgłębiej przekonany, że przyjdzie wreszcie taki czas, że polskie media będą sprzyjały polskiemu przemysłowi, będą wspierały przebudowę i wzmacnianie polskiej armii” – dodał Macierewicz. Po uroczystości podszedł do dziennikarzy i dziękował “za przedstawianie tego, co w polskiej armii jest naprawdę dobre, i przełamywanie tych barier, które dotychczas uniemożliwiały polskiej armii być wyposażonym w najlepszą broń”.

Prezes PGZ, do której należy Łucznik, Błażej Wojnicz zwracał uwagę na determinację kierownictwa MON, dzięki której nowy karabinek wchodzi na uzbrojenie, podkreślał też współpracę przemysłu z WAT.

Rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak porównując dotychczasowa broń z Grotem, powiedział PAP, że karabinek Beryl jako rozwinięcia KBK, który był modyfikacji karabinka Kałasznikowa, “to konstrukcja, której potencjał rozwojowy się wyczerpał”.

“Żeby rozebrać do czyszczenia Beryla musimy zdemontować szynę Picatinny, do której montujemy przyrządy optyczne, latarki i inne dodatki”. To – jak dodał – po ponownym zmontowaniu wymaga przystrzelania broni i regulacji przyrządów celowniczych. “Grot jako karabinek modułowy nie wymaga zdejmowania przyrządów celowniczych przy rozbieraniu broni, są one montowane na jednym z modułów” – zaznaczył Pietrzak.

Zwrócił uwagę, że Grot pozwala na montowanie kilu rodzajów luf, co m.in. ułatwia szkolenie. Dodał, że “dla tych, który używali Beryla i nauczyli się celować przez muszkę i szczerbinkę, trudnością będzie przestawienie się na celownik przezierny. W tych brygadach WOT, gdzie żołnierze zaczną od tej broni, i nie mają takich przyzwyczajeń, nie będzie to problemem”. “Docelowo ta broń będzie zastępowała u nas karabinki Beryl, które będą przekazywane wojskom operacyjnym już pod koniec przyszłego roku – zapowiedział podpułkownik.

Umowę na dostawę karabinków Grot C 16 FB-M1 zawarto na początku września na kieleckich targach zbrojeniowych. Pierwsza partia ok. tysiąca karabinków ma trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej jeszcze w tym roku, na przyszły są przewidziane dostawy ponad 10 tysięcy. Poza dostawą karabinków umowa przewiduje też szkolenia, e-learning i uwzględnianie przez producenta uwag wojska dotyczących pożądanych usprawnień i zmian.

Karabinek został opracowany w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Jak podkreślał producent i wojsko, nie jest to kolejna wersja dotychczas używanej broni, lecz całkowicie nowa konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych dotychczas pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

W połowie listopada Fabryka broni poinformowała, że zakończyły się państwowe badania kwalifikacyjne karabinka Grot i jego wyposażenia. Broń została poddana badaniom i zaaprobowana przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.(PAP)

Posłuchajcie przemówienia pana ministra. Warto!

Jest dobrze im szybciej ruszy pełną parą produkcja karabinków Grot, tym jest większa nadzieja na to, że trafią na rynek cywilny. Zaświadczenie ja już mam, czekam na możliwość zakupu.

Pan minister widzę dba o ceremoniał. Tak sobie myślę, że dobrze by to było, gdyby żołnierz WOT mógł taki karabin do domu zabierać po szkoleniu, a po zakończonej służbie w WOT, aby mógł zachować go na własność. Może być nawet przerobiony na samopowtarzalny. Taka mi się marzy w Polsce reguła dotycząca służby w WOT.

Co o tym myślicie? Wiem, że byłoby jak w Szwajcarii, ale dlaczego ma nie być. Czy my gorsi od Szwajcarów, czy nam broń mniej jest potrzebna? Zdecydowanie nie jesteśmy od nikogo gorsi, niczego nam nie brakuje, w porównaniu do innych narodów. Brakuje nam tylko polityków, którzy nie będą wyznawcami socjalistycznych antywartości, a odważnymi ludźmi myślącymi po polsku.

 • KBPol

  “Jestem najgłębiej przekonany, że przyjdzie wreszcie taki czas, że polskie media będą sprzyjały polskiemu przemysłowi, będą wspierały przebudowę i wzmacnianie polskiej armii” – dodał Macierewicz.

  Ja natomiast chciałbym napisać, że:

  “Jestem najgłębiej przekonany, że przyjdzie wreszcie taki czas, że polskie władze [obecne – PiS] będą ufały Polakom, czego przejawem będzie m.in. możliwość posiadania broni palnej w szerszym zakresie, na rozsądnych i równych dla wszystkich obywateli warunkach”

  ale niestety bliższe prawdy byłoby gdybym zaczął powyższe słowami: “Straciłem już praktycznie nadzieję, że…”

  • Andrzej Turczyn

   Prawda

   • ktosiu_1
    • Jan Kowalski

     Może by tak przesłać ten cajtung naczelnikowi i panom ministrom ciekawe jaki byłby efekt?
     Dobre, pokazywać ich prawdziwe oblicze o przepraszam mordę.

    • max-bit

     ….i właśnie dlatego oni powinni być wyłapani i odpowiadać za zdradę bo jak to inaczej nazwać ?
     Ende.

 • Bartosz Alchimowicz

  Bardzo dobra informacja. W końcu nowoczesny karabin w wojsku.
  Mam pytanie do kolegów – czy ktoś może orientuje się czy grot trafi na rynek cywilny? Jeżeli nie będzie większych wad to będzie to bardzo interesująca broń (pod warunkiem ludzkiej ceny oczywiście:)).

  • KBPol

   A po co im wchodzić w rynek cywilny jak mają teraz zamówienia hurtowe od MON-u? Dzisiaj poseł Marek Jakubiak (były żołnierz zawodowy) w Porannej rozmowie RMF powiedział, co następuje:

   “…kupowanie karabinków, które jak ja obliczyłem z mocami produkcyjnymi około 15 lat się będzie produkowało te 53 tysiące karabinków…”

   http://fakty.interia.pl/polska/news-pawel-kukiz-zlozy-zawiadomienie-do-prokuratury-na-adriana-za,nId,2472102 (5 minuta nagrania)

   • Hellmug von Wmordke

    Jakubiak opowiada kocopoły, podobnie jak cały zarząd Kukiz’15 od jakiegoś czasu.

  • Hellmug von Wmordke

   Naprawdę tak ciężko spędzić 2 minuty w google? Cywilne będą w II kwartale 2018 roku, prezes FB publicznie zadeklarował. Ale prawdopodobnie cena będzie z kosmosu 🙂

   • Krzysztof Jabłoński

    Słyszałem plotkę (info z drugiej ręki), że cena na rynku cywilnym ma nie przekroczyć 8000 PLN za goły karabin.

    • max-bit

     8k PLN
     No właśnie
     To chyba ciut za dużo
     Na naszym rynku cywilnym powinno to być po max 4kPLN a ni PLN więcej

     • Krzysztof Jabłoński

      4kPLN za nowoczesny karabin? Zależy kto czego wymaga i co komu leży.

      WBP Jack AK kosztuje 3 kPLN i znam zadowolonego użytkownika.

      Saiga AK 7.62×39, czyli zgrubsza trochę unowocześnione AK pomalowane na czarno i sprowadzone “od ruskich” kosztuje już 4.2~4.9 kPLN.

      Karabinki (ponoć przyzwoite, ale zupełnie przeciętne) Stag Arms .223 zaczynają się od 4.5 kPLN za egzemplarz z plastikowymi ‘iron sights’. Jak ktoś chce sobie “popykać”, to są spoko, ale jak punkty zaczynają co do sztuki mieć znaczenie, to się okazuje, że jednak ciężki i się szybko łapy męczą.

      Daniel Defense .223 startuje od 9k PLN za sam karabinek bez niczego. Trzymałem w rękach i wiem, że “chcę to”. Niestety chcę też jeść, więc DDM4V11 musi poczekać.

      Nie miałem GROTa w rękach, nie wiem jak leży, jak się obsługuje, rozbiera, czyści. 8k to dużo, ale dobry karabin nie będzie kosztował mało. Jeśli GROT będzie dobry to moim zdaniem za 8k pójdzie. Wiadomo, że za 4k by poszedł dużo lepiej, ale to i tak byłby spory progres w stosunku do VISa za 11k. Niestety nie do końca ufam w te zapewnienia. Chciałbym się mylić.

 • Janusz Wilk

  A wycofywane karabinki po przerobieniu na wersje nie samoczynne powinny trafić do chętnych w przyzwoitych cenach. Ale w tenkraju to mało prawdopodobne.
  Nawet jak wojskowy karabin ma 20 lat to wystrzelono z niego 2000 szt amunicji więc to prawie nówka. Szkoda przetapiać.

  • Wojciech Wojciechowski

   A Kolega to myśli że mój AKMS skąd się u mnie w domu wziął ? Rok produkcji 1984, Radom. W roku 2016 trafił pod moją strzechę. Nie patrzyłbym na to aż tak pesymistycznie, że od razu do karabiny w Polsce idą do przetopienia 😉

  • Krys53

   wczoraj odebrałem z Kamiennej Góry Tantala (rocznik 1990), mam AKM z 67r, RAKa z 1970, SKS to wszystko z wojskowych magazynów, oczywiście semi-auto.
   Jak chcesz kupić to polecam Gun-Dealer Kamienna Góra ma i będzie miał kupę po wojskowej bp, do tego w porządku gość…

 • Git

  A gdzie rogatywki ? Znowu te paskudne brązowe berety wróciły !

  • Hellmug von Wmordke

   Ogarnij się człowieku, rogatywki to miała i nadal ma kadra OT, przynajmniej na razie. A żadne “brązowe” berety nie wróciły. Część OT ma już nowe, oliwkowe tłoczone, tak jak przy tej uroczystości, a część jeszcze stare bordowe.

   • Git

    Widzę, że trafił się nam prawdziwy “internetowy szeryf” !

 • max-bit

  Powinna trafić do sklepów… bez dwóch zadań.
  Jak widzę tych dziadziusiów którzy widać mają nadzieję na lepszą przyszłość … jeszcze…. to się serce łamie ….