Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA Gen. Dunford: Rosja jest największym zagrożeniem dla Europy

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford podkreślił w Brukseli, że wystarczy spojrzeć na najnowszą historię Rosji i jej inwestycje militarne, by zrozumieć, że kraj ten jest zagrożeniem dla Europy i nie tylko.

Wypowiedź gen. Dunforda, który przybył do Brukseli na obrady Komitetu Wojskowego NATO, relacjonuje na swym portalu resort obrony USA.

Dunford oświadczył, że Rosja jest największym zagrożeniem na kontynencie europejskim i zaakcentował, że NATO podejmuje działania odstraszające, uwzględniając rosyjski program modernizacji sił zbrojnych.

Generał wskazał, że Rosja modernizuje swój potencjał nuklearny, flotę wojenną, opracowuje nowe środki prowadzenia wojny cybernetycznej i elektronicznej. Podkreślił, że w minionej dekadzie w jakimś stopniu zmodernizowane zostały całe rosyjskie siły zbrojne.

Wyraził przekonanie, że Rosja „użyje tego potencjału”. Przypomniał w tym kontekście o działaniach Rosji w Gruzji w 2008 roku oraz aneksję Krymu w 2014 roku.

Dunford podkreślił, że państwa mają prawo do samoobrony, do tego, by nie były atakowane przez inne kraje. Wskazał, że dotyczy to także sytuacji, kiedy atak jest „kombinacją niekonwencjonalnych operacji, operacji informacyjnych, cybernetycznych, przymusu ekonomicznego i wpływu politycznego”. „W dalszym ciągu jest to naruszeniem suwerenności” – zaakcentował.

Generał przypomniał reakcję NATO na aneksję Krymu, wskazując m.in. na udział sił USA. Podkreślił, że obecnie uwaga koncentruje się na zwiększeniu natowskiego potencjału odstraszania na rzecz europejskiego bezpieczeństwa oraz zaznaczył, że kierunek działań USA w Europie jest zgodny ze strategią bezpieczeństwa narodowego w odniesieniu do Rosji. (PAP)


 

W czasie gdy mamy za sąsiada tak agresywne i niebezpieczne państwo jakim jest Rosja, traci Polska szefa MON, który jest człowiekiem wybitnym i jednoznacznie nastawionym na sojusz z najpotężniejszym państwem świata – Stanami Zjednoczonymi. Antoni Macierewicz dokładnie tak samo jak generał Joseph Dunford diagnozował Rosję.

Szef Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński w felietonie w Gazecie Polskiej Codziennie pisze mocne słowa:

Członkowie Klubów „Gazety Polskiej” i sympatycy Strefy Wolnego Słowa przyjęli z niedowierzaniem wiadomość o zdymisjonowaniu ministra Antoniego Macierewicza. W grudniu, w czasie największej medialnej nagonki na szefa MON‑u, kluby „GP” zorganizowały w Spale spotkanie będące spontanicznym poparciem dla człowieka, który całe swoje życie poświęcił Polsce. Pomimo krótkiego terminu zgłoszeń chęć spotkania z ministrem wyraziło ponad tysiąc osób. Przyjechali, żeby nikomu nie przyszło do głowy odwołać człowieka gwarantującego bezpieczeństwo Polski. Niestety, ci, którzy zdecydowali o odwołaniu ministra Macierewicza, mają za nic głosy ludzi gotowych oddać wszystko za Polskę i jej niezależność. Ludzie ci to tysiące Polaków, którzy dopiero teraz uwierzyli, że Polska staje się Polską. Nikt im nie wytłumaczył, dlaczego podjęto taką decyzję i kto zdecydował o zdymisjonowaniu ministra. Tym ludziom należy się słowo wyjaśnienia, bo nie chodzi o wymianę ministra od „czegoś tam”. Tu chodzi o bezpieczeństwo Polski. Tu chodzi o bezpieczeństwo przyszłych pokoleń Polaków. Niech ci, którzy stoją za tą decyzją, mają odwagę się do tego przyznać.

Zmianę na stanowisku szefa MON w sytuacji naprawdę sporego zagrożenia legenduje Jarosław Kaczyński domagając się od Polaków ślepego, z tym samym fanatycznego zaufania w to co robi.

To wszystko sprawia, że ta sprawa wygląda naprawdę poważnie i niebezpiecznie zarazem.

Są tacy, którzy naśmiewają się z Antoniego Macierewicza, którzy zarzucają mu przeróżne wady. Jednak każdy kto rozumie potrzebę posiadania przez Polskę dwustronnego sojuszu z USA, po tym co zrobił PiS musi widzieć, że ten sojusz został istotne naruszony.

Nie myślcie, że efekty tego zobaczycie od razu. Nic podobnego. Ten wątły sojusz, który realnie pojawił się wraz z wjazdem amerykańskich czołgów do Polski będzie się rozpadał powoli i niedostrzegalnie dla zwykłego Polaka.

Moim zdaniem jest źle, a nawet bardzo źle i w związku z tym stawiam tezę, że tym bardziej czas na #Ruch11Listopada – partię, która w sojusz z USA – militarnym, gospodarczym – upatruje możliwości podźwignięcia się Polski.

My musimy odbudować fundamenty normalności, bo w  Polsce nie jest normalnie. Nie jest i nie może być normalnie w państwie, w którym szef gabinetu politycznego premiera mówi, że w Chinach wprawdzie rządzą komuniści ale jest kapitalizm, a Rosja to prawdziwie demokratyczne państwo. Upadek moralny tzw. elit politycznych Polski jest naprawdę straszny.

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy aby miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję. Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu otrzymałem fakturę, a w poprzednim miesiącu darowizny, które otrzymała fundacja wyniosły około 400 zł. Bez waszego wsparcia dostępu do serwisu PAP nie da się utrzymać.

 • TenSamJa

  Jakbym był prezydentem USA zwolniłbym niedouka. Rosja ma tylko kilku szpiegów i personel dyplomatyczny, a państwo islamskie nikt nie wie ilu zmotywowanych wielbiących allaha brodaczy i do tego uzbrojonych.

 • Oak Duck

  Przed rozpoczęciem wypisywania peanów na cześć naszego największego sojusznika w walce ze złą Rosją polecam zapoznanie się z bibliografią Zbigniewa Brzezińskiego.
  W zrozumieniu obecnej sytuacji geopolityczniej pomocna może również okazać się Wojna o Pieniądz Song Hongbinga.

  Żeby nie było… jestem za silną polską armią, nawet posiadającą na stanie taktycznie głowice jądrowe, ale nie po to aby służyć jako mięso armatnie i armia proxy w rozgrywaniu amerykańskich interesów z bliskim i dalekim wschodem.
  A do tego jesteśmy w obecnej chwili przygotowywani.

  • Andrzej Turczyn

   Brzezińskiego czytałem , za komunistyczne lektury dziękuję uprzejmie

   • Oak Duck

    To proszę bardzo :
    http://lubimyczytac.pl/ksiazka/157945/finansowy-potwor-z-jekyll-island
    Książka o tych samych faktach historycznych co Wojna o Pieniądz, ale prawilna, wydana w USA.

   • max-bit

    ale to jest ciekawe
    https://www.youtube.com/watch?v=Mt9u7mEw8z0
    W każdej chwili śpiochy mogę sie obudzić.

    • Mozets

     Służyłem w PRL-owskiej armii na zachodzie Polski, w jednej z czołowych liniowych jednostek I rzutu przeciw Danii i Jutlandii. Podałem się do dymisji przed stanem wojennym. Wiem jak wygląda mentalność byłej kadry i ich rodzin w potężnych garnizonach na zachodzie Polski .Generalnie ( choć jest tam także niewielka część milczących i patriotycznie myślących byłych wojskowych) popierają oni SLD i wszystko co jest przeciw porządkowaniu kraju. Dlaczego milczą za wyj. głosowań tajnych. Bo nie ma z kim rozmawiać w tej masie trepów garnizonowych. Ich rozmówcy to głównie był ludowy zaciąg oficerów , dano im gwiazdki i są za to dozgonnie wdzięczni starym guru politycznym i socjalizmowi. Takim jak ja elementom zdeklasowanych ziemian jakimś cudem udawało się zdobyć gwiazdki (byli już na szkole sekowani i utrącani). Ale większość jak ja mimo wzorowej służby sama zwalniała się po syzyfowej walce z politrukami i garnizonowymi siermiężnymi obyczajami.
     (Nie mam emerytury wojskowej).
     kpt.M.Mozets (jnwsws).

 • Capribestyja

  Heh… Z punktu widzenia interesów Amerykańskich to ma gość 100% racji. Z punktu widzenia naszych interesów to owo zagrożenie dzieli się 50/50 między USA i Rosję.
  Amerykanom nie udało się wciągnąć Rosji w swoje gierki a wręcz przeciwnie, wypchnęli ją do koalicji z Chinami wiec teraz muszą szukać wsparcia w europie środkowej i zabezpieczyć ten teren aby móc się skupić na działaniach na oceanie spokojnym przy granicy z Chinami. W Niemczech się nie da bo oni już od dawna idą na rozwód ze stanami i uwolnienie się spod ,praktycznie, okupacji wielkiego brata więc padło na Polskę a że polaczki też nie za pewni bo łatwi do manipulacji i w dodatku kraj przesiąknięty agenturą post sowiecką to trzeba im wprowadzić jakąś elitę która nimi pokieruje a jednocześnie będzie wierna USA. Teraz zgadnijcie z jakiego ciepłego kraju ta elita przyjedzie. Pierwsze jaskółki już przyleciały i paradują w swoich śmiesznych czapeczkach koło naszego młodego orła, sokoła premiera. Propaganda stosowna o odwiecznej przyjaźni między naszymi państwami też już jest rozpowszechniana. Teraz pozostało tylko czekać na nowe UoBiA w którym będzie jak wół napisane że mamy pozostać rozbrojeni aby przypadkiem nowej elicie nie stała sie krzywda.
  Idę o zakład z każdym że mam rację.

  • Oak Duck

   Nie założę się z Tobą… bo masz niestety 100% racji.

  • TenSamJa

   Jeszcze jak dodamy akt 447, to wszystko zaczyna się układać w przerażającą całość.

   • Capribestyja

    Co do aktu 447 to utwierdził mnie on w przekonaniu że reparacje od Niemców jednak dostaniemy. Reparacje dla Polski to będzie najprawdopodobniej opłata za wyswobodzenie się Niemiec spod “opieki” USA. Tyle że my z tych milionów nie zobaczymy ani złotówki bo wszystko popłynie wiadomo gdzie. Przygotówką pod to właśnie jest akt 447, gęstwina jarmułek która otacza naszego premiera a może i sam premier. Zastanawiam się czy i dymisja Macierewicza nie ma z tym coś wspólnego.

    • tokkotai

     Coś w tym Jest.

     Co do ustawy to jest bezprawna. PRL w latach 70 skończyła spłatę majątków żydowskich do USA jednocześnie USA wzięła na siebie odpowiedzialność spłacenia wszystkich żydów.

     Zobaczymy, czy PIS się utrzyma na tyle długo, żeby ponowne spłacanie przeszło.

  • Dobrze, że nie kupię wielu sztuk broni do szafy, bo jestem niskobudżetowiec, na razie w ciągu 8 miesięcy dopiero 2 sztuki – tym mniejsza będzie moja strata kiedy ci od “dobrej zmiany” przyjdą (pewnie jeszcze w tym roku) to uprzejmie zarekwirować. Za to coraz bardziej rośnie mi ciśnienie na bezpozwoleniową CP, proch i wszelkie niezbędniki. Tylko jak to kupić nie będąc spisanym?

   • Marcin C

    Normalnie. Idziesz do sklepu. Wybierasz, udowadniasz pełnoletność dokumentem ze zdjęciem, płacisz i wychodzisz z Remikiem czy Coltem. Nie przypominam sobie żadnego spisywania gdy sam kupowałem. Może trafiłem na sprzedawcę-anarchistę? 😉

    • Krzysztof Jabłoński

     Zawsze można kupić na słupa. Idziesz pod monopolowy i za 5 złotych jesteś już kierownikiem. Za sześciopak (płatne po robocie) niejeden pojedzie na wspólne zakupy 😉

     • Ale żury często nawet dowodu nie mają 😉

 • Janusz Wilk

  Rosja w obecnej formie musi przestać istnieć czego dowodzi połowa komentarzy powyżej. W tej chwili otwiera się szansa ostatecznie rozwiązać kwestię rosyjską na terytorium Białorusi, Ukrainy i państw bałtyckich. Chiny załatwią sprawę do Uralu
  Terytorium tego co zostanie będzie podzielone na oligarchiczne, słabe państewka.
  Potrzeba tylko iskry.

  • Byle ta iskra nie podpaliła całych atomowych stogów siana, bo wtedy kwestie polityczne, terytorialne, rynkowe itd pójdą w niwecz wraz z naszą chorą cywilizacją.

  • tokkotai

   Pan Janusz nie widzi chyba problemu w ewentualnym wyparowaniu większej części Europy. Rosja nawet nie musi się za bardzo sprężać tylko z Królewca walnąć we wszystkie elektrownie atomowe w Europie. Europa będzie jednym z największych rezerwatów dzikiej przyrody na następne 1000 do 5000 lat.

  • Krys53

   a dlaczego nie pomarzyć o polsko-chińskiej granicy na Uralu???
   a stanie wojennym się tak pocieszaliśmy a potem system PZPR upadła i niestety z winy części elit ale większości tzw obywateli utrzymuje się poskomunistyczny system. Ile w RP jest wolnościowców i republikanów z prawdziwego zdarzenia? 3-4% i nie mówię o tzw gimbazie, tylko dorosłych…

   • tokkotai

    Bo Polska jest słaba i rozkradziona? Dodatkowo praktycznie bezbronna? Rosji nikt normalny nie ruszy, bo teren wielki i pełen ICBMów. Jedyną szansą wygrania konfliktu z Rosją to rozsadzenie jej od środka. Czego nikomu, nie życzę bo tym razem to nie tylko walizkowe bomby atomowe poginą, ale i całe systemy międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

    • Mozets

     Dlatego Rosji nie należy zwyciężać frontalnie ani wojskowo. Trzeba ich gospodarczo doprowadzić do stanu upadłości i później za skokową poprawę dobrobytu dla “wsiech grażdan” kupić ich przychylność i spokój. Dać im zwiększony poziom życia , zachodni i odkupić za psie pieniądze wszystkie atomowe zabawki. I starą metodą Sachsa zniszczyć ich potencjał przemysłu ciężkiego tak jak zrobiono w Polsce i pozwolić im żyć wreszcie po ludzku. Bez opricziny i świstu kremlowskiego bata. Fachowo dać to do opracowania Sachsowi. Bo ja jestem za głupi.
     Za dozorcę dać im Chiny i ziemię aż do Uralu. ( Bo Sojuz musi mieć jakiegoś cara – zawsze ). Z Chinami nie wszczynać wojen. Jakoś się dogadać.

 • Mozets

  Myślę, że pan Macierewicz został wymieniony na stanowisku z powodów nie takich jakie sobie wyobrażamy. To było chyba coś w rodzaju stalinowskiego odkręcenia śruby o pół obrotu ( bo w Brukseli skrzypiał gwint) aby później dokręcić cały obrót. I patom : adin god – abarot. To jakaś ustawka i to uzgodniona z panem Macierewiczem. Sam Jarosław Kaczyński twierdzi prawie otwartym tekstem: że nic w kursie się nie zmieniło. Trzeba było dla potrzeb taktycznych zmienić szyld. Ale interes jest taki sam.