Tymczasem w Texasie nowe prawo jawnego noszenia broni krótkiej

Tymczasem w Texasie problemy podobne jak w Polsce. Pisząc podobne problemy, nie chodzi mi o jawne noszenie, a to to, że w USA również są politycy antyspołeczni, a praworządnych obywateli traktuje się jak potencjalnych złoczyńców. W poniższym tekście zwróćcie uwagę na wypowiedzi demokratów i żądania policji. Polska różni się jednak tym od USA, że tam są politycy słuchający głosu amerykanów, a nie policjantów. W Polsce niestety urzędnik zawsze wie lepiej.

 

Poniżej przedstawiam tłumaczenie tekstu o tym, że po wielu latach w Texasie znowu będzie można nosić broń krótką w sposób jawny. W ogromnej większość stanów w USA takie prawo obowiązuje. Poniższa grafika obrazuje sytuację w USA:

Open-Carry-Map-WSJ-Twitter

W Polsce może to problemem nie jest, jednak tekst jest naprawdę wartościowy, bowiem przedstawia zwycięstwo rozumu nad zabobonem i antyspołecznymi fobiami.

 

Zapraszam do lektury: 

Texas Handgun Open Carry Bill Clears Legislature

AUSTIN, Texas – teksańscy ustawodawcy uchwalili w piątek (29.05.2015r.) prawo do jawnego noszenia broni krótkiej, na ulicach drugiego co do liczby ludności stanu. Ustawa została wysłana do republikańskiego gubernatora Grega Abbotta, który natychmiast obiecał ją podpisać i uchylić zakaz sięgający czasów tuż po Wojnie Secesyjnej

Posiadacze broni będą potrzebowali pozwolenia na noszenie broni krótkiej w widocznej kaburze.

Stan kojarzący się z Dzikim Zachodem, kowbojami i bardzo liberalnym prawem dotyczącym broni, pozwala na ukryte przenoszenie broni krótkiej od 20 lat. Osobom posiadającym pozwolenie na ukryte przenoszenie broni, pozwala się nawet na omijanie wykrywaczy metalu w stanowym Kapitolu, ponieważ ochrona zakłada z góry, że są oni uzbrojeni.

Jednak Texas był jednym z zaledwie sześciu stanów, w których obowiązywał zakaz widocznego przenoszenia broni krótkiej i zwolennicy takiego rozwiązania walczyli o pozwolenie na przenoszenie broni na widoku. Sprawę potraktowana jako ważne rozwinięcie Drugiej Poprawki amerykańskiej Konstytucji, która pozwala na posiadanie broni, stała się bardzo istotna dla silnej stanowej większości republikańskiej.

“Uważamy Texas za przyjazny dla posiadaczy broni, ale nie pozwalaliśmy naszym obywatelom na korzystanie z prawa jakie obowiązuje w większości innych stanów” powiedział kongresmen stanowy Larry Phillips, republikanin z Sherman, jeden z autorów nowej ustawy.

Izba Reprezentantów ostatecznie zatwierdziła nowe prawo stosunkiem głosów 102:43 wzbudzając wesołe gwizdy niektórych. Głosujący dzielili się prawie dokładnie według przynależności partyjnej. Krótko potem w Senacie ustawa przeszła 20:11, również według podziałów partyjnych – wszyscy Republikanie głosowali za i wszyscy Demokraci – przeciw.

Kilka minut po głosowaniu, Abbott wysłał na Twitterze potwierdzenie, że podpisze ustawę “Kolejny Cel: Moje Pióro” napisał.

Ustawa przeszła po tym jak kongresmeni poszli na ustępstwa wobec organów ścigania, które były niezadowolone z pierwotnych zapisów zabraniających policji legitymowania osób noszących broń, jeśli nie ma innego powodu by to zrobić. W ostatecznej wersji nie znalazł się ten zapis, co oznacza, że policjanci będą mogli sprawdzać czy osoba nosząca broń na widoku posiada odpowiednie pozwolenie.

Przed piątkowym głosowaniem, policjanci domagali się by Abbott zawetował projekt, jeśli przejdzie przez głosowanie.

Zwolennicy kontroli posiadania broni argumentowali, że widoczne noszenie broni nie tyle służy obronie co zastraszaniu. Grupy wspierające złagodzenie prawa do broni zorganizowały w ostatnich latach wiele publicznych wieców, m.in. w miejscach historycznych jak Alamo, gdzie uczestnicy nosili długą broń na widoku, co jest legalne.

Dyskusja przebiegała dramatycznie w Kapitolu, kiedy na początku sesji zwolennicy prawa do noszenia broni naszli biuro jednego z Reprezentantów. Demokracie Poncho Nevarez przydzielono stanową ochronę, a członkowie Izby Reprezentantów zagłosowali za ułatwieniem montowania przycisków alarmowych w ich biurach.

“Ta sesja była niepojącym pokazem politykierstwa które ma zaspokoić lobby posiadaczy broni”

Tak jak obecne prawo do ukrytego przenoszenia broni, nowa ustawa wymaga posiadania pozwolenia przez każdego kto chce nosić broń na widoku. Kandydaci muszą mieć powyżej 21 lat, przejść sprawdzenie kartoteki i odbyć szkolenie teoretyczne oraz na strzelnicy, chociaż od 2011 roku ustawodawca obniżył wymagania.

W Texasie żyje ok. 850 000 posiadaczy pozwolenia na ukryte przenoszenie broni. Liczba mocno wzrosła w ostatnich latach.

Nowe prawo uznaje pozwolenia na ukryte przenoszenie z ponad 40 innych stanów i posiadacze takich pozwoleń spoza stanu, będą mieli możliwość jawnego noszenia broni w Texasie.

“Głęboko wierzę w posiadaczy pozwoleń na ukryte przenoszenie, że zachowają się należycie i będą nosić broń odpowiednio.” powiedział senator Craig Estes, republikanin z Wichita Falls, który był wnioskodawcą projektu w stanowym Senacie.

Demokraci tacy jak senator Rodney Ellis z Houston mówią że boją się przemocy na ulicach.

“Mam nadzieję, że nie będziemy mieli hord Teksańczyków biegających wokół z mentalnością Rambo” powiedział Ellis.

(tłum. C. Kłosowicz)

Aby przejść do artykułu kliknij baner:

Scott Smith, a supporter of open carry gun laws, wears a pistol as he prepares for a rally at the Capitol, Monday, Jan. 26, 2015, in Austin, Texas. (AP Photo/Eric Gay)

Scott Smith, a supporter of open carry gun laws, wears a pistol as he prepares for a rally at the Capitol, Monday, Jan. 26, 2015, in Austin, Texas. (AP Photo/Eric Gay)

 

Tags: ,